Készülni a terheléses vércukorvizsgálatra
Innen: Hogyankell.hu
A lap korábbi változatát látod, amilyen JViki (vitalap | szerkesztései) 2017. október 18., 13:32-kor történt szerkesztése után volt. (→Tippek)
[szerkesztés] Hogyan kell készülni a terheléses vércukorvizsgálatra?
Terheléses vércukorvizsgálatot általában akkor rendel el az orvos, ha fennállhat a cukorbetegséget megelőző állapot (a csökkent glükóztolerancia) veszélye, vagy ha a terhességi cukorbetegséget akarja kizárni. A terheléses vércukorvizsgálat menete az orvos által kért adatoktól illetve az adott labor gyakorlatától is függ, de általánosságban az alábbi lépéseket követve tudsz felkészülni rá.
[szerkesztés] Lépések
- A vizsgálatot megelőző 3 napban ne végezz különösen megerőltető fizikai tevékenységet, az átlagos napirended és szokásaid szerint élj. (Ha rendszeresen sportolsz, akkor járj el a szokásos edzésekre, de lehetőleg ne egy maratonverseny másnapjára időzítsd a terheléses vércukorvizsgálatot.)
- A vizsgálatot megelőző 3 napban az étkezésnél is kövesd az általában bevett szokásaidat. Nem szabad (erősen) diétázni a vizsgálat előtt, minimum 150 gramm szénhidrátot kell fogyasztani naponta.
- Ha az orvosod adott receptet a cukorterheléshez szükséges glükózról, akkor azt váltsd ki egy patikában a vizsgálat előtti napokban.
- A vizsgálat előtti napon este 8-9 óra után már ne egyél semmit, inni is csak szénsavmentes, ízesítetlen vizet szabad (a cukorterhelést minimum 10 óra koplalást követően kell elvégezni).
- Reggel ne fogyassz semmit szénsavmentes vízen, esetleg cukrozatlan teán kívül. Vedd magadhoz a beutalót, a kiváltott glükózt és egy félbevágott citromot, majd jelenj meg a laborban – lehetőség szerint minél korábban (a cukorterheléses vizsgálat minimum 2 órát vesz igénybe, ennek bele kell férnie a vérvételi időszakba).
- A laborban először éhgyomorra vesznek vért. Ha más vizsgálatot nem rendelt az orvos, csak egy kis mennyiségre van szükség.
- Ezután kell elfogyasztanod az előre meghatározott cukormennyiséget.
- A legtöbb esetben az orvos által felírt (patikában kiváltott) cukormennyiséget feloldják egy pohár vízben (75 gramm glükózt elvileg 2,5-3 dl vízzel hígítanak), amit legfeljebb 5 perc alatt el kell fogyasztanod. Ha nagyon nehezen megy, akkor egyes helyeken megengedik, hogy a tömény cukoroldatba friss citromlevet facsarj, mert ez nem befolyásolja az eredményt.
- Más esetekben viszont úgynevezett „próbareggelit” kell elfogyasztanod, ami egy vagy két puszta zsemléből és bizonyos mennyiségű tejből áll.
- A cukoroldat, illetve a próbareggeli elfogyasztása után meghatározott ideig kell várakozni. Ezalatt dohányozni, étkezni nem szabad, inni is csak vizet vagy cukrozatlan teát lehet. A várakozási idő alatt szintén tilos jelentősebb fizikai tevékenységet végezni, mert az befolyásolja az eredményt. A legtöbb esetben azt kérik, hogy maradj a váróteremben vagy a labor közelében, amíg nem szólítanak újra.
- A következő vérvétel időpontja attól függ, hogy milyen részletes vizsgálatot kért az orvos – van, ahol az első vérvétel után a 30., 60., 90. és 120. percben is vesznek vért, más esetekben csak 2 óra után nézik újra a vércukorszintet. Ezekben az időpontokban már akkor is csak kevés vért vesznek, ha esetleg az első alkalommal nem így történt.
- A terheléses vércukorvizsgálat után haza lehet menni és folytatni a mindennapi tevékenységeket. Nagyobb fizikai megterheléssel járó feladatokat azonban lehetőség szerint ne erre a napra időzíts.
[szerkesztés] Tippek
- Mivel a fentiekből is kitűnik, hogy a terheléses cukorvizsgálat többféleképpen történhet, érdemes a kezelőorvossal egyeztetni a pontos forgatókönyvet, amikor kiírja a vizsgálatot.
- A terhességi cukorbetegség veszélye miatt minden állapotos nőnek legkésőbb a várandósság 28. hetéig kötelező részt vennie cukorterheléses vizsgálaton. Mivel ebben az időszakban, a 24-28. hét között más laborvizsgálatot is kell végeztetni, érdemes a két vérvételt összekötni – ilyenkor az első, éhgyomri vérvételnél ugyan több ampulla vért vesznek le, de szerencsés esetben csak egy nap kell laborba menni.
- Vigyél magaddal valamit, amivel lekötheted magad a várakozási idő alatt - például keresztrejtvényt, újságot/könyvet.
[szerkesztés] Amire szükséged lehet
- Idő: minimum 2 óra
- Orvosi beutaló
- Egyes laboroknál: receptre felírt, patikában kiváltott glükóz
- Más laboroknál: puszta zsemle, tej
- Citrom (opcionális)
[szerkesztés] Figyelmeztetések
- Ha esetleg rosszul lennél a terheléses vércukorvizsgálat során, azonnal szólj az egészségügyi dolgozóknak! Hányás esetén a vizsgálatot általában egy másik napon kell megismételni. Remegés, izzadás, nagyfokú gyengeség esetén szintén dönthet az orvos a protokoll megszakítása mellett.
- A terheléses cukorvizsgálatot csak akkor végzik el, ha az éhgyomi vércukorszint határértéken belül van, amit külön vérvétellel ellenőriznek. Ha nem gyorstesztet használnak, akkor úgy kell számolnod, hogy még 1-2 órával hosszabb időt kell a laborban töltened. (Ekkor reggel csak vérvétel történik, majd az eredmény megérkezését és újabb vérvételt követően kell elfogyasztani a cukoroldatot/próbareggelit, és csak ekkor kezdődik a 2 órás teszt). Más laborokban az első alkalommal kizárólag az éhgyomri vércukorszintet nézik, és ha a délutánra/másnapra elkészülő eredmény alapján ez megfelelő, akkor egy külön napon kell bemenni a terheléses vizsgálatra.
- A terheléses vércukorvizsgálat eredményét bizonyos gyógyszerek szedése, fertőzés, illetve nőknél a menstruáció is befolyásolhatja, ezért ezekről egyeztess a kezelőorvosoddal a vizsgálat előtt.