Kutyával utazni
Innen: Hogyankell.hu
A lap korábbi változatát látod, amilyen TimiO (vitalap | szerkesztései) 2015. január 9., 10:36-kor történt szerkesztése után volt. (→Hogyan kell kutyával utazni?)
Hogyan kell kutyával utazni?
Ahol a kutya családtagnak számít, ott nem is kérdés, hogy a nyaraláskor mi legyen vele. Természetesen ő is megy nyaralni, új helyeket, szagokat megismerni, és sok-sok időt a családdal tölteni. Mielőtt azonban bárki belevágna egy nyaralásba kedvencével, tájékozódjon a szükséges előkészületekről és óvintézkedésekről. A közös utazás csodálatos élmény lesz biztosan, csupán gondoljunk az eb szükségleteire is, valamint azokra az előírásokra, amelyeket be kell tartani.
Lépések
- Vigyük el a kutyát az állatorvoshoz. A doktor beadja a szükséges oltást, ad féreghajtót, felírja a szükséges készítményeket és általánosságban is felméri a páciense állapotát. Amennyiben külföldre szeretnénk eljutni, tőle kaphatunk igazolást az oltás és a féreghajtás beadásáról, és kiállítja a kutya útlevelét. Továbbá hasznos információkkal láthat el az egyes országok kutyatartásra vonatkozó szabályairól.
- Gondoskodjunk arról, hogy a kutyának eltűnés esetén esélye legyen visszajutni hozzánk. Ezt egyrészt a regisztrált, bőrbe ültetett chip biztosítja, de külföldi tartózkodásnál egészítsük ki egy nyakörvre erősíthető bilétával is, amelyen feltüntetjük az elérhetőségünket, és akár külföldi tartózkodási helyünk címét és telefonszámát is. Ezeken felül érdemes a nyaralóhely közelében működő állatmenhely és állatorvos elérhetőségeit feljegyezni .
- Készítsük fel kedvencünket az utazásra. Egyes kutyák szeretnek autóba ülni, esetleg más módon utazgatni, mások nem. Első közös vakációzásunkat megelőzően időben kezdjük autóhoz, repülés esetén pedig utazó boxhoz szoktatni. Szép lassan, fokozatosan haladjunk, hogy ne legyen számára ijesztő. Érdemes lehet hányinger elleni készítményekkel és nyugtató hatású szerekkel is felvértezni magunkat, hogy a lehető legnyugodtabb körülményeket biztosítsuk az ebnek. Akár homeopátiás termékeket is beszerezhetünk, ha nem szeretnénk gyógyszert adni szőrös barátunknak. A rosszullét esélyét csökkenthetjük azzal, ha indulás előtt nem adunk neki enni.
- Az útvonal kiválasztása és az utazás legoptimálisabb kivitelezése. Induláskor vigyük magunkkal a kutya fontosabb felszereléseit, gyógyszereit, legyen nálunk ivóvíz és kutyatáp, valamint tálkák ezeknek az elfogyasztásához. A kutya kedvenc játéka és pokróca se maradjon ki a csomagok közül. Próbáljunk célunkhoz a legrövidebb úton eljutni, és körülbelül 2 óránként álljunk félre, hogy kicsit átmozgassuk kutyánkat és saját magunkat is. A kutya akár a hátsó ülésen is utazhat, ráadásul vannak olyan speciális hámok, amelyekkel a kutyára szabott biztonsági övet kapunk, de az egyterűek esetében talán mégis a csomagtartóban kialakított „fészekkel” lesz mindenki számára a legkényelmesebb a kirándulás. Egyes országokban külön szabályozhatják, hogyan szállítható az autóban kutya, és a be nem tartása pénzbüntetést vonhat maga után. Rendszeresen kínáljunk vizet kedvencünknek, a nyári időszakban erre fokozottan figyeljünk. A hűs víz nagyban hozzájárul kutyánk komfortérzetéhez.
Tippek
- A szállás lefoglalása előtt tisztázzuk a vendéglátókkal, hogy szeretnénk vinni magunkkal kutyát, esetleg kutyákat. Tájékoztassuk őket arról, hogy milyen méretű kutyáról van szó, ha pedig több négylábú is velünk tart, a kutyák számát se hallgassuk el. Nem minden szálláshelyen tolerálják az állatokat, ezért mindenképp járjunk utána a lehetőségeknek, és hogy a kutya velünk lehet-e szobában, esetleg kennelben biztosítanak neki helyet.
- Tengerparti nyaraláskor, ha a kutyánk is megmártózott a vízben, később öblítsük át alaposan a bundáját, hogy a sós víz ne irritálja a bőrét. Ezt hosszabb szőrű vagy érzékenyebb bőrű fajták esetében különösen fontos betartani.
- Szállítóláda vásárlásánál a megfelelő méret kiválasztásához számoljunk kutyánk méretével, hogy kényelmesen feküdhessen, állhasson, és meg is fordulhasson benne.
- Hasznosnak bizonyulhat a kutyára balesetbiztosítást kötni külföldi utazás előtt arra az esetre, ha a kutyának orvosi ellátásra lenne szüksége, de akkor is intézkednek az illetékesek, ha a gazdival történik váratlan baleset. Ilyenkor a kutyát biztonságban hazaszállítják.
Amire szükséged lehet
- tiszta víz
- táp az útra
- tálak az evéshez, iváshoz
- nyakörv vagy hám
- biléta a gazdi elérhetőségeivel
- chip
- póráz
- zacskó az ürülék eltakarításához
- oltási és féregtelenítési igazolás az állatorvostól
- kutyaútlevél
- kutyus kedvenc játéka, pokróca
- szükséges gyógyszerek (nyugtató, hányingercsillapító vagy esetleges betegség elleni szerek)
- az úti cél közelében praktizáló állatorvos és állatmenhely elérhetősége
- utazó boksz
- balesetbiztosítás a kutyának
Figyelmeztetések
- Soha ne hagyjuk magára az autóba bezárva kutyánkat. Ez nyáron rövid úton a halálát jelentené. Ne felejtsük el, hogy pár percen belül a kinti hőmérsékletnél sokkal magasabb értéket ér el a benti. A kutyák ráadásul nem tudnak izzadni, mivel nincsenek verejtékmirigyeik.