Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Ölelni

A lap korábbi változatát látod, amilyen Mező (vitalap | szerkesztései) 2014. február 23., 13:48-kor történt szerkesztése után volt. (Hogyan kell ölelni?)

Hogyan kell ölelni?

Megolel nagy.jpg

Ki hinné, hogy létezik az emberi cselekedetek között egy olyan pozitív érzelmi töltettel bíró mozzanat, ami nem csak, hogy stresszoldó, de az érzetére egy oxitocin nevű hormon is termelődik a szervezetünkben. Ez nem más mozzanat, mint az ölelés. Számos jótékony egészségégügyi és pszichológia hatással van ránk, amely seregnyi hosszúságú: fokozza a bizalmat, csökkenti a félelemérzetet és a fájdalomérzetet, erősíti a kapcsolatokat, a szolidaritás és a biztonságérzet, illetve mérsékli a szervezet kortizol szintjét, ami hatására enyhül a stressz hatása ránk. Ezen felül rendezi a légzést és a vérnyomást, elmulasztja a rosszkedvet, energiával tölt fel, ellazít és türelmessé tesz, illetve javítja az immunrendszert. De ha ez még mind nem elég, akkor legyen ez az érv, ami meggyőz minket: „A hagyomány szerint valahányszor szívből átölelünk valakit, egy nappal meghosszabbodik az életünk.” - Paulo Coelho. Az emberi lélektannal foglalkozó szakemberek szerint elemi létfontosságú cselekvés és naponta 10-20 ölelésre lenne szüksége egy embernek. Sajnos mi ennek nem, hogy a töredékét se tesszük meg egy nap, de még egy hónapban se ölelünk ennyit, amikor ilyen hasznos tulajdonságokkal bír. Viszont az sem mindegy, hogy hogyan ölelünk: egy baráti, egy szerelmi avagy egy ismeretlen ölelésnek is lehet számos formája és annak mondanivalója. És mi a legszebb az egészben? Hogy ingyen van és önzetlenül tesszük. A legérdekesebb pedig, hogy minden ölelés árulkodik egy a másik felől küldött érzelmi állapotról. Most megtanulhatod, hogy milyen szituációkban, milyen ember felé, hogyan kell az ölelést alkalmazni.

Lépések

  1. A baráti ölelés: elsőnek e ölelési fajtával kezdeném, mivel talán ez az, ami a nap folyamán többször érinthet minket. A baráti ölelés jellemzője, hogy nem az érintés mélységére és hosszára koncentrált, valamint nem az érzelmek dominálnak benne, hanem inkább egy gyors mozzanatban mutatott köteléki szimbólumként tesszük. Általában két férfi között a hát megütögetése a barátság jelzése. A fiatal fiúk körében szokás a kézfogás közbeni váll-válla való ütközés, és közben a hát közepének megveregetése. A hölgyeknél a baráti ölelés kicsit hosszan időintervallumú és jóval belsőségesebb is. Itt még megjelenik a hát vagy a váll simogatása is, ami egy támogató mozzanat, valamint az örömöt is kifejezi a másik számára.
  2. A szerelmes ölelés: ez a második leggyakrabban alkalmazott ölelési forma. Ez egy jóval belsőséges és mély érzelmi töltettel bíró, s a kötődés legjobb kifejező eszköze két fontos ember számára. A szerelmesek kétféle képen szoktak ölelni: a közös bennük, hogy legalább 20-30 mp hosszú, és szorosan ölelkezik a pár. Az egyik ölelési forma, amikor szorosan magához ölelni a fiú a lányt, és simogatja a hátát, míg a lány a fejét a fiú vállára teszi. A másik ölelési forma inkább a bújásra hasonlít, amikor szintén szorosan, főleg a két mellkas érintkezik össze, és teljesen szorosan átkarolja egymást a pár. A belsőséges ölelésnél kezdődik el az oxitocin hormon termelése a legnagyobb hatékonysággal és tartósságát tekintve ez a leghosszabb időre kiható a szervezetünkben.
  3. A kultúrák ölelése: a társas életben sok kultúra alkalmazza üdvözlésként az ölelés egyes formáit. Főként a mediterrán és dél-amerikai országokban hagyomány a találkozásnál az ölelkezés. A protokoll szerint az ölelés egy igen bizalmas forma, melynek megvan a maga metódusa: a formális ölelés nem jár a testek szoros érintkezésével, a hosszúsága az érzelmek mélységétől, a legutóbbi találkozás óta eltelt időtől, az adott alkalom motivációjától függ. Ide kapcsolódik még a váll- és hátveregetés, mely az örömöt fejezi ki, de mindig figyelni kell a mértékletességre. Az ölelés folyamán a kéz és az arc itt nem játszik szerepet.
  4. A férfi és nő közötti ölelés mondanivalója: amikor egy férfi megölel egy nőt, az érzelmeit non verbálisan is kifejezi. Tehát erősen árulkodik az ölelésünk az aktuális érzelmi töltetünkről. Amikor egy férfi csak érintőlegesen öleli át a nőt és simogatja a hátad, az arra jel, hogy ez egy szimpla baráti ölelés és kis empátiát táplál beléd, de semmi érzelmi töltete nincs. Viszont másrészről érezteti, hogy fontos vagy a számára, csak nem romantikus értelemben. Azonban amikor kicsit lejjebb, a hátad közepénél érint meg egy férfi, akkor már másabb a jelentés tartam: nem egyértelműsíthető jelzés értékű, hogy tetszel a fiúnak, de utalás lehet rá és akár komolyabb szándék is lehet mögötte. Ha már kapcsolatban kapsz egy ilyen ölelést, ez a gyengédség jele lehet feléd. Ezentúl, ha a férfi deréktájékon fogja meg a nőt, az már sokkal erősebb, határozottabb, és egyértelműbb mondani való érzelmi töltettel bír. Ilyenkor a férfi végigsimítja a derekát a nőnek, és ezzel jelzi, hogy intimebb kapcsolatban szándékozik kerülni vele. Sőt, ha még a csípőtök is összeér, még egyértelműbb az intim kapcsolat célzata. Amennyiben egy meglévő párnál történik ilyen, akkor ez a ragaszkodás és kötődés jele lehet.
  5. A stresszoldó ölelés: ahhoz, hogy a napi stresszes helyzeteket természetesen oldani tudjuk, nincs szükség semmi másra, mint, egy jó nagy és minimum 20 másodperces ölelésre. Ennyi idő szükséges a oxitocin hormon termelődésének elindításához a szervezetünkben. Mind ehhez ha simogatás is társul növelhetjük a hatékonyságát, egy nyak, hát, váll vagy fej hátsó részének simogatásával. Ilyenkor a szervezetedben különböző kémiai és biológiai reakciók kezdődnek el: oldódik stressz, csillapodik a fájdalom, javul az immunrendszer, ellazulnak az izmok, csökken a feszültség, biztonságérzetet ad, és növeli az önbizalmat, lassítja a légzést, tehát teljesen harmonizálja a szervezetet.


Tippek

  • Próbáljuk önzetlenül és őszintén ölelni
  • Ne féljünk férfi létünkre bárkit is bárhol megölelni, nem szégyen


Amire szükséged lehet

  • Barát, barátnő

Figyelmeztetések

Kapcsolódó videók


Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

BoglarkaS, Mező