Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

A kamillát felhasználni

A lap korábbi változatát látod, amilyen 46.139.117.223 (vitalap) 2014. június 12., 23:12-kor történt szerkesztése után volt. (Lépések)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Szerkesztés Hogyan kell a kamillát felhasználni?

Chamomile flower.jpg

A kamilla talán az egyetlen olyan gyógynövény, amit mindenki alapjáraton ismer és használ szinte bármilyen problémára – ráadásul a gyógyszertári könyvekben és az orvoslásban is elismert helyet kapott. A kamillatea számos gondra-bajra kiváló, legyen szó bármiféle gyulladásról, gyomor- vagy bélfájdalmakról, torokfájásról, nyálkahártya sérülésről, légúti panaszokról: ezeknél – és még sok egyéb betegségnél – jó szolgálatot tehet a számunkra.

Szerkesztés Lépések

  1. A kamilla hatóanyagai és gyógyhatásai: a kamilla főként illóolajokat, cseranyagokat, flavonoidokat és valeriánsavat tartalmaz, melyek elsősorban gyulladáscsökkentő hatásúak, ezért a tápcsatorna és a légutak gyulladásával járó megbetegedéseknél igazán hatékony gyógyír lehet a testünk számára. A kamillát külsőleg is alkalmazhatjuk bármely bőrbetegségnél, pattanásnál, aknénál, tályognál, avagy nehezen gyógyuló sebeknél, illetve körömágygyulladásnál.
  2. Alkalmazása: a kamillatea rendszeres fogyasztása kimondottan hatékonyan segít a gyomorpanaszok, a rosszullét és a bélgyulladás enyhítésében, s az elmulasztásában. Ha fáj a torkunk, próbáljunk kamillás gargalizálást alkalmazni, mivel a kamilla segít lehúzni a gyulladást. Szájöblögetésre is használhatjuk, amivel megszüntethetjük a fogíny, a száj- és a torokgyulladást is.
  3. A kamillatea készítése: forrázunk le egy csésze forrásban lévő vízzel 2 púpozott szárított kamillavirágzatot. Hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le, és napi akár 3-4 csészével fogyasszunk belőle.
  4. Kamillás fürdő: a kamillás fürdőt nehezen gyógyuló sebek, aranyér és körömágygyulladás esetén érdemes alkalmazni. A fürdő elkészítéséhez vegyünk két evőkanálnyi vagy két maréknyit szárított kamillát, s tegyünk a forró fürdővízbe - kb. 10 percig fürödjünk benne, a végén teljesen hidratált és puha lesz a bőrünk is.
  5. Gőzölés (inhalálás): legyen szó fertőzés okozta, vagy megfázás okozta légúti vagy arcüreggyulladásról, a kamillás gőzölés enyhíti a meglévő kellemetlen és fájó tüneteket, köztük a köhögést és a vírusos légúti fertőzést. A gőzölés elkészítéséhez együnk három evőkanálnyi kamillát egy nagyobb edénybe, majd forrázzuk le lobogó vízzel és hajoljunk föléje - közben fedjük le a fejünket és a nyakunkat egy törülközővel és 10 percet inhaláljunk naponta kétszer.
  6. Kamillás olaj készítése: mielőtt bármilyen kenőcshöz nyúlnánk egy zúzódás kezelésére, próbáljuk ki a kamillás olajjal való bedörzsölést. Az olaj elkészítéséhez egy maréknyi kamillavirágzatot aprítsunk szét, majd keverjük össze 100 ml szójaolajjal, töltsük egy légmenetesen zárható tiszta üvegbe, és tegyük napos helyre. Naponta rázogassuk össze párszor, és amikor már sötét színű lesz az olaj, szűrjük át többször egy sűrű hálós szűrővel, hogy a kis szirmok se maradjanak benne, majd öntsük vissza újra a jól zárható sötét és tiszta üvegébe.
  • A fogzó babák állkapcsát a hüvelykujjunkra cseppentet kamillaolajjal dörzsöljük be, ahol szükséges.
  • Kamillateát szinte mindenhol vásárolhatunk már, viszont részesítsük előnybe a teljes virágzatot tartalmazó, nem filteres csomagolást.


Szerkesztés Amire szükséged lehet

  • kamillatea
  • szójaolaj
  • mullkendő
  • törölköző

Szerkesztés Figyelmeztetések

  • A kamillateát kisgyermekeknek is adhatjuk nyugodtan.
  • Minden gyógynövénynek a hatása csak rendszeres és hosszas fogyasztás után jelentkezik – ez kb. 2 hét.

Szerkesztés Kapcsolódó videók


Szerkesztés Kapcsolódó források, hivatkozások

  • A cikk a Természetes Gyógyszerek Kis Lexikona című könyv alapján készült.

Az oldal szerzői

Mező