Cikkek:Ezek a legtipikusabb kandallóhibák
Innen: Hogyankell.hu
Ezek a legtipikusabb kandallóhibák
Egy kandalló a nappaliban igazán csodás, meghitt estéket biztosít a családnak, és egy baráti összejövetel is különlegessé válik a ropogó tűz mellett. Persze csak akkor, ha a kandalló hibátlan állapotban van, és tökéletesen működik. Cikkünkből megtudhatod, mik a leggyakoribb kandallóhibák, és miként orvosolhatod őket.
Az őrláng nem világít
Ez a probléma gázkandallók esetében mondható tipikusnak. Ezekben a készülékekben ugyanis egy apró, gázzal működő lángcsóva segít begyújtani a fő égőket. Ez a láng ideális esetben folyamatosan ég.
Ha viszont elalszik, a kandalló használhatatlanná válik. Általában elég manuálisan újragyújtani. Amennyiben mégsem, akkor szakemberre lesz szükséged, mert alighanem nedvesség került a kandallóba.
Az őrláng folyamatosan kialszik
Maradva a gázkandallóknál: gyakori hiba, hogy az őrláng csak 20-40 másodpercig ég, aztán kialszik. A hiba hátterében valószínűleg a termoelem hibás rögzítése áll. Ez az alkatrész felelős azért, hogy a gázszelep hő esetén nyitva maradjon.
Első körben jó ötlet lehet a vezetékek, a csavarok és a csövek ellenőrzése. Amennyiben viszont ez sem hoz javulást, már csak a termoelem cseréje jöhet szóba. Utóbbihoz mindenképp szakembert kell hívnod.
Eldugult a kémény
A kémény sajnos igen vonzó a madaraknak és más állatoknak. Imádnak a kéménybe fészkelni, hiszen zárt és meleg helynek számít. Csakhogy ez azzal jár, hogy a tűz meggyújtása után a füst visszaszivárog a lakásba.
A megoldás igen egyszerű: szereltess fel egy kéménysisakot, ami távol tartja a hívatlan lakókat a kéménytől.
Túl koszos a kandalló
Ez a probléma is a gázkandallóknál üti fel a fejét. Ha túlságosan koszos a kandalló, az előbb-utóbb kisebb lángmagassághoz, alacsonyabb teljesítményhez és akár gázszivargáshoz is vezethet.
A takarítás egy részét magad is elvégezheted. Nézz szét a JOSZERSZAM.com tisztítási eszközei között, ahol speciális felszerelést is vásárolhatsz.
A kandallóban felgyülemlett port és törmeléket nyugodtan kiporszívózhatod. A szellőzőnyílás, a kémény és füstcső takarításához viszont mindenképp kérj fel profikat.
Nem megfelelő tűzifa
Nem mindegy, hogy milyen fát használsz a kandallódban. Hogy igazán kellemes meleget biztosítson a tüzelő, mindig alaposan kiszárított hasábokat dobja a tűzre. A nedves, úgynevezett “zöld fa” kevesebb hőt ad le, és füstölve ég.
Megrepedtek a téglák
Minden kandallóra igaz, hogy tűzálló téglából készül, amivel hőálló falazatot hoznak létre. Bár ezek a speciális téglák az extrém magas hőmérsékletnek is ellenállnak, az élettartamuk korlátozott.
Előfordulhat például, hogy megrepednek. Ez fakadhat hibás beszerelésből, a mozgó házalapzatból vagy akár kéménytűzből is. Minden esetben ugyanaz a következmény lép fel: a veszélyes gázok visszajutnak az otthonodba.
A repedt téglákat mindenképp cserélni kell. Meglehetősen bonyolult munkáról van szó, vagyis csak akkor vágj bele saját kezűleg, ha van némi tapasztalatod.