A bonsait gondozni
Innen: Hogyankell.hu
[szerkesztés] Hogyan kell a bonsait gondozni?
A bonsai, vagy minifa egy kedves növény, mely a lakásoknak és kerteknek kellemes hangulatot kölcsönöz. Eredeti hazájában, Kínában azonban még ma is egyfajta művészetet képviselnek ezek a fák, melyek a természet jegyeit hivatottak megjeleníteni. A fa formája emlékeztethet vízesésre vagy éppen egy hegységre. Ha gondos figyelemmel ügyelsz erre a kis fára, akkor évekig csodálhatod a saját élő műalkotásodat.
[szerkesztés] Lépések
- Alapvetően kétféle bonsai fajtát különböztetünk meg:
- a szabadföldi bonsai drágább árkategóriába tartozik, és nehezebb gondozni
- a beltéri bonsai olcsóbb árkategóriájú, télen, nyáron könnyen tartható bent lakásban
- Mielőtt megvásárolnád a fát, gondold végig, hogy hol fogod tartani. A bonsai igényes növény, ügyelned kell az optimális fény-és páratartalom biztosítására.
- A megfelelő fény nagyon fontos a bonsai számára:
- félárnyékos vagy sötét helyen nem fejlődik rendesen a minifa
- viszont az erős tűző nap is káros lehet számára pl.: ablakpárkányon.
- A páratartalomra szintén nagyon érzékeny a növény. A száraz és túl meleg levegő hatására a bonsai könnyen elpusztulhat.
- A hőmérsékletre is oda kell figyelned. A növények igényei fajtától is függnek, de a legtöbb bonsai 15-20 fok között érzi jól magát. Ha ennél hidegebb van megfázik, túl melegben pedig lehullatja a levelét.
- Nyáron érdemes kitenni a teraszra, de ekkor se felejtsd el naponta locsolni.
- Télen a fűtés miatt nagyon kritikus lehet a beltér páratartalma, és a száraz levegő hatására a bonsai lehullatja a leveleit. Ilyenkor maximálisan pótolni kell a páratartalmat akár egy készülékkel, akár egy kavicsos tálcával.
- A növény kis méretű, de általában a tálka föld, melyben van, nem nyújt számára elegendő tápanyagot. Ezért a tavasztól őszig tartó időszakban pótold a tápanyagszükségletét tápoldattal.
- Ha úgy látod, hogy itt az ideje átültetni a bonsai fát, vagyis a gyökerek már láthatóan kinőtték a cserepet, edényt, akkor odafigyeléssel végezd el az alábbi teendőket:
- Gyökerek visszametszése. A hosszú, lecsüngő, oda nem illő gyökereket vágd vissza. Vedd figyelembe az új tál méretét, és ahhoz igazítsd a gyökereket.
- Helyezd az új növényt a talajba, és töltsd fel az edényt földdel. Egy pálcika segítségével alaposan nyomkodd meg a talaj felületét, hogy tömör legyen.
- A bonsait már formára nyírva vásárolhatod meg, azonban a folyamatos növekedése miatt egy idő után elveszti ezt az alakját. Saját magadnak kell metszened a minifa ágait. A növekedési időszakban (tavasztól őszig) érdemes kéthetente metszened a növényt, melynek új hajtásait a hetedik levélpár után kell elkezdeni lemetszeni.
[szerkesztés] Tippek
- A bonsait érdemes 3-4 hetente lezuhanyoztatni, hogy felfrissüljön, valamint a portól és egyéb szennyeződésektől megtisztuljon.
- A bonsai átültetésekor használhatsz speciális bonsai földet, de ha ez nem áll rendelkezésedre, akkor egy jó vízáteresztő képességű laza virágföldet válassz.
- A minifát kétévente érdemes átültetni.
- Ha a tál, amibe ülteted a bonsait lapos, vagy nehezen tartja meg a növényt, akkor az alján lévő lyukhoz dróttal rögzítheted, így elkerülöd, hogy elboruljon.
- Az növényed ágait kisebb drótokkal tudod irányítani és szabályozni, mellyel különleges formákat tudsz adni a minifának.
- A bonsai neveléshez érdemes beruháznod néhány speciális eszközre (pl.: bonsai olló, drót). Ez egy egyszeri nagyobb költség, de hosszabb távon megéri a befektetést, hiszen a kis műalkotásodban évekig gyönyörködhetsz.
[szerkesztés] Amire szükséged lehet
- Bonsai
- Speciális eszközök (pl.: bonsai olló)
- Drót
- Odafigyelés
[szerkesztés] Figyelmeztetések
- A tápoldatos vizet soha ne öntsd rá száraz földre.
- Amikor átülteted a bonsait ügyelj rá, hogy az új edényen legyen vízelvezető lyuk.
- Télen soha ne szellőztess a bonsai közelében, mert nagyon könnyen megfázik.
- Téli időszakban csak annyi vizet adj neki, hogy a föld ne száradjon ki teljesen.
- Ha bármilyen okból lehullanának a bonsai levelei, ne add fel. Gondold végig, hogy mi lehetett a probléma, majd folytasd a gondozását, megfelelő öntözését.
- Amíg az ágaiban egy kis rugalmasságot észlelsz, addig él a növény, és képes regenerálódni és újra kihajtani, bár ez akár hónapokig is tarthat.