Cikkek:Lejárnak-e az illóolajok

Innen: Hogyankell.hu

A lap korábbi változatát látod, amilyen ALH Consulting Kft. (vitalap | szerkesztései) 2021. február 25., 13:56-kor történt szerkesztése után volt.

Lejárnak-e az illóolajok?

Https- essentialheal.hu - 2021 február - Cikk3.jpg

Mikor olyan értékes és különleges termék vásárlása mellett döntünk, mint az illóolaj, nagyon lényeges kérdés, hogy meddig lehet azt biztonságosan használni? Mint sok más fogyasztási cikk esetében, az illóolajoknál is fel kell tüntetni a csomagoláson a szavatossági időt. Ezt szigorú előírások szabályozzák mindenhol, mint az élelmiszerek és gyógyszerek esetében.

Az illóolajok igazából „nem járnak le”, mint egyes napi fogyasztási cikkek, például a tejtermékek. Nem árt azonban tisztában lenni egy-két fontos kérdéssel ebben a témakörben.

Mi történhet a palackban?

Hagyományos értelemben az illóolajok nem avasodnak, penészednek és – ellentétben az élelmiszerekkel – nem telepszenek meg a felületükön gombák. Idővel azonban elkezdődhet egy oxidációs folyamat, mely befolyással lehet néhány jellemzőjükre. Változhat az aromájuk és színük is, sötétebbé vagy akár világosabbá is válhatnak. Az olajok külleme is eltérő lehet: zavarosabbnak, ködösebbnek láthatjuk őket. A magasabb monoterpén tartalmú típusoknál figyelték ezt meg, de okozhatja a nedvesség olajba kerülése is.

Mitől romlik meg egy illóolaj?

Hő, oxigén, fény és nedvesség. Ez az a négy fő tényező, ami károsan hathat az illóolajok minőségére, és képes kedvezőtlenül befolyásolni eltarthatóságukat. Az illóolajok, mint minden olajféleség, gyúlékonyak. Soha nem szabad nyílt hőforrás (napfény, gyertya vagy kályha) közelébe tenni őket. A magas hőmérséklet lerövidíti a szavatossági időt. Ha nincs rendesen lezárva az illóolajos üvegcse, túl sok oxigén jut az anyag felületére, így gyorsabban oxidálódik. Változhat az aromája és az összetétele is.

A cseppentős palacksapkát pont a párolgás és az oxidáció ellensúlyozására találták ki. A sötét üvegcse pedig a fény káros hatásaival szemben jelent védelmet. Használatot követően fontos mihamarabb visszatekerni a kupakot. Így lehet a nedvesség üvegbe jutását meggátolni, mely szintén a gyorsabb minőségromlás melegágya.

A kémiai összetétel szerepe

Az alkotóelemek összetétele szerint az illóolajokat kémiai családokba sorolják. Monoterpének minden illóolajban vannak. A citrusfélék olajában magas arányban, ezért őket jól lezárva kell tartani, hőtől, fénytől óvni. Legtöbbjük 2-3 évig biztonsággal használható. A szeszkviterpénekben gazdag olajok már kevésbé illékonyak, forráspontjuk magasabb. Akár 8-10 évig is elállnak. A monoterpenolokban gazdag csoport tagjai 5-6 évig. A melissa és a citromfű az aldehidekben bővelkedő családba tartoznak, 4-5 évig jók. A ketonban, az észterekben és az éterekben gazdag termékek 5-7 évig. A rozmaring, babérlevél és az eukaliptuszok olaja – az oxidokban gazdagok – már csak 3-5 évig.

Megfelelő hőmérsékleten, kis tartályokban tároljuk az illóolajokat, de soha műanyagban! Hűvös és sötét helyen, bontatlanul hosszú ideig elállnak. Minőségromlás esetén sem kell kidobni őket. Tisztításra, fertőtlenítő spraybe kiválóak még.