Újraéleszteni
A lap korábbi változatát látod, amilyen BoglarkaS (vitalap | szerkesztései) 2014. május 29., 08:28-kor történt szerkesztése után volt. (→Tippek)
Hogyan kell újraéleszteni?
Te mit tennél, ha valaki melletted összeesne? Nagyon kevesen mernek ilyen esetben segítséget nyújtani, pedig egy kis odafigyeléssel és néhány lépéssel életet lehet menteni. A következőkben megismerheted az újraélesztés folyamatát,hogy szükség esetén bátran tudj segítséget nyújtani.
Lépések
- Közelítsd meg a sérültet, figyelve saját biztonságodra is.
- Ellenőrizd a sérült reakciókészségét. Oldalról kicsit rázd meg, és szólítsd meg a bajbajutottat, hogy meggyőződj valóban eszméletlen e.
- További teendőkhöz kérj segítséget a környezetedből.
- Ellenőrizd a sérült légzését. A fejét hajtsd hátra egyik tenyeredet a homlokára, másikat az állára helyezve. A száját zárd össze, és a mellkasra hajolva figyeld a légzését.
- Amennyiben 10 másodperc alatt nem észlelsz légzést, mentőt kell hívnod, és meg kell kezdened az újraélesztést.
- Térdelj a sérült mellé, és helyezd kinyújtott karodat a szegycsont középvonalában, a mellkas alsó felére. Ez férfiaknál a mellbimbókat összekötő képzeletbeli vonal közepén van.
- Helyezd felülről átkulcsolva a már kinyújtott tenyeredre a másik kezedet is, és kezd meg az újraélesztést 30 mellkas kompresszióval (nyomással).
- A kompresszió után a fejet hátradöntve (a légzésvizsgálathoz hasonlóan) végezz két befújásos lélegeztetést.
- Térj vissza a mellkas nyomásához.
- A folyamatot addig ismételd, amíg a sérült magához nem tér, vagy megérkezik a mentő, vagy elfáradsz, és nem tudod tovább folytatni az újraélesztést.
Tippek
- A sérült ellátását lehetőség szerint ne egyedül végezd. Mindig kérj segítséget a helyszínen tartózkodók közül, hiszen te is magabiztosabban fogsz tudni a sérültre figyelni, ha nem egyedül vagy.
- A légzés vizsgálatánál érdemes a fejedet a sérült arca felett oldalra hajtva tartani, mert így érzed, ha lélegzik, ugyanakkor látod is, ha emelkedik a mellkas.
- A mentő felhívását bízd rá egy segítőre, amennyiben erre van lehetőség.
- A mentők száma: 104.
- A nyomás tempójánál segíthet, ha te, vagy a segítőd hangosan számol. A ritmus megadásában jó támpont lehet a Bee Gees Stayin’ Alive című száma, melynek üteme pontosan megegyezik a kompresszió ütemével.
- Ha egyedül végzed az újraélesztést, és nem tudod megfelelően kivitelezni a befújásos lélegeztetést, akkor elég, ha csak folyamatos mellkas kompressziót végzel.
Amire szükséged lehet
- Gumikesztyű (ha van rá lehetőséged, csak kesztyűvel nyúlj a sérülthez).
- Egy segítő, aki mentőt hív, és átveszi a mellkas kompressziót, ha elfáradtál.
- Telefon mentőhíváshoz.
- Bátorság, hogy merj segíteni.
Figyelmeztetések
- Csak akkor nyújts segítséget, ha a helyszín biztonságos, é nem kerülsz veszélyes helyzetbe. Ha te is megsérülsz, azzal nem fogsz tudni segíteni az ellátásra szorulónak.
- A mentő hívásakor nagyon fontos, hogy pontos információkat adj meg (mi történt, hol történt hány sérült van).
- Ügyelj rá, hogy a nyomás kifejtésekor a mellkast legalább 4-5cm-re nyomd le. Ilyen esetben nem kell megijedned a bordatöréstől sem, hiszen egy ember életéről van szó.
- Figyelj rá, hogy a nyomás egyenletes gyorsaságú legyen, és percenként elérje a 100-at.
Kapcsolódó videók