Cikkek:Antivírus szoftverekre mindenkinek szüksége van

Innen: Hogyankell.hu

A lap korábbi változatát látod, amilyen ALH Consulting Kft. (vitalap | szerkesztései) 2023. január 26., 10:40-kor történt szerkesztése után volt.


Antivírus szoftverekre mindenkinek szüksége van

Szoftver24.hu - 2023 január - LinkMarketing - 3.jpg

A digitális kártevők szinte egyidősek az internettel, elég korán megjelentek, és azóta veszélyt jelentenek az átlagos felhasználókra nézve is. Hamar szükség lett a megfelelő védelmet nyújtó szoftverekre, így születtek meg az antivírus programok.

Az elmúlt években hatalmas fegyverkezési verseny alakult ki, ami a mai napig tart.

Megfelelő védelem nélkül nem érdemes szabadon szörfözni

Napjainkban egyre több veszély leselkedik ránk internetezés során: már nem válik be teljesen a régi taktika, hogy csak megbízható oldalakra látogassunk fel, vagy hogy ne kezdjünk céltalan felfedezéssel. A kártevők már e-mailekben is terjednek, sőt, sokszor közkedvelt weboldalakat is meghackelnek, hogy még nagyobb közönséghez jussanak el. Ezért is van hatalmas szerepe a vírussal szemben védő szoftvereknek, amiket szerencsére könnyű beszerezni, elég például a Szoftver24.hu antivírus programjai között kiválasztani a szimpatikusat. Ezt percek alatt aktiválhatjuk, és már fel is húztuk az ideális védelmet.

Az internetes kártevők ellen a legjobb módszer a megelőzés, mivel ha már megtörtént a baj, azt nagyon nehéz veszteség nélkül megoldani, sőt, sokszor észre sem vesszük, hogy vírusos a számítógépünk. Az antivírus szoftverek folyamatosan monitorozzák a teljes gépet, valamint a tevékenységünket, például ha veszélyesnek ítélnek egy weboldalt, amit éppen próbálunk elérni, akkor vagy figyelmeztetést kapunk, kifejezetten veszélyes helyzetben pedig az oldal teljes elérését letiltja a program.

Ugyanez a helyzet az ismeretlen fájloknál is. Vagy egy felugró ablak formájában kapunk információt arról, hogy kockázatos lehet a megnyitása, vagy csak oldalt érkezik az értesítés, hogy az adott fájl karanténba került, mivel veszélyes. Természetesen arról rendelkezhetünk, hogy a karanténban mi történjen a dokumentummal, de érdemes véglegesen törölni, hogy megelőzzük a károkat.

Melyik a leggyakoribb veszélyforrás?

Az egyik leggyakrabban előforduló típus, aminek már több évtizedes “hagyománya” van, az az e-mailben terjedő vírus. Függetlenül attól, hogy mennyire népszerű, megbízható e-mail szolgáltatót használunk, például Gmailt, a kéretlen üzenetek, azaz spamek biztosan meg fognak minket találni.

Szerencsére a legtöbb szolgáltató, így a Gmail is rendelkezik beépített szűrővel, ami a spamek többségét kivédi, de nem nyújt 100%-os védelmet, ezért is van szükség az antivírus programra. Ha kéretlen üzenetet kapunk, semmiképpen se kattintsunk a benne lévő linkekre, gombokra, mivel már ezzel az egyszerű művelettel is átadhatjuk az irányítást a vírusnak, vagy egyszerűen kinyitjuk az ajtót a kártevőknek.

Milyen kártevők léteznek még?

Vannak vírusok, amelyek jelenlétét észre sem vesszük, “csak” információkat gyűjtenek rólunk, a tevékenységünkről, amik érzékeny adatok is lehetnek, például bankkártyánkkal kapcsolatosak. Mindenképpen előzzük meg a kellemetlenségeket, és használjunk valamilyen antivírus szoftvert!