Cikkek:Mi a helyzet manapság a magyar munkaerőpiacon

Innen: Hogyankell.hu

A lap korábbi változatát látod, amilyen Hogyankell (vitalap | szerkesztései) 2023. szeptember 29., 08:57-kor történt szerkesztése után volt. („Cikkek:Mi a helyzet manapság a magyar munkaerőpiacon” levédve ([Szerkesztés=csak adminisztrátoroknak engedélyezett] (határozatlan) [Átnevezés=csak adminisztrátoroknak engedélyezett] (határozatlan)))
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Mi a helyzet manapság a magyar munkaerőpiacon?

Https-egerallas.hu - 2023 szeptember - Cikk3.jpg

A statisztikai adatok sajnos azt mutatják, hogy ma Magyarországon az átlagos munkanélküli munkavállaló elhelyezkedési ideje jócskán meghaladja a munkakeresési járadék idejét. Ez átlagosan 9,4 hónap, de Észak-Magyarországon például ez az érték lehet 10 hónapnál is több, ami elég elkeserítő.

Pedig elérhető állás is jócskán akad, még a kisebb településeken is. Ehhez elég csak megnyitni az Egerállás Visonta aloldalát, ahol kapásból egy “beszerzési és ellátási vezető munkalehetőség Visontán” című hirdetés jön velük szembe.

Ráadásul még a jelentkezők aktivitása is nagymértékben növekedett a tavalyi évhez képest, átlagosan 37 százalékkal többen jelentkeznek idén.

Mi az oka annak, hogy a vidék kiszolgáltatottabb?

Véleményünk szerint a vidék kiszolgáltatottságát leginkább az okozza, hogy a fiatalok mobilisabbak, és jellemzően elvándorolnak a főváros irányába, amelynek köszönhetően már csak az idősebb generáció képviselői maradnak az adott településen.

Egyes cégek pedig eltérő hozzáállást tanúsítanak a számukra ideális munkavállaló megtalálása során. Van, aki előszeretettel vesz fel idősebbeket is, de nagyon sok olyan cégvezető is van, aki 40 éves korban már nem szívesen alkalmaz valakit.

Az utóbbiakat nem feltétlenül a diszkrimináció vezérli, hanem azért maximalizálják nyíltan az életkort, mert adott pozíció betöltéséhez meg kell felelni bizonyos fizikai követelményeknek.

A frissen végzetteknek, a diákoknak és az 50 felettieknek a legnehezebb a dolguk

A statisztikai adatok azt mutatják, hogy a munkanélküliség a frissen végzettek, a diákok és az 50 felettiek körében a legmagasabb. Ez főleg annak köszönhető, hogy a fiatalok nem rendelkeznek elegendő tapasztalattal, ráadásul ott van még velük szemben egy igen erős előítélet.

Ami pedig az idősebb korosztályt illeti, ők leginkább azért szorulnak hátrányosabb pozícióba, mert túl magas a bérigényük, kritikusabb a gondolkodásuk, vagy nincsenek birtokában a digitális képességeknek, illetve a nyelvtudásnak. De tudunk olyan esetekről is, amikor a túlképzettség volt a probléma.

A hiányszakmákban dolgozóknak nincsen félnivalójuk

A fentebb említett probléma viszont nem minden esetben jellemző. A hiányszakmákban dolgozókat ugyanis szinte egyből levadásszák, miután kikerültek a munkaerőpiacra. Sőt, sokszor már akkor is bombázzák őket ajánlatokkal, amikor még aktívan dolgoznak egy bizonyos cégnél.

Persze ez nem jelenti azt, hogy pusztán csak a végzettség elegendő. Az egyik előfeltétele annak, hogy a toborzók ostromolják őket az, hogy ismerjék az elérhetőségeiket, és legyen róluk ajánlás.

Reméljük, hogy ezzel a kis írásunkkal sikerült átfogó képet adunk a magyar munkaerőpiac jelenlegi helyzetéről, ami sajnos egyáltalán nem túl kecsegtető. De mi reménykedünk abban, hogy ez idővel javulni fog.