Védekezni árnyékolókkal a nyári nap ellen
Innen: Hogyankell.hu
Hogyan kell védekezni árnyékolókkal a nyári nap ellen?
Itt a kánikula, a kertben már nem bírunk megmaradni a nap legmelegebb óráiban sem, és a házunkba is beszivárog a nyári nap melege. Itt az ideje harcba szállni a kényelmünkért, és hűvös árnyékot teremteni mind a szabad ég alatt, mind a házunk bármely pontján! Lássunk pár trükköt, hogyan varázsolhatjuk kellemesebbé a nyarat!
Lépések
- Hacsak nincs olyan hatalmas fánk, ami az egész kertet beborítja, egy napernyő mindig jól jön a háznál. Rendkívül gazdag kínálatból, különféle színű és alakú termékek közül válogathatunk. De ne csak a külsőt nézzük, érdemes átgondolnunk pár praktikus szempontot is a választás előtt!
- Érdemes fix napernyőt vásárolnunk, ha pontosan tudjuk, hova szeretnénk tenni, és nem akarjuk sokszor áthelyezni, például medencék partjára, vagy a kedvenc pihenősarkunkba a nyugágyak fölé. Az ilyen kivitelezésű napernyőknél a csőhüvelyt a földbe süllyesztett betonalappal rögzítjük, ehhez csatlakozik a felső csőrész, majd az ernyő. Rendkívül stabil és strapabíró árnyékolónk ellenáll a heves szélviharoknak is. Esztétikailag is remekel, ugyanis a talprész nem látható, ezért nem foglal helyet, és nem kell azzal szenvednünk, hogy széppé varázsoljuk. Szeles helyeken ennél jobb megoldást aligha találunk az árnyékteremtésre!
- A mobil napernyők ezzel szemben könnyen áthelyezhetők a kert bármely részébe úgy, hogy a legtöbb árnyékot nyújtsa. Itt is óriási a választék, mindenki megtalálhatja a neki legmegfelelőbb kialakítású ernyőt. Összeszerelni és szétszedni rendkívül egyszerű, és ha nem használjuk, összecsukott állapotban kis helyen is elfér.
- Van, hogy nem fér el a család egy napernyő alatt, ilyenkor a kerti pavilonok esztétikailag is kifogástalanul oldják meg a problémánkat. Könnyű fémvázukkal egyszerű mozgatni őket, és a felállításuk sem igényel szaktudást. Csakúgy, mint a napernyőknél, itt is jellemzően vízlepergető, szennyálló és UV-stabilizált anyagot találhatunk a vázra kifeszítve, hogy mindenféle időjárási viszontagság között is jól szerepeljen. A legtöbb ilyen pavilon fémvázzal készül, amit egyszerűen össze lehet csukni, a ponyvát összehajtogatni, ezért már a tárolása sem probléma, az egész szerkezet elfér egy nagyobbacska zsákban.
- A legnagyobb melegben már a ház falai közt sem ideális a hőmérséklet. Ezt meglepően egyszerű orvosolni: szereljünk árnyékolókat az ablakokra! A legegyszerűbb megoldás a thermoroló. A thermobevonatának köszönhetően nyáron távol tartja a meleget a lakástól, télen pedig megtartja azt a házon belül. Sokféle színben kapható, a felszerelése pedig tipikusan „do it yourself”-munka. Különösen az Easy Fix termékekre igaz ez, ebben az esetben egy műanyagsínt kell az ablakkeretre ragasztanunk vagy hozzácsíptetnünk, majd beleillesztjük a rolót, és kész is a mestermű. A hosszúságát az oldalt elhelyezett zsinórral változtathatjuk.
- Kedvelt és elterjedt megoldás még a reluxa: ez a típus vízszintes lemezek összefűzésével készül, és egy gyöngyfüzérszerű zsinórral állíthatjuk be a hosszát. Van egy óriási előnye a többi árnyékolóval szemben: azt is szabályozhatjuk, hogy mennyi fény jusson a szobába a lemezek között. Amíg a többi ablaktakarónál a „mindent vagy semmit”-elv érvényesül, a reluxa esetében még akkor is fényt kaphat a lakás, ha teljesen le van engedve.
Tippek
- A fix kivitelezésű napernyőknél a beton kötési ideje 4-5 nap, csak ha már megszilárdult az anyag, kezdhetjük meg a szerelést.
- A napernyők és a pavilonok tisztítása locsolócsővel vagy semleges mosószer vizes oldatával lehetséges.
- Ha szeles helyre szeretnénk állítani napernyőt, érdemes még egy dologra odafigyelni: minél több és hosszabb vászonfeszítő karja van a napernyőnek a felületéhez képest, annál jobban bírja a széllökéseket.
Amire szükséged lehet
- Árnyékoló
- Szerelő
Figyelmeztetések
- Viharos erejű széllökések esetén a napernyőt azonnal be kell csukni, a pavilonokat pedig biztonságos helyre vinni, különben károsodhatnak.