„Használni a kontaktlencsét” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

(Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell használni a kontaktlencsét? == A mai modern kontaktlencsék viselésével megfeledkezhetünk a szemüveg okozta kényelmetlenségekről, korlátokról. A…”)
 
(Hogyan kell használni a kontaktlencsét?)
1. sor: 1. sor:
 
== Hogyan kell használni a kontaktlencsét? ==
 
== Hogyan kell használni a kontaktlencsét? ==
  
A mai modern kontaktlencsék viselésével megfeledkezhetünk a szemüveg okozta kényelmetlenségekről, korlátokról. A szemüveggel ellentétben a kontaktlencse nem párásodik be, nem korlátozza a látóteret és nem csúszik le az orról. Sportolás, strandolás és számos más szabadidős tevékenység közben viselhető. Helyes alkalmazása során szinte észrevehetetlen, viselője és környezete számára.  
+
[[Fájl:kontaktlencset_hasznalni.jpg|right]]A mai modern kontaktlencsék viselésével megfeledkezhetünk a szemüveg okozta kényelmetlenségekről, korlátokról. A szemüveggel ellentétben a kontaktlencse nem párásodik be, nem korlátozza a látóteret és nem csúszik le az orról. Sportolás, strandolás és számos más szabadidős tevékenység közben viselhető. Helyes alkalmazása során szinte észrevehetetlen, viselője és környezete számára.
  
 
== Lépések ==
 
== Lépések ==

A lap 2012. június 12., 08:44-kori változata

Hogyan kell használni a kontaktlencsét?

Kontaktlencset hasznalni.jpg

A mai modern kontaktlencsék viselésével megfeledkezhetünk a szemüveg okozta kényelmetlenségekről, korlátokról. A szemüveggel ellentétben a kontaktlencse nem párásodik be, nem korlátozza a látóteret és nem csúszik le az orról. Sportolás, strandolás és számos más szabadidős tevékenység közben viselhető. Helyes alkalmazása során szinte észrevehetetlen, viselője és környezete számára.

Lépések

  1. Minden alkalommal alaposan kezet kell mosnunk, mielőtt a lencsékhez nyúlunk. Ne használjunk túlzottan illatosított, vagy olajos szappant, mert ezek könnyen odatapadhatnak a lencse felületére! Figyeljünk arra, hogy a kéztörlőből kikerülő szöszök ne maradjanak a kezünkön!
  2. A kontaktlencsét felhelyezése előtt ellenőrizzük, hogy nem-e sérült meg, nincs-e kiszakadva, felülete tiszta- e. Ha a lencsét szennyezettnek látjuk, akkor tisztítsuk meg a hozzá való ápolószerrel.
  3. Helyezzük a kontaktlencsét a mutatóujjunkra és ellenőrizzük, hogy nincs e kifordulva.
  4. Rakjuk a lencsét az ujjunk végére, majd szemmagasságban, oldalról nézzük meg, milyen alakot formáz. Ha a lencse U alakú, kiszélesedő felső szélekkel (lapostányér), akkor kifordult, ha simán U alakja van (mélytányér), akkor helyes pozícióban áll. Néhány kontaktlencsét lézerrel megjelölnek a szélén – például betűvel, vagy márkanévvel -, hogy ezzel is segítsék a kontaktlencse használókat, hiszen ha rendesen el tudjuk olvasni a feliratot, akkor a lencse helyesen áll.
  5. A jobb kezünk mutatóujjával húzzuk le az alsó szemhéjunkat.
  6. A bal kezünk mutatóujjával a felső szemhéjunkat a szempilláinkkal együtt húzzuk fel, a kontaktlencsét óvatosan helyezzük a szemünk közepébe.
  7. Nézzünk lefelé, majd lassan csukjuk le a szemünket. Ezután forgassuk körbe, körbe, hogy a lencse a helyére kerüljön.
  8. Ha azt látjuk, hogy a lencse alá légbuborékok kerültek, akkor a zárt szemhéj körkörös masszírozásával eltüntethetjük.
  9. A kontaktlencse eltávolítása előtt szintén fontos, hogy alaposan mossunk kezet.
  10. Nézzünk egyenesen előre, tágra nyitott szemekkel.
  11. A mutató és hüvelykujjunkkal lazán nyomjuk össze a kontaktlencse széleit.
  12. Emeljük le a kontaktlencsét a szemről, ügyelve, hogy meg ne sértsük a körmünkkel.

Tippek

  • Ha sminkelünk, akkor a kontaktlencséket minden esetben, még a smink felvitele előtt helyezzük a szemünkre. Továbbá a lencsét minden esetben még a smink lemosása előtt vegyük le a szemről és megtisztítva helyezzük vissza a kontaktlencse tároló tokba.
  • Allergiamentes kozmetikai szereket használj, a készítmények csomagolásán erről tájékoztatást kapsz.
  • A szemápoló krémek kisebb valószínűséggel kerülnek a szembe, mint például a púder, de ennek ellenére azt tanácsolják, hogy a vízbázisú krémeket részesítsd előnyben az olajbázisúakkal szemben. (Ez utóbbiak – például – a kakaóvajat tartalmazó termékek.)
  • Kerüld a szemkihúzók használatát a szempilla és a szem között!
  • Fordíts kiemelt figyelmet sminkkészleted szavatossági idejére. Lehetőleg 3 havonta cseréld le a kozmetikumaid – szempillaspirál, szemceruza stb. -, mert az ennél öregebb termékekben felszaporodhatnak a fertőzést okozó baktériumok. Időnként szagold meg az otthon tartott kozmetikumaid, s ha bármilyen furcsa, szokatlan szagot érez, inkább dobd ki az adott terméket, mert bajt okozhat.
  • Mindig a saját sminkkészleted használd!

Amire szükséged lehet

  • Kontaktlencse-ápoló folyadék
  • Kézfertőtlenítő
  • Boholymentes kéztörlő
  • Kontaktlencse-tároló tok

Figyelmeztetések

  • Lencséid mindig cseréld le a kontaktlencse illesztőd által meghatározott időpontokban. A túlhordás, a kontaktlencse okozta szemészeti panaszok esetében vezető helyen szerepel.
  • Minden alkalommal moss kezet, mielőtt a lencsékhez nyúlsz.
  • Kizárólag abban az esetben viseld lencséid alvás közben az éjszaka során, ha azt kontaktlencse illesztőd is javasolja.
  • Vízi sportokhoz kizárólag napi cseréjű kontaktlencsét viselj.
  • Kontaktlencse tároló tokod minden lencsecserét követően, de legalább 30 naponta cseréld ki.
  • Kontaktlencséd és a tároló tok tisztítására soha ne használj csapvizet.
  • Ne használj semmilyen szemcseppet, illetve szemgyógyszert a kontaktlencse-illesztőd javaslata nélkül.
  • Ne tárold a kontaktlencséid sóoldatban, mert az nem fertőtlenít.
  • A napi cseréjű kontaktlencsék kivételével lencséid, azok viselete után, minden alkalommal tisztítsd meg, melynek során minden esetben óvatosan dörzsöld meg és alaposan öblítsd le azokat friss ápolószerrel.

Kapcsolódó videók

Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Kiscsillag