A tiszteletet kiérdemelni egy munkahelyen
A lap korábbi változatát látod, amilyen Mező (vitalap | szerkesztései) 2014. április 27., 11:23-kor történt szerkesztése után volt. (→Hogyan kell a tiszteletet kiérdemelni egy munkahelyen?)
Hogyan kell a tiszteletet kiérdemelni egy munkahelyen?
Ahhoz, hogy sikereket érjünk el a kapcsolataink, a mindennapok és a karrierünk során is, rendelkeznünk kell pár kifejlett és edzett egyéni készséggel, képességgel. A tisztelet megkapásához érdemes számos módszert alkalmaznod a hétköznapjaidban. Ebben segítünk most neked, hogy mely módszerek segítségével érdemelheted ki a tiszteletet.
Lépések
- Tudd a szereped: légy biztos benne, hogy hol kezdődnek és hol végződnek a kötelességeid. Ne legyél túl sok, és sose erőltess senkinek semmit, csak magad add, megjátszás nélkül. Ne szépítsd a helyzeted, csak annyit adj magadból amennyiben valójában vagy.
- Tanuld meg a rendszert: fordíts időt rá, hogy megtudd, hogyan működik a cég, vagy az új osztály. Figyelj és kérdezz eleinte, ne siess döntéseket hozni.
- Állíts fel szakmai célokat: ez garantálja, hogy lesz miről beszámolnod a legközelebbi teljesítményi áttekintésen. Legyél kellően céltudatos és motivált, hogy a szakmádban elismerés övezzen. Ha magabiztosnak és támadhatatlannak látnak, mindenki szemében példaképp lehetsz.
- Tudd a dolgod: légy tisztában az erősségeiddel és gyengeségeiddel, és akarj fejlődni, légy naprakész.
- Használd ki az idődet: ne vállalj olyasmit, amivel nem vagy tökéletesen tisztában, vagy nincs időd rá. Ha sok mindenbe akarsz belefolyni, tervezd meg előre, hogy mire marad időd.
- Vállald a felelősséget: vállad fel ha hibát vétesz, és kifogások, mellébeszélés, hazugság helyett magyarázattal és megoldással állj elő.
- Ismerd meg a kollégáidat: jegyezd fel, ki mit kedvel, mi érdekli őket, mihez értenek, miről mi a véleményük. Legyél velük barátságos, előzékeny és előítéletek nélkül fordulj hozzájuk, de mindig professzionálisan nyilvánulj meg.
- Légy megközelíthető: lássák a munkatársaid, hogy segítőkész vagy, és fordulhatnak hozzád tanácsért vagy segítségért – alapozd meg a bizalmat mindenki felé.
- Tiszteld a többieket: ismerd el az érdemeiket, sikereiket és örülj velük együtt, gratulálj nekik. Kérd ki a véleményüket és dicsérd meg őket a jól elvégzett sikeres munkájukért.
- Vedd kezedbe az irányítást: merj lépni, kockáztatni és próbálj vállalkozó, merész szemléletű lenni, de főképpen mindig higgy magadban és a képességeidben. Az innováció és ötletesség csakis előre vezethet a sikered felé.
- Ne kritizálj másokat: tartsd meg minden esetben a személyes véleményed magadnak. Amennyiben szakmai kritikád van, mindig maradj konstruktív, és kétszer gondold át, mielőtt valamit felajánlasz, vagy megígérsz.
- Hagy az irodaajtón kívül a magánéleted: amit a saját szabadidődben csinálsz, az a te dolgod. Ha lehet, a privát beszélgetéseid se a többiek füle hallatára intézd.
- Tartsd meg a szavad: amit megígérsz, azt váltsd be, és ne halogasd, viszont ha nem sikerült teljesítened, semmi esetre se hazudj, csak őszintén mond el.
Tippek
- Építs jó kapcsolatot mindenkivel egységesen, hogy egy képet lássanak rólad, ne kivételezz senkivel sem.
- Ha azt látják rajtad, hogy becsületes és határozott vagy, több esélyed lesz tiszteletben részesülni.
- Legyél figyelmes, köszöntsd fel a névnapjukon, szülinapjukon a munkatársaid.
- Csináljatok céges csapatépítő programokat, valamint a munkahelyen kívül is próbáljatok közös programokat szervezni (pl. sport).
Amire szükséged lehet
- Munkatársak
Figyelmeztetések
- Legyél alkalmazkodó és sose erőltess semmit.
- Vigyázz a túlzott jófejkedéssel, nehogy félre értsék vagy túl sok legyen.
- Sose agresszióval vagy erőszakkal akard elérni a tiszteletet.