A kávézaccot felhasználni
A lap korábbi változatát látod, amilyen Bya (vitalap | szerkesztései) 2014. január 23., 18:33-kor történt szerkesztése után volt. (→Hogyan kell a kávézaccot felhasználni?)
Szerkesztés Hogyan kell a kávézaccot felhasználni?
Cikkünkben eláruljuk, hogy a kávé lefőzése után megmaradó kávézacc nem csak jóslásra alkalmas. :) A zaccot a szemcsés állagának, jellegzetes illatának és savas kémhatásának köszönhetően számos módon felhasználhatjuk a mindennapokban, a háztartástól kezdve a szépségápolásán át egészen a kerti munkákig.
Szerkesztés Lépések
- Takarítsunk, tisztítsunk kávézaccal! A kávézacc szemcséi kiválóan alkalmasak súrolásra, zsíros foltok eltüntetésére és lefolyó-tisztításra.
- Dörzsöljük át nedves kávézaccal a leégett edényeket! Arra azonban ügyeljünk, hogy időben öblítsük le az edényről a zaccot, nehogy a kávé megszínezze az edényt.
- Hintsünk száraz kávézaccot a zsíros tűzhelyre! A zacc felszívja a zsíros foltokat, utána pedig egy vizes szivacs segítségével át is dörzsölhetjük a tűzhelyet a kávézaccal, így a többi foltot is eltüntethetjük.
- Szórjunk kávézaccot a lefolyóba, majd engedjünk rá bő, forró vízsugarat! A zacc tulajdonképpen ledörgöli a lerakodott zsírfoltokat.
- Szagtalanítsunk kávézaccal! A kávézacc – a szódabikarbónához hasonlóan – képes magába szívni, és ezáltal tompítani, elnyomni a kellemetlen szagokat.
- Tegyünk egy kis tálkába kávézaccot, és helyezzük el a hűtőszekrényben! Legalább egy éjszakára hagyjuk bent, de állandóan – időnkénti újratöltés mellett – is tárolhatjuk a zaccot hűtőben, így folyamatosan biztosítva van a szagtalanítás.
- Szórjunk néhány kanál kávézaccot egy papírzacskóba, majd a zacskót tegyük bele a szagos cipőbe pár napra!
- Töltsük fel vízzel azt az edényt, amely nagyon bevette az étel szagát (lsd. hagyma, tonhal), szórjunk a vízbe egy-két kanál zaccot, és hagyjuk állni a zaccos vizet a tálban néhány óráig!
- Ápoljuk magunkat kávézaccal! A kávézaccot belekeverhetjük kozmetikumokba, és így használhatjuk ki szemcsés tulajdonságát a házi szépségápolás során.
- Keverjük össze a kávézaccot mézzel vagy olívaolajjal! A zacc érdessége lévén kiválóan alkalmas bőrünk radírozására testünk egész felületén. A kávézaccos bőrradír a bőrt is jobban kíméli, mint például a kristálycukros vagy sós alapú radírok.
- Keverjük a kávézaccot samponba és/vagy balzsamba, és azzal mossuk, illetve masszírozzuk át a fejbőrünket és a hajunkat! A zacc felszabadítja a fejbőrön lerakódott piszkokat, a benne lévő ásványi anyagoknak köszönhetően pedig a haj is tápláltabb, fényesebb lesz.
- Színezzünk kávézaccal! A kávé nagyon könnyen megfogja a különböző felületeket, eszközöket, de nemcsak a folyékony változata, hanem a kávézacc is alkalmas színezésre.
- Öntsünk össze egy rész ecetet egy rész meleg vízzel, és adjunk a keverékhez kávézaccot, majd szűrjük át a zaccos keveréket, és egy ronggyal dörzsöljük az adott felületbe! Így eltüntethetünk apróbb karcolásokat a fabútorokról, de nagyobb felületeket is világosabb, illetve sötétebb (többszöri átkenéssel) barnára festhetünk vele.
- Kertészkedjünk kávézaccal! A kávézacc savas kémhatását és egyéb kedvező tulajdonságait a kertben és a növényápolásban is többféleképpen hasznosíthatjuk.
- Keverjünk vagy szórjunk kávézaccot a virágföldbe! A zacc miatt savas közeg alakul, amit bizonyos növények kifejezetten szeretnek, és ezt gyönyörű virágokkal hálálják meg. Ilyenek például a rózsák, a hortenziák, a rododendronok, a büdöske, a százszorszép.
- Szórjunk az ágyásokra is kávézaccot és terítsük el rajtuk egyenletesen! A zacc egyrészt szabályozza a föld nedvességét (nyáron nem engedi kiszáradni a talajt, a nagy esőzések után pedig elvezeti a felesleges vizet), másrészt ásványi anyagokkal és más tápanyagokkal is ellátja kertünk talaját.
- Vessük be kártevők ellen a kávézaccot!
- Szórjunk azokra a helyekre kávézaccot, ahol nagy hangyainvázió van! A hangyák nem szeretik a kávézacc illatát, ezért elkerülik azokat a helyeket, ahol érződik a zacc illata.
- Tegyünk egy fém tálkába kávézaccot és gyújtsuk meg! Ezzel a módszerrel a legyeket tarthatjuk távol például a piknik asztaltól.
- Szórjunk kávézaccot az ágyások közé! A zacc nemcsak szabályozza a talaj nedvességét és tápanyagokat biztosít terméseink számára, hanem a kártevőktől is megvédi zöldségeinket, virágainkat.
Szerkesztés Tippek
- Friss kávészemeket is használhatunk a kellemetlen szagok elnyomására.
- A kávézaccos bőrradírhoz természetes illóolajokat (pl. levendulaolaj, kókuszolaj) is adhatunk.
- A kávézaccot érdemes időnként a szobanövények földjére is rászórni, kiváló tápanyagforrás lesz számukra.
- A hortenzia bokrok alapvetően fehér, rózsaszín és halványsárgás/zöldes színű virágokat hoznak. Azonban ha rendszeresen kávézaccot szórunk a hortenzia bokor földjéhez, akkor a zacc savas kémhatása miatt a föld savassá válik, és a hortenzia virágai kék színűek lesznek.
- A kávézaccot érdemes a komposztba rétegenként beleszórni, így a komposztból kijövő föld is jobb minőségű, hasznos tápanyagokban gazdagabb lesz.
- Ha virágaink földjéhez kávézaccot szórunk, akkor a macskákat is távol tarthatjuk kedvenc növényeinktől.
Szerkesztés Amire szükséged lehet
- sok-sok kávézacc
Szerkesztés Figyelmeztetések
- Ne dobjuk ki a szemetesbe a kávézaccot, inkább természetes tisztítószerként, szagtalanítóként, kerti tápanyagként, pácként, valamint kozmetikumokhoz adva hasznosítsuk!