Cikkek:Te tudnál otthonról dolgozni

Innen: Hogyankell.hu

A lap korábbi változatát látod, amilyen ALH Consulting Kft. (vitalap | szerkesztései) 2022. november 22., 08:31-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „ =='''Te tudnál otthonról dolgozni?'''== A koronavírus óta sokkal rugalmasabbá váltak a munkáltatók, így egyre gyakoribb akár a távmunka, akár a home offi…”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)


Te tudnál otthonról dolgozni?

A koronavírus óta sokkal rugalmasabbá váltak a munkáltatók, így egyre gyakoribb akár a távmunka, akár a home office is, aminek nagyon sokan örülnek.

Sőt elsőre mindenki örül, hiszen milyen klassz, hogy nem kell ingázni, az otthonod kényelméből dolgozhatsz, pedig ennél jóval komplexebb a kérdéskör. Ebben a cikkben ennek igyekszünk utánajárni, és minél több szempontból bemutatni az otthoni munka előnyeit és hátrányait.

Távmunka vagy home office?

Szerencsére a Zyntern.com otthonról végezhető pályakezdő állásajánlatokat is szép számmal vonultat fel a hirdetései között, így nincs más teendőd, mint beállítani a távmunka opciót, és máris számtalan ilyen állás jelenik meg.

Itt azonban fontos tisztázni, hogy míg a távmunka egyfajta munkarendet jelent,a home office csupán egy opció, amellyel átlagosan heti 2-3 nap élhetsz, ezt munkáltatója válogatja, ki hány napot engedélyez. Ha ilyen jellegű munkát keresel, akkor érdemes már az állásinterjún tisztázni ezeket a lehetőségeket.

Nagyon csábítóan hangzik, hogy kiszakadva a klasszikus munkamenetből otthon végezd el a napi teendőidet, de mielőtt erre adnád a fejed, feltétlenül gondold végig a hátulütőit és a veszélyeit is.

Mert bizony a távmunkának vagy a home office-nak hátrányai is vannak, főleg úgy, hogy idehaza még nagyon gyerekcipőben jár, ezért sokszor még a gyerekbetegségek gyötrik.

Neked való a távmunka? És a főnöködnek?

Sajnos muszáj kimondani, de az otthoni munka nem mindenkinek való.

Ha ugyanis munkavállalóként nincs meg benned a kellő önfegyelem, akkor könnyen szétfolyhat a napod, és a produktivitás és eredményesség rovására mehet a fókusz és koncentrálás hiánya.

Nagyfokú fegyelmezettséget igényel, és persze tudatosságot, hiszen otthon ülve kell kialakítani egy munkamenetet, miközben ezer dolog csábítana: megfőzni, kivinni a kutyát, vasalni, befejezni a könyvet. Sőt, a magány sem tesz jót mindenkinek, mert bizony az otthoni munkavégzés során nincs közös ebéd vagy kávézás a jó fej kollégákkal.

Hasonlóan veszélyes, ha a másik oldal, azaz a munkáltató nem tudja megfelelően kezelni a helyzetet, és mondjuk jóval több terhet tesz a válladra, mondván, hogy “úgysem kell utaznod, helyette majd dolgozol.”

Nem olyan egyszerű a képlet, hiszen nem lehet az utazás rovására pluszmunkát adni, így ebben neked is élesen kell látni: nem szabad több munkát bevállalni, mint amennyit akkor vállalnál, ha bejárnál.

Te vagy a legfontosabb!

Ahhoz, hogy jól tudjon működni az otthoni munkavégzés, leginkább te kellesz! Neked kell nekiállni a munkának és elvégezni. Neked nem szabad elcsábulni csak azért, mert otthon vagy, és neked kell nemet mondani, amikor úgy érzed, a család és a magánéleted rovására megy a munkamennyiség.

Ha ismered önmagadat, a korlátaidat és az igényeidet, akkor egészen biztosan gyümölcsöző lesz számodra az otthoni munkavégzés, akár friss diplomásként is!