A macskagyökeret felhasználni
A lap korábbi változatát látod, amilyen 46.139.117.223 (vitalap) 2014. június 12., 23:41-kor történt szerkesztése után volt. (→Lépések)
Szerkesztés Hogyan kell a macskagyökeret felhasználni?
A macskagyökér hatóanyagai természetes növényi nyugtatóként lazítanak el minket a nap folyamán. Mivel nem álmosít és nem tesz nyomottá, fáradttá, ezért sokkal előnyösebb nyugtalanság esetén használni valamilyen formában – mellékhatások nélkül! A macskagyökér úgy harmonizálja az agytevékenységet, hogy este könnyen tudunk elaludni, napközben pedig képesek leszünk hatékonyan koncentrálni.
Szerkesztés Lépések
- A macskagyökér hatóanyagai és gyógyhatásai: a macskagyökérnek jellegzetes illata van, amelyet főként a illóolajok adnak a gyökérnek. Ezen kívül a gyógynövény keserűanyagokat, nyálkát, izovaleriánsavat, valamint chartinin és valerin nevű alkaloidokat tartalmaz. Míg a macskagyökér koncentrációs zavarok esetén serkentőleg hat, addig izgatottság és ideges nyugtalanság esetén nyugtató hatása érvényesül. Hatóanyagai révén megváltozik az agyi keringés, amely hatására javul az alvás minősége, így sikeresen megszüntethetjük a nehézkes elalvást, valamint a lelki eredetű gyomor- és bélbántalmak görcseinek leghatékonyabb természetes eszköze.
- Alkalmazása: mivel egy központi idegrendszerre ható gyógynövény a macskagyökér, ezért egy feszültebb időszak során, avagy a vizsgák előtti lámpalázra, ideges nyugtalanságra, illetve koncentrációs zavarokra bátran alkalmazható természetes gyógyír lehet a macskagyökér, minden mellékhatás nélkül. A macskagyökérből készült bort és tinktúrát szintén alkalmazzák hasonló eseteknél.
- A tea készítése: minden gyökérből készült teát forralni kell, s ez alól a macskagyökér sem kivétel. A tea elkészítéséhez tegyünk két teáskanál szárított, összeaprított macskagyökeret egy lábosba, majd egy csésze forrásban lévő vízzel alacsony lángon forraljuk 3-5 percig, majd zárjuk el a gázt alatta és kb. 10 percig hagyjuk állni - és utána szűrjük le. Egyenletes időközönként napi 2-3 csészényit fogyasszunk belőle.
- Macskagyökérből készült bor: igazi finomságnak számíthat a macskagyökérből készült bor, az egyedi és karakteres ízével - ráadásul kitűnő nyugtató is. Az elkészítéséhez öntsünk 1 liter fehérborhoz 20 gramm macskagyökeret, tegyünk hozzá egy narancs héját, egy szál rozmaringot és egy darab szegfűszeget. Kicsit rázzuk össze az alapanyagokat, s utána egy légmentesen zárható üvegbe töltsük bele és két héten keresztül hagyjuk sötét, hűvös helyen érlelődni. Amikor letelt a két hét vegyük újra elő és szűrjük le és egy lábasba öntsük bele, hirtelen forraljuk fel és langyosan töltsük egy tiszta üvegbe. A jó alvás biztosításához, a lefekvés előtt fogyasszunk belőle egy kupicányit belőle.
- Por készítése: hasonlóan alkalmazhatjuk a macskagyökér porított formáját, mint a teát. Viszont ez sokkal koncentráltabban tartalmazza a hatóanyagokat, ezért jóval kevesebbet is kell belőle használnunk. A por elkészítéséhez törjünk össze egy mozsárban vagy darálóban egy teáskanálnyi szárított macskagyökeret, majd keverjünk egy kávéskanálnyit zsíros túróhoz, joghurthoz vagy kefirhez.
Szerkesztés Tippek
- A valeriános fürdő és hideg vizes kivonat segíti az elalvást.
- A macskagyökeret 1:1 arányban keverhetjük orbáncfűvel – a tea keveréket elsősorban hangulatjavítóként ajánlják.
Szerkesztés Amire szükséged lehet
- Macskagyökér tea
- Tinktúra, kivonat
- Mozsár
Szerkesztés Figyelmeztetések
- Minden gyógynövénynek a hatása csak rendszeres és hosszas fogyasztás után jelentkezik – ez kb. 2 hét.
- A boltokban sokszor Valerina néven találhatjuk meg a macskagyökeret.
- Kicsit fura, büdös szagú a macskagyökér.
Szerkesztés Kapcsolódó források, hivatkozások
- A cikk a Természetes Gyógyszerek Kis Lexikona című könyv alapján készült.