„Javítani a szagláson” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

(Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell javítani a szagláson? == right A szaglást sokszor elhanyagoljuk más érzékelések mellett, pedig a jó orr még élvezet…”)
(Nincs különbség)

A lap 2013. június 10., 14:31-kori változata

Hogyan kell javítani a szagláson?

A szaglást sokszor elhanyagoljuk más érzékelések mellett, pedig a jó orr még élvezetesebbé teszi az ízlelést vagy éppen valaminek a látványát. Emellett bizonyos szakmákban kifejezetten fontos, hogy jó legyen a szaglásunk...

Lépések

  1. Figyelj jobban arra, amit már most is érzel! A szaglás, olyan mint az izomzat: ha nem használjuk, elveszítjük. Minél többet szaglászol, annál jobb lesz a szaglásod. Tanuld meg, hogy kell leírni a szagokat! Gyakorolhatsz is úgy, hogy bekötöd a szemed, és megkérsz valakit, hogy különféle dolgokat tartson az orrod alá, neked pedig ki kell találnod, mi az.
  2. Vedd észre, hogy az egyes szagok milyen érzést keltenek benned. Azok az idegek, melyek a szagokat észlelik, közvetlen kapcsolatban állnak az agy érzelmekért felelős részével, így nem könnyű racionálisan eldönteni, hogy mit is szagolsz. Tanulmányok megállapították például, hogy a gyorséttermi csomagolóanyagok, a friss kenyér vagy a péksütemény növeli az esélyét a közúti dühöngéseknek, a borsmenta és a fahéj javítja a koncentrációt és csökkenti a sofőrök ingerlékenységét, míg a citrom és a kávé segíti a tiszta gondolkodást és a magas koncentrálást.
  3. Kerüld azokat az ételeket, melyek túlzott nyálkatermelődést okoznak! Feltűnt már neked, hogy amikor megfázol, a szaglásod romlik vagy teljesen el is tűnik. Kerüljük az olyan ételeket, melyek ezt elősegítik, így a tejet, a sajtot, a joghurtot és a jégkrémet.
  4. Kerüljük azokat az anyagokat, melyek károsíthatják a szaglásunkat. Egyes nátha elleni szerek például ártanak a szaglásunknak, de a dohányzás és az alkoholfogyasztás is csökkenti a szaglási képességünket.
  5. Juttass be több cinket a szervezetedbe. A szaglásérzékelés csökkenése (hipozmia) gyakran a cink hiányára vezethető vissza. Egyél több cinktartalmú ételt, pl. osztrigát, lencsét, napraforgó magot, vagy szedjél multivitamint, ami fedezi a napi cinkszükségletedet.
  6. Eddz! A tanulmányok azt mutatták, hogy a szaglás jobb edzés után.
  7. Használj párologtatót! A magasabb páratartalom növeli az orrodban is a nedvességet, és ez javítja a szaglást.
  8. Maradj távol a rossz szagoktól! A rossz szagok csökkentik a szaglási képességet.
  9. Amikor a szagokat szeretnéd felismerni, rövid, felszínes szaglásokat végezz a nagy, hosszú, mély belégzések helyet. Ha megfigyeled, a macskák és a kutyák is így tesznek.

Tippek

  • Ha megszagolod a vitaminokat, amelyiket a legkellemesebbnek érzed, valószínűleg abból van hiányod, és a tested így reagál. Persze azért kérdezd meg az orvosodat, mielőtt új vitaminkúrába kezdenél.

Amire szükséged lehet

  • párologtató
  • gyakorlás
  • cink

Figyelmeztetések

  • Ha hirtelen elveszítjük a szaglásunkat, forduljunk orvoshoz!

Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Kiscsillag