„Cikkek:Mit kell tudni a hónolásról” változatai közötti eltérés
Innen: Hogyankell.hu
(Új oldal, tartalma: „ =='''Mit kell tudni a hónolásról?'''== 600px A hidraulikus rendszerekkel kompatibilis es…”) |
a („Cikkek:Mit kell tudni a hónolásról” levédve ([Szerkesztés=csak adminisztrátoroknak engedélyezett] (határozatlan) [Átnevezés=csak adminisztrátoroknak engedélyezett] (határozatlan))) |
(Nincs különbség)
|
A lap 2025. március 28., 14:24-kori változata
Mit kell tudni a hónolásról?
A hidraulikus rendszerekkel kompatibilis eszközök, alkatrészek gyártása során több speciális eljárást is alkalmaznak. A munkahengerek készítésének egyik legfontosabb alapanyaga az úgynevezett hónolt cső, ami többféle méretben elérhető, így alaposan át kell gondolni, hogy végül melyik lesz az ideális választás.
Több alkalmazási területe is van
Természetesen a munkahenger csak egyetlen példa, aminek a beszerzése a Hidraulika Szaküzlet oldaláról is egyszerűen megoldható. Magáról a hónolásról azt kell tudni, hogy egy olyan gépiparban használatos felületkezelési eljárásról beszélünk, aminek a célja a kívánt felületi érdesség kialakítása, a pontosság növelése, illetve az alakhibák csökkentése az előírt tűrésnek megfelelően. Tulajdonképpen a hónolás a furat befejező finommegmunkálása.
Számos területen alkalmazzák ezt az eljárást. Ahogy azt már említettük, a hidraulikus és pneumatikus berendezések munkahengereinek furataihoz használják. Emellett ott van még a járműgyártásban (perselyek, fékhengerek, motorhengerek, hajtómű fogaskerekek például), a csapágygyártásban, a szerszámgépgyártásban és az elektromos gépek gyártásában.
A hengerek készítésekor a dugattyú és a henger közötti súrlódást egy olajréteg csökkenti. A hónolás során a hengerek belső felületén hoznak létre speciális barázdákat. Ezek segítik az olaj helyben maradását, valamint hónolással érhető el a belső felület megfelelő körkörössége és felületi finomsága. Az eljárást úgynevezett hónoló szerszámok végzik, amelyekből léteznek kézi és gép konstrukciók egyaránt. Az eszköz tulajdonképpen készülhet bármilyen anyagból, ami keményebb a megmunkálandó anyagnál.
Több fázison is át kell esnie a munkadarabnak a folyamat során. Az első lépés az előhónolás, majd a közbenső hónolás, végül pedig a simítás. Először a munkadarab rögzítése történik meg a munkaasztalon, majd beállítják a löketet és a munkahosszt. Lassú oda-vissza mozgást végez a szerszám miközben forog.
Speciális eljárásról beszélünk
Mint látható, a hónolás nem egy olyan művelet, amit bármilyen műhelyben vagy akár otthon el lehet végezni. Speciális szerszámokra van szükség, illetve nagy tapasztalatra, szaktudásra. A csiszolandó furatot még kenőanyaggal is le kell önteni, amit elsősorban a hő elvezetésére és a forgács leöblítésére alkalmaznak. Ez lehet parafinnal, petróleummal kevert olaj is.
Profi munkahengereket egyszerűen beszerezhetünk
A hidraulikus rendszerekhez már nem kell saját magunknak összeállítani, megtervezni és elkészíteni a legfontosabb alkatrészeket. Akár milliméteres pontossággal kiválaszthatjuk a megfelelő munkahengert például, ami a legszigorúbb ipari előírásoknak, szabványoknak is meg fog felelni. Fontos, hogy az alkatrészek megbízható teljesítményt nyújtsanak még a legnagyobb terhelésnek kitett hidraulikus rendszerekben is.