Radírnyomdát készíteni
Innen: Hogyankell.hu
A lap korábbi változatát látod, amilyen Gycsutk (vitalap | szerkesztései) 2014. november 30., 18:53-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell radírnyomdát készíteni? == A legtöbb embernek a nyomdázásról leginkább gyermekkoruk állatos nyomdái jutnak eszébe. Ám aki szeret kreatívkodni…”)
Hogyan kell radírnyomdát készíteni?
A legtöbb embernek a nyomdázásról leginkább gyermekkoruk állatos nyomdái jutnak eszébe. Ám aki szeret kreatívkodni, annak nem szabad elfelejtenie ezt az egyszerű és nagyszerű technikát. Képeslapok, ajándékkísérők, üdvözlőkártyák, egyedi csomagolópapírok és még sok egyéb dekorációs anyag lesz hálás a nyomdák újrafelfedezéséért. A következő ötlet nem csak az egyedi karácsonyi üdvözlőlapgyártás során jöhet jól, hanem saját logó készítéséhez vagy egy délutáni gyerekprogramon is remek elfoglaltság lehet. Szöveget vagy pofás mintákat, sormintákat is faraghatsz a radírgumiba. Elkészítésük nagyon egyszerű és az összes kellék könnyen beszerezhető hozzá. Faragásra fel!
Lépések
- Vegyél elő egy tiszta radírgumit. Legyen akkora, amire ráfér az elképzelt forma rajza.
- Színezd át a gumitömböt pecsétpárnával, mivel így jobban fogod látni, hol vágtad már ki a formát.
- Ahhoz, hogy tartós legyen rajta a tinta, színezés után negyed órával öblítsd le a radírt semleges ph-jú szappannal, majd vízzel.
- Rajzold át pauszpapírra a mintád vonalait puha hegyű ceruzával.
- Fektesd a pauszpapírt rajzzal lefelé a gumira, majd többször simíts át rajta erősen, míg át nem megy rá a minta. Ehhez valamilyen segédeszközt is kézbe vehetsz, pl. vonalzó lapja. Végeredményként a minta tükörképét fogod látni a radíron.
- Ha bátor vagy, a pauszpapíros lépéseket kihagyhatod és rögtön a radírra is rajzolhatsz a puhahegyű ceruzával. Ilyenkor a forma tükörképét kell a radírra lerajzolnod, mivel nyomdázáskor így fogod azt a képet kapni, amit szeretnél. Ez főként akkor fontos, ha a minta szöveget is tartalmaz.
- Most jöhet a nyomda kiszabadítása a radírtömbből. Hasítsd be a radírt a vázlat körvonalai mentén kb. 2 mm mélyen.
- Rézsútos, 30 fokos szögben irányzott vágásokkal a minta közepéről el tudod távolítani a felesleges részeket.
- A radír széleitől, szintén 2 mm-es mélységben vízszintesen vágd be a radírt, míg el nem éred a minta széleit.
- Távolítsd el a levágott darabokat, majd a szikével még finomíthatsz a műveden.
- Pecsétpárnákkal elő és már nyomdázhatsz is!
Tippek
- A szebb külalak érdekében a gumitömbből ki is vághatod az egész alakot a külső körvonalak mentén.
- Különböző színű pecsételőkkel tarkára is színezheted a nyomdádat. Például állatfigurás nyomda esetén kiemelheted a szemeket feketével.
- Meg tudod csinálni a minta pozitívját vagy negatívját is. Az előzőekben a minta negatívjához olvashattad a lépéseket. A pozitívjához a vonalakat kell érintetlenül hagyni és a többi részt kivésni, ami kicsit nehezebb.
Amire szükséged lehet
- Radírgumi
- Sniccer vagy 1-es linóleummetsző kés
- Ceruza
- Pauszpapír
- Festékpárna
Figyelmeztetések
- A nyomdán mindig annak a mintának a tükörképét kell leképezned, amit majd a papíron látni akarsz!
- Soha ne magad felé told a szikét! Kanyarodásnál is inkább a tömböt fordítsd, hogy tovább tudj haladni!
- Mielőtt élesben használnád a nyomdát, próbáld ki piszkozatlapon, hogy milyen erősen kell nyomnod az egyenletes minta eléréséhez. Ezzel együtt azt is ellenőrizd, hogy jól kivágtad e a mintát.