Lazacot sütni

Innen: Hogyankell.hu

A lap korábbi változatát látod, amilyen TimiO (vitalap | szerkesztései) 2014. december 17., 14:22-kor történt szerkesztése után volt. (Hogyan kell lazacot sütni?)

Hogyan kell lazacot sütni?

Lazacsteak.jpg

Amennyiben egészségesen akarsz táplálkozni, gondoskodj róla, hogy gyakrabban kerüljön hal a tányérodra. Ha pedig hal, a lazac fantasztikus választás. Jótékony hatása abban rejlik, hogy a húsa kitűnő fehérjeforrás, valamint elfogyasztva számos vitaminhoz és ásványianyaghoz juthat hozzá szervezetünk. A népszerűségének legfőbb oka mégis a benne található omega-3 zsírsav. Védi a DNS-t, sőt regenerálja azt, karbantartja a szív- és érrendszert, az ízületeket, az agyműködést, erősíti az immunrendszert, gyulladáscsökkentő, kedvezően hat depressziós betegekre, megelőzhető általa a daganatos megbetegedés, és még több másik betegséggel szemben is védelmet nyújt. Mit készítsünk a lazacból? Jobbnál jobb fogások alapanyaga lehet, így még akkor is változatos étrendet tudsz kialakítani, ha egy héten többször is felhasználnád, de a legtöbbször talán steak készül belőle. Nézzük meg, hogyan lehet fejedelmi lazacsteaket készíteni.

Lépések

  1. Vegyük meg a halat és a többi összetevőt. Lehetőség szerint a legjobb minőségű halat válasszuk. Igaz, ezt nem kapjuk meg olcsón, viszont egészséges és tápláló fogás lesz belőle, így eleve fejenként kisebb mennyiség is elegendő. A portékák megvizsgálásánál figyeljünk arra, hogy friss példányt vigyünk haza.
  2. Készítsük elő a halszeleteket. A kicsomagolt szerzeményt először mossuk át hideg, folyó vízben. Ízlés szerint le is szedhetjük, vagy akár rajta is hagyhatjuk a bőrét, de az esetlegesen benne lévő szálkákat próbáljuk meg kihúzni.
  3. Elő a fűszerekkel. Már ha szeretnénk fűszerezni, hiszen ez akár el is hagyható, de a pikánsabb ízek kedvelői ne fogják most vissza magukat. A teljesség igénye nélkül megbolondíthatjuk a lazac steaket sóval, borssal, hagymával, kakukkfűvel, citromlével, bazsalikommal, curryvel, majorannával, csilivel vagy szerecsendióval. Csak a fantázia szab határt, ha az ízesítésről van szó.
  4. Süssük meg a halat. Tegyük a serpenyőt a tűzhelyre, forrósítsuk fel, majd fektessük bele az olajjal átkent lazacszeleteket. Hagyjuk őket két percig pirulni, és ez idő alatt ne nyúljunk hozzá, különben széteshet a halhús. A két perc leteltével egy lapáttal finoman nyúljunk alá, és fordítsuk meg, hogy mindkét oldala kapjon egy kis kérget. Ismét várjunk két percet. Amint ezzel készen vagyunk, toljuk be a serpenyőt az előmelegített, 180 fokos sütőbe. 10 percnél tovább semmiképpen ne hagyjuk sülni, mert a lazacot a túlszárítással tönkretesszük. Inkább vegyük ki előbb, akár 5 perc elteltével is, mivel ennél az ételnél megengedett, hogy belül kissé nyers maradjon.
  5. Szervírozzuk az ételt. A lazacsteak egy könnyű fogás, ezért igazán a könnyed salátaköretek illenek hozzá. Az asztalra mindig tegyünk citromot, hogy kedvünk szerint akár friss citromlevet is csurgathassunk a mennyei étekre.


Tippek

  • A hűtőszekrényben tartott halat maximum 3 napon belül, a mélyhűtőben tárolt, de kiengedett példányt viszont már aznap el kell készíteni.
  • Ha ropogós állagra vágysz, a sütőt 220 fokosra forrósítsd, de ebben az esetben se haladd meg a 10 perces sütési időt. Így ropogós lazac steaket ehetsz anélkül, hogy kiszárítottad volna azt.


Amire szükséged lehet

  • friss lazac
  • fűszerek
  • olaj
  • sütőbe tehető serpenyő
  • konyhai lapát
  • citrom


Figyelmeztetések

  • Próbáljunk inkább vadvízi, mintsem tenyésztett lazacot vásárolni. A szabadon élő állatok húsát vagy a száraz jégen való fagyasztáson átesett halakat akár nyersen is fogyaszthatjuk.
  • A friss lazacnak árulkodó az illata, amin elsősorban a sós tengervizet érzed, nem a tipikus, kellemetlen halszagot. Ugyanilyen árulkodó a termék színe és állaga, ezért megéri időt fordítani a részletes ellenőrzésre.
  • Amennyiben hagymát is tettél a szeletekre, mielőtt még a sütőbe tennéd, távolítsd el a lazacról, nehogy megégjen.


Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

TimiO