Cikkek:A magasban is biztonságban

Innen: Hogyankell.hu

A lap korábbi változatát látod, amilyen Hogyankell (vitalap | szerkesztései) 2022. július 29., 05:39-kor történt szerkesztése után volt. („Cikkek:A magasban is biztonságban” levédve ([Szerkesztés=csak adminisztrátoroknak engedélyezett] (határozatlan) [Átnevezés=csak adminisztrátoroknak engedélyezett] (határozatlan)))
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)


A magasban is biztonságban

Netpolc.hu - 2022 július - LinkMarketing - 4.jpg

Vannak olyan speciális munkakörök, ahol a tetőn, tornyon, hídon dolgozik a munkavállaló. Az ilyen magasban történő munkavégzés esetében a dolgozót leesés elleni munkaeszközökkel szükséges biztosítani.

Az ácsok, tetőfedők, építőmunkások vagy ipari alpinisták jellemzően ilyen munkát végeznek, de folytathatjuk a sort azokkal is, akik sporttevékenységet folytatnak, mint a sziklamászók. A zuhanásgátló eszközök testi épségüket, esetenként életüket védik meg.

A zuhanásgátló eszközök típusai

A leesés elleni védőeszközök három fajtáját különböztetjük meg:

- Munkahelyzetet beállító deréköv: állítható méretezésű, bélelt övgyűrűkkel, ami viselője mozgásterének korlátozásával akadályozza meg, hogy az a veszélyes területet megközelítse. Tetőn végzett munkákhoz ajánlott.

- A Netpolc oldalán kapható testheveder: több helyen is kikötési ponttal, gyűrűkkel, hámmal és beülőkkel rendelkező zuhanásgátló eszköz. Használható magasban végzett ipari feladatokhoz.

- Zuhanásgátló: visszahúzható vagy vezérelt típusú a hozzá tartozó rögzítőkötéllel. Célja a már bekövetkezett zuhanás a lehető legrövidebb távon, legkisebb energiaátadással (megtartási rántás max. 6kN) történő megállítása. Az esésében megállított dolgozót a megfelelő testhelyzetben tartva a mentésig biztosítja. Alkalmazási területe: toronydarus munkavégzés, ipari alpinista feladatok, szélerőmű szerelői munka.

Tudnivaló, hogy a zuhanásgátló eszközök egymagukban nem használhatók, együttesen biztosítják a védelmet. Úgy kell rájuk tekinteni, mint egy védelmi egység részeire, ahol az egyes darabok egymással alkalmazva rendszert alkotnak.

Hogyan használjuk a zuhanásgátló rendszereket?

Az eszközök csak egy személy védelmét látják el, magasban történő használatuk esetére mentési tervet kell készíteni a foglalkoztatónak. A munkavégzés előtt minden egyes alkalommal át kell néznie a dolgozónak a zuhanásgátló rendszer összes elemét, hiszen az élete múlhat rajta. Amit figyelni kell:

- minden része jól működik-e,

- kompatibilisek-e egymással a darabok,

- a hatályos jogszabályoknak megfelelő-e,

- van-e sérülés, kopás valamelyik részén?

Amennyiben valamelyik szempontnak nem felel meg, azonnal ki kell vonni a használatból, és vizsgálatra kell küldeni! Meg kell ezt tenni abban az esetben is, ha felszerelésnek ugyan nincs baja, de az első használat több mint 12 hónapja volt.

Szigorú szabályok az élet védelméért

Az emberi életnél nincs fontosabb! A Netpolc webáruházban ezért csak a szabvány által igazoltan statikus terhelési vizsgálaton résztvevő rendszereket lehet vásárolni.

Az eszközök kitöltött felülvizsgálati lappal rendelkeznek, magyar nyelvű jelölésekkel, információkkal és tájékoztatóval. A testheveder használata előtt zuhanás veszélye nélküli, biztonságos körülmények közötti felfüggesztési próbát kell végezni, ahol szükséges arról megbizonyosodni, hogy a testheveder mérete megfelelően van beállítva a kényelmes és biztonságos munkavégzéshez.