Sítúrára felkészülni
Innen: Hogyankell.hu
A lap korábbi változatát látod, amilyen Andi02 (vitalap | szerkesztései) 2011. január 14., 10:32-kor történt szerkesztése után volt.
Hogyan kell sítúrára felkészülni?
A síelés az egyik legnépszerűbb téli kikapcsolódás. Nem is feltétlen csak a sportról szól: van, aki a hegyek nyugalmát, van, aki a hajnalig tartó bulikat élvezi. Éppen ezért nem mindegy, hogy hova és hogyan szervezzük meg a sítúrát.
Lépések
- Gyűjtsd össze a társaságot! Síelni általában senki nem egyedül megy, így az első lépés, hogy kiderítsük, hányan megyünk. Minél többen vagyunk, annál nehezebb összehangolni az igényeket, de annál nagyobb kedvezményeket érhetünk el.
- Tisztázzátok az alapvető elvárásokat a szállásra vonatkozóan:
- apartmanház vagy szálloda,
- önellátás vagy félpanzió,
- hány fős szobák,
- pályaszállás vagy sem,
- családbarát vagy sem,
- árkategória,
- esti szórakozási lehetőség,
- parkolási lehetőség!
- A síterepre vonatkozó szempontok végiggondolása:
- pályák száma,
- pályák nehézsége,
- pályák hossza,
- síliftek típusa (ülős, kabinos, csákányos vagy tányéros),
- hóbiztosság (milyen magasan van a síterep),
- gleccserpálya vagy sem,
- síbérlet ára,
- van-e sísuli a közelben.
- A célország kiválasztásakor pedig a következő szempontokat mérlegeljétek:
- árak,
- beszélt nyelvek,
- távolság,
- vendégszeretet,
- síterepek nagysága és minősége,
- helyi ételek.
- Döntsétek el, hány napra és mikor utaznátok! A főszezonban a szállások és a síbérlet is drágább. A legborsosabb árakkal karácsony és szilveszter idején kell számolni. A síbérlet arányosan olcsóbb, ha több napra vásároljátok.
- Foglaljátok le a szállást! Érdemes jó előre gondolkodni, mert gyakran már hónapokkal korábban is szinte lehetetlen helyet találni. Megéri legalább ősz elején lefoglalni a szobákat.
- Ha szükséges, keressetek sísulit! Ugyan a legtöbb esetben helyben is találunk síiskolát, de érdemes előre kinézni a legmegfelelőbbet. Ha nem beszéljük a helyi nyelvet, akkor kereshetünk magyar oktatót a síterepen (a nagyobb síterepeken szinte biztosan fogunk is találni).
- Készítsétek elő a felszerelést! A síléceket érdemes indulás előtt átnézni: lehetséges, hogy állítani kell a kötésen, esetleg élezésre szorul a léc, vagy egy waxolás is ráfér már.
- Akinek nincs, béreljen! Akinek nincs saját felszerelése, annak érdemes jó előre bérelnie. A síkölcsönzők a főszezonban általában ki vannak fosztva, ezért ha itthon bérelünk, érdemes jó előre lefoglalni a felszerelést. Bérelhetünk a síterepen is, ilyenkor még itthon nézzünk utána, hogy hol van a kölcsönző, illetve milyen árak vannak!
- Biztosítás nélkül ne induljatok el! Ugyan a síelés a biztosítási besorolás szerint nem extrém sport, már léteznek speciális síbiztosítások is, melyek például a felszerelésre is vonatkoznak.
- Az autót is készítsétek fel! Ha autóval utaztok, azt is fel kell készíteni az útra. A hóláncot se felejtsétek otthon. A legtöbb autóba nem férnek be a sílécek, így tetőcsomagtartóra is szükség lehet.
- Csomagoljatok be! Nem egyszerű feladat, főleg, ha az önellátást választjátok. Ilyenkor a sífelszerelés mellett még ételről is gondoskodni kell (persze helyben is beszerezhettek mindent).
- Időben induljatok el! A síterepek megközelítése nem mindig a legegyszerűbb feladat, ráadásul télen számolnunk kell a rossz időjárási viszonyokkal is.
Tippek
- Edzéssel készülj fel a síelésre! Ha csak évente egyszer, a síelés alkalmával mozgunk, akkor nagy a sérülésveszély. Ezért fontos az utazás előtt néhány hónappal már lemenni az edzőterembe.
- Egy kis segítség a célország kiválasztásához:
- Franciaország elég messze van, nagyon kedvezőek az árai, ráadásul hatalmas, egybefüggő síterepeket találhatunk. A vendégszeretet viszont nem mindig ötös.
- Olaszországban kiváló síterepek vannak, ráadásul kicsit kevesebbet is kell utaznunk, mintha Franciaországot vennénk célba. A házigazdák nagyon, az árak viszont kevésbé barátságosak.
- Ausztriában kicsit kisebb síterepek vannak, viszont a pályákat nagyon jól karbantartják, és nem kell sokat utaznunk. Árban hasonló, mint Olaszország.
- Szlovákia síterepeire néhány óra alatt odaérhetünk, ráadásul elég barátságosak az árak, viszont a pályák sokszor csalódást okoznak, és a sorbaállás sem ritka.
- Persze nem feledkezhetünk meg a magyar síterepekről sem: kétségtelenül ezek vannak a legközelebb, viszont kevés pályára sok ember jut. Lehetőség szerint ne hétvégén próbáljuk ki!
- Indulás előtt ellenőrizd az útviszonyokat!
- Ellenőrizd, hogyan lehet megközelíteni a szállást! Egyik évben a megérkezésünkkor derült ki, hogy a szállást csak sílécen közelíthetjük meg. Ennek sem a kezdők, sem a farmeresek nem örültek. :)
- Használj saját bakancsot! A sílécet nyugodtan béreld, de bakancsot érdemes újonnan vásárolni, hogy a te lábadra legyen kitaposva. Sok modellt már a vásárláskor a lábadra melegítenek.
- Vigyél magaddal extra ruhákat! Ha átázna a ruhád, jó, ha van nálad plusz felszerelés.
Figyelmeztetés
- Indulás előtt ellenőrizd, hol lehet becsekkolni a szállásra! Sok apartman esetében nem a szálláson, hanem egy másik háznál kell bejelentkezni. Indulás előtt írd fel a címet, és lehetőség szerint a kontaktszemély elérhetőségeit is!
- Olyan nehézségű pályán síelj, ami megfelel a tudásodnak!
- Tartsd be a síkreszt! Sokan nem tudják, hogy a síelőkre saját kresz vonatkozik, melyet a balesetek elkerülése érdekében fontos betartani.
- Használj bukósisakot! Sok helyen ez már kötelező, de mindenhol ajánlott. :)
Amire szükséged lehet
- Síléc
- Síbot
- Síbakancs
- Wax
- Csavarhúzó a kötés beállításához (a nagyobb felvonóknál is van általában, de ha a szálláson szeretnénk beállítani, jól jöhet)
- Sapka vagy fülvédő
- Sál
- Síkesztyű
- Sízokni
- Síruha
- Meleg aláöltöző (ez lehet speciális sportruházat, de jó szolgálatot tehet a termo pulóver és a harisnyanadrág is)
- Símaszk nagyon hideg időre
- Kesztyűmelegítő, szintén nagyon hideg időre
- Síszemüveg
- Bukósisak
- Napvédő krém (lehetőség szerint kifejezetten hegyekbe való)
- Ajakír
- Gyógyszerek és kötszerek kisebb sérülésekre
- Sportkrém
- Szállás visszaigazolása
- Biztosítási kötvény
- Szokásos piperecikkek
- Szokásos ruha arra az időre, amíg nem a pályákon vagytok
- Autósoknak hólánc, tetőcsomagtartó, jégkaparó és jégoldó