Kerti tavat építeni

Innen: Hogyankell.hu

A lap korábbi változatát látod, amilyen Bianka (vitalap | szerkesztései) 2011. június 6., 09:54-kor történt szerkesztése után volt. (Kapcsolódó források, hivatkozások)

Hogyan kell kerti tavat építeni?

Egy tavacska kertünk fénypontja lehet, romantikus varázst kölcsönözhet estéinknek, s elég ránézni egy forró nyári napon, hogy egy kicsit felfrissüljünk. Kerti tó építéséhez nem szükségeltetik különösebb szakértelem, így magunk is megépíthetjük, s ráadásul jobban is élvezzük majd, ha egy kicsit megizzadtunk érte...

Lépések

  1. Gyűjtsünk ötleteket! Nézzünk körül az interneten, lapozzunk át kertépítési magazinokat, könyveket, kérdezzük meg a témában járatos barátainkat! Írjuk össze, ami tetszik, gyűjtsünk képeket, s ha már tudjuk, mit is akarunk, elkészíthetjük a tervet. De ne feledjük, hogy a kerti tó stílusának alkalmazkodnia kell a kert stílusához!
  2. Jelöljük ki a megfelelő helyet! Ez egy nagyon fontos kérdés, ezért gondoljuk át a következőket, mielőtt a földbe szúrnánk az ásónkat:
    1. Jól látható lesz-e a tó a házból? Mi értelme van, ha nem gyönyörködhetünk benne például mosogatás közben?!
    2. Vannak-e a közelben állatok? Nem szerencsés, ha egy nagyobb állat, például egy kutya (vagy elefánt...) a kerti tóban végzi a napi tisztálkodást, vagy éppen a körmeit belevájja a tó bélésébe (az elefánt esetében inkább a tömege okozhatja a problémát).
    3. Kap némi árnyékot a nap folyamán a tó? A direkt napfény kedvez az algásodásnak, ezért szerencsés, ha legalább néha nem éri a tavat.
    4. Van-e lombhullató fa a közelben? Ha nem bánjuk, hogy a tavat rendszeresen takarítani kell a lehulló levelek miatt, akkor ez nem jelent problémát.
  3. Kezdhetjük az ásást... Amint kijelöltük a tó formáját egy madzaggal. A tavacska alakja csak rajtunk áll, de a természetesség jegyében kerüljük a túl egyenes vonalakat. A kiásott földet halmozzuk fel a gödör körül, amit az ásás végeztével gereblyével egyenletesen rendezzünk el! Egy hosszú deszkát fektessünk a szélekre, és ellenőrizzük, hogy mindenütt egyforma magas-e!
  4. Készítsünk védőréteget a fólia alá! Néhány költségkímélő ötlet:
    1. Több réteg újságpapír
    2. Homok
    3. Régi szőnyeg
    4. Buborékfólia
    5. Kátránypapír
  5. Fektessük le a fóliát! Fóliából nagy választékot találhatunk kertészeti üzletekben és áruházakban (például kőfólia, PVC vagy kaucsuk fólia), de ha spórolni szeretnénk, az alábbiak jó alternatívát jelentenek:
    1. Műanyag gyermek úszómedence
    2. Úszómedence-fólia
    3. Régi mosogató (a lefolyót meg is hagyhatjuk szökőkút helyének)
    4. Egy régi fürdőkád
    5. Zuhanyfüggöny
    6. Régi parabola antenna
    7. Állatok etetésére használt vályú
    8. Nagy műanyag virágtartók
    9. Nagy festékes vödrök
    10. Amennyiben valamilyen fóliát használunk, ezt terítsük szét a gödörben úgy, hogy kilógjon belőle! Majd lassan kezdjük el vízzel feltölteni, közben simítsuk el a ráncokat! Amikor a gödör már majdnem teljesen megtelt vízzel, húzzuk erősen felfelé a fóliát, s a végeket temessük a talajba. Annak érdekében, hogy elrejtsük, valamint szorosan rögzítsük a fóliát, rakjunk rá köveket vagy uszadékfát - ezekkel ráadásul a természetes hatást is fokozhatjuk!
  6. Építsünk csobogót! Használhatunk előre gyártott vízeséselemeket, vagy kialakíthatjuk magunk is a csobogó formáját, amit aztán fóliával bélelhetünk. Szerezzünk be egy, a vízesés méretének megfelelő szivattyút! Kövekkel, sziklákkal fokozhatjuk a természetes hatást, emellett akár egy kisebb sziklakertet is kialakíthatunk a csobogó köré.
  7. Dekoráljuk a kerti tavat!
    1. Növények: A növények fontos részét képezik a kerti tó ökológiai rendszerének. A növények megszűrik a vizet, biztosítják az oxigént, s hiányukban algásodás indul be. A vízi növények négy csoportba sorolhatóak, a természetes egyensúlyhoz ezek mindegyikére szükségünk van:
      1. Oxigéntermelő (víz alatti) növények: hínárok, békaliliom, víziboglárka, vízimoha
      2. Úszó növények: kolokán, békalencsepáfrány, kagylóvirág, vízi jácint
      3. Mélyvízi növények: lótuszvirágfélék, tündérrózsák, tündérfátyol, kétsoros vízifűzér
      4. Mocsári növények: tűzliliom, japán nőszirom, boglárkák, kankalinok, árnyékliliom.
      5. A tó köré vízparti növényeket telepíthetünk, például gyékényt, kákát, sellővirágot, vízifenyőt, vízimákot, gólyahírt, mocsári nefelejcset vagy tűzpiros lobéliát.
    2. Díszhalak: Nem csupán szépek, de megeszik a szúnyogokat, azok lárváit, valamint egyéb rovarokat. Kiválasztásukkor vegyük figyelembe a kerti tó méreteit. Néhány díszhalfajta: aranyhalak, koik (színes díszpontyok), compó, aranyorfa, veresszárnyú koncér.
    3. Egyéb dekoráció: A kerti tavat még érdekesebbé tehetjük vízköpőkkel, ködösítővel, dekorációs állatokkal vagy díszvilágítással is.

Tippek

  • Ha nem kútvizet használunk a kerti tó feltöltéséhez, hagyjuk egy-két napig állni, mielőtt a növényeket és halakat beletennénk!
  • Ha a csobogóhoz szivattyúzott vizet először egy (növényekkel, kövekkel) jól elrejtett műanyag konténerbe vezetjük, elkerülhetjük, hogy a szivattyú egyenesen a tóba lövellje a vizet.
  • A csobogó vagy vízesés kialakításakor gondoljunk arra, hogy egy nagyobb vízesés nagyobb szivattyút igényel, ami nem csupán drágább, de jelentős az áramfogyasztása is.
  • Az úszó növények a vízfelület 60%-át kell, hogy lefedjék a természetes egyensúly érdekében.

Amire szükséged lehet

  • ásó
  • gereblye
  • madzag
  • védőréteg homokból, régi újságpapírból, szőnyegből stb.
  • kövek vagy hordalékfa
  • fólia vagy ennek egy alternatívája
  • műanyag konténer és szivattyú, ha csobogót is építünk
  • vízi növények
  • halak
  • egyéb dekorációs elemek

Figyelmeztetések

  • A kiásott gödörből távolítsunk el minden éles tárgyat, követ, gyökeret, mivel ezek kilyukaszthatják a fóliát!
  • Ne ültessünk bambuszt a kerti tó közelébe, mivel gyökerei átlyukasztják a fóliát!

Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Bianka, Hogyankell