Eltávolítani a piócát
Innen: Hogyankell.hu
A lap korábbi változatát látod, amilyen Piocawellness (vitalap | szerkesztései) 2024. szeptember 4., 21:59-kor történt szerkesztése után volt. (→Hogyan kell eltávolítani a piócát?)
Hogyan kell eltávolítani a piócát?
A pióca a gyűrűsférgek törzsébe tartozó többnyire édesvízi vérszívó parazita vagy ragadozó, Dél- és Délkelet-Ázsia esőerdeiben azonban találkozhatunk szárazföldi piócákkal is. Hossza a néhány millimétertől akár 30 centiméterig is terjedhet. Többnyire nem veszélyes – sőt a régi és a modern gyógyászatban egyaránt használják/használták -, azonban nem kellemes látvány, így ha megszabadulnánk tőle, azt a következőképpen tehetjük.
Fontos tudni az elő egy percben még nem tapad a pióca.
Használjon sót vagy alkoholt: Óvatosan szórjon egy kis sót, alkoholt vagy ecetet a piócára. A pióca azonnal el fogja engedni a bőrt.
Lépések
- Készüljünk fel! Számos módon megakadályozhatjuk, hogy a pióca a testünkre tapadjon. Ha az erdőben vagy mocsaras területen sétálunk, viseljünk vízálló, zárt cipőt. A nadrágunk szárát tűrjük be hosszú, vastag zokniba. Ha előre láthatóan olyan vízen kell átgázolnunk, melyről tudjuk, hogy piócák lehetnek benne, a lábainkat kenjük be petróleumzselével.
- Ellenőrizzük a testünket! A vérszívó piócák érzéstelenítőt bocsátanak ki, így a legtöbbször meg sem érezzük, hogy átharapták a bőrünket. (Emellett egyes piócák hirudin elnevezésű véralvadásgátlót is fecskendeznek a sebbe így könnyítve meg a vérszívást.) Ha olyan területen haladtunk át, ahol jó eséllyel összeszedhettünk néhány ilyen parazitát, vizsgáljuk meg a testünket.
- Visszavonulás vagy támadás? Ha piócát találunk magunkon, két dolgot tehetünk. Az erősebb idegrendszerrel rendelkezők magukon hagyhatják, mivel amint a pióca teleszívta magát, többnyire magától lehullik. Ha azonban nem igazán tudjuk elfogadni a tényt, hogy ez a cseppet sem gusztusos élősködő rajtunk vacsorázzon, akkor ecetet, citromlét, sót vagy rovarriasztót tegyünk rá, melytől feltekeredik és leesik.
- Fertőtlenítsünk! Szappanos vízzel vagy jóddal mossuk le a sebet, hogy a fertőzést elkerüljük. Amennyiben a seb tovább vérzik, tegyünk rá nyomókötést.
- Időnként vizsgáljuk meg a sebet, hogy nem fertőződött-e el! Ellenőrizzük, nincs-e pirosság, duzzanat, érzékenység vagy gennyesedés.
Tippek
- Az orvosi pióca az Egyesült Államokban már hivatalos orvosi „segédeszköz”, segít például a duzzanatok megszüntetésében, a fájdalom kezelésében, mikrosebészeti beavatkozások során, de fiatalító kezelésként is kínálják.
Amire szükséged lehet
- hosszú, vastag zokni, hosszú nadrág, vízálló, zárt cipő
- petróleumzselé
- citromlé, só, ecet vagy rovarriasztó
- jód vagy szappanos víz
- nyomókötés
Figyelmeztetések
- Amennyiben a piócát kiszakítjuk, nagyobb seb alakulhat ki, mely tovább vérzik.
- Ne használjunk öngyújtót vagy gyufát a pióca eltávolításához, mivel megégethetjük a bőrünket.
- A pióca nem igazán hordoz fertőzéseket, azonban előfordul, hogy emésztőrendszere Aeromonas hydrophila nevű baktériumot tartalmaz, melynek következményei enyhébb, híg székletürítésétől a súlyos, véres hasmenésig terjedhetnek.
- A pióca nagyon ritkán megtelepedhet például a végbelekben, a hüvelyben vagy a húgycsőben is. Mivel ezt nehéz észrevenni, ezért különösen figyeljünk arra, ha egy mocsaras séta után e területekből vérzést tapasztalunk, s forduljunk orvoshoz.