Hősugárzót választani
Innen: Hogyankell.hu
A lap korábbi változatát látod, amilyen Hogyankell (vitalap | szerkesztései) 2017. szeptember 5., 12:33-kor történt szerkesztése után volt.
Hogyan kell hősugárzót választani?
Bár még épphogy csak beköszöntött az ősz, a fűtésszezonra érdemes a lehető leghamarabb felkészülni. Ha a lakás (ház) egyes helyiségei részlegesen vagy teljesen nyitottak, esetleg valamilyen okból nagyobb ott a légáramlás vagy gyenge a hőszigetelés, mindenképpen érdemes egy hősugárzó beszerzése. Cikkünkkel segítünk eligazodni a különböző típusok között, hogy a hideg hónapokra mindenki megtalálja a számára legideálisabbat.
Lépések
- A kvarccsöves hősugárzót a gazdaságos üzemeltetés és a gyors felfűtési idő jellemzi. Nem tartalmaz ventilátort, ezért halk működést biztosít. Bizonyos típusok billenés elleni védelemmel vannak ellátva, ezért a készülék felborulás esetén automatikusan kikapcsol. Optimális választás kisebb helyiségek fűtéséhez. Falra szerelhető változatban is kapható.
- A ventilátoros hősugárzó tengelyirányú, erőteljes légforgatójának köszönhetően meleglevegő-elosztása kiváló, emiatt akár nagyobb szobák fűtéséhez is alkalmazható. A kívánt szobahőmérséklet beállításának érdekében számos modell automatikus hőszabályzóval rendelkezik. A billenés elleni védelem mellett extraként a legtöbb készülék túlmelegedés esetén is kikapcsol. Egyetlen hátránya a hangos működés, tehát hálószobába például nem célszerű választás. Egyik változata az ún. ipari hősugárzó, ami építkezés, táborhely, műhely, garázs, üvegház vagy villa fűtésére alkalmas.
- Szintén ventilátorral működik, de külön kategóriát képez a falra szerelhető fürdőszobai gyorsfűtő. Keskeny kialakítása miatt rendkívül helytakarékos, további előnye, hogy akár már pár másodperc alatt is képes felmelegíteni a fürdőszobát. Viszonylag sokat fogyaszt, ezért csak akkor érdemes beruházni rá, ha nem folyamatosan, csak a fürdés ideje alatt használjuk.
- A kerámiabetétes hősugárzó (sok helyen csak kerámia-hősugárzó) az egyik legjobb hosszú távú választás. Élettartama szinte korlátlan, mivel fűtőpanele egy speciális kerámiával van felszerelve, ami működés közben sem izzik. A fűtőbetét felületét alumíniumbordákkal növelik meg, ezért a hőleadása is nagyon hatékony. Egyes típusok hőmérséklete távirányítóval, de akár WIFI-hálózat segítségével mobilról vagy számítógépről is szabályozhatók.
- A legnagyobb teljesítményű (akár két-háromszorosa is az eddigieknek) hősugárzók a PB-gázzal működő típusok. Kiváló választás nagyobb sátrak, késő őszi kerti mulatságok helyi hőérzetének javítására. Kaphatók reduktorral (nyomáscsökkentő), vagy anélkül, általában piezo (elektromos) gyújtással is fel vannak szerelve.
Tippek
- A hősugárzót lehetőleg sose tartsd bekapcsolva 5-6 óránál tovább, ha azonban erre mindenképp szükség van, érdemes olyan modellt beszerezni, ami szabályozható (minimum két fokozat)!
- Kisebb (10-15 m2) szobákba a 600 W teljesítményű készülékek már elegendőek, 30-40 négyzetméteres terek esetén viszont 1500 W alatti hősugárzókba nem érdemes befektetni!
Amire szükséged lehet
- Hidegre :-)
Figyelmeztetések
- Mindig tartsuk be a biztonsági előírásokat: a hősugárzókat ne tegyük közel semmihez, ne próbáljuk meg szárítóként használni, víz közelében pedig kizárólag a megfelelő védettséggel ellátott típusokat működtessük!