„Az autónkat felkészíteni a téli hónapokra” változatai közötti eltérés
Innen: Hogyankell.hu
(Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell az autónkat felkészíteni a téli hónapokra? == Bizony a téli hideg nemcsak minket tesz próbára, hanem a körülöttünk lévő eszközöket is, p…”) |
|||
1. sor: | 1. sor: | ||
== Hogyan kell az autónkat felkészíteni a téli hónapokra? == | == Hogyan kell az autónkat felkészíteni a téli hónapokra? == | ||
− | + | B[[Fájl:Auto-teli-felkeszites-1.jpg|right]]izony a téli hideg nemcsak minket tesz próbára, hanem a körülöttünk lévő eszközöket is, például az autónkat. Éppen ezért már a tél beköszönte előtt érdemes felkészíteni járművünket a zordabb időjárási körülményekre. Az gondoskodást a négykerekű garantáltan meghálálja! | |
== Lépések == | == Lépések == | ||
# Kezdjük a műszaki ellenőrzéssel! Télen gyakran extrém körülmények között kell autózni, ezért ezen a területen ne kössünk semmilyen kompromisszumot, a gépjárművünk műszaki állapotának kifogástalannak kell lennie! Ennek érdekében ellenőrizzük a jármű általános műszaki állapotát, különös tekintettel azokra a biztonsági berendezésekre, amelyek az üzembiztos működéshez, a látáshoz és láthatósághoz, illetve a biztonságos megálláshoz kapcsolódnak. Ha nincs erre időnk, illetve biztosra akarunk menni, kérjünk komplett átvizsgálást az autónkat jól ismerő szerelőtől. A megelőző műszaki ellenőrzés legfőbb területei a következők: akkumulátor, fékek, izzók. | # Kezdjük a műszaki ellenőrzéssel! Télen gyakran extrém körülmények között kell autózni, ezért ezen a területen ne kössünk semmilyen kompromisszumot, a gépjárművünk műszaki állapotának kifogástalannak kell lennie! Ennek érdekében ellenőrizzük a jármű általános műszaki állapotát, különös tekintettel azokra a biztonsági berendezésekre, amelyek az üzembiztos működéshez, a látáshoz és láthatósághoz, illetve a biztonságos megálláshoz kapcsolódnak. Ha nincs erre időnk, illetve biztosra akarunk menni, kérjünk komplett átvizsgálást az autónkat jól ismerő szerelőtől. A megelőző műszaki ellenőrzés legfőbb területei a következők: akkumulátor, fékek, izzók. |
A lap 2022. november 22., 15:20-kori változata
Hogyan kell az autónkat felkészíteni a téli hónapokra?
B
izony a téli hideg nemcsak minket tesz próbára, hanem a körülöttünk lévő eszközöket is, például az autónkat. Éppen ezért már a tél beköszönte előtt érdemes felkészíteni járművünket a zordabb időjárási körülményekre. Az gondoskodást a négykerekű garantáltan meghálálja!
Lépések
- Kezdjük a műszaki ellenőrzéssel! Télen gyakran extrém körülmények között kell autózni, ezért ezen a területen ne kössünk semmilyen kompromisszumot, a gépjárművünk műszaki állapotának kifogástalannak kell lennie! Ennek érdekében ellenőrizzük a jármű általános műszaki állapotát, különös tekintettel azokra a biztonsági berendezésekre, amelyek az üzembiztos működéshez, a látáshoz és láthatósághoz, illetve a biztonságos megálláshoz kapcsolódnak. Ha nincs erre időnk, illetve biztosra akarunk menni, kérjünk komplett átvizsgálást az autónkat jól ismerő szerelőtől. A megelőző műszaki ellenőrzés legfőbb területei a következők: akkumulátor, fékek, izzók.
- Akkumulátor: Bár napjainkban az akkumulátorok már nem igényelnek olyan nagy törődést, mint mondjuk 10-15 éve, ám a tapasztalat azt mutatja, hogy 3-5 évente érdemes újra cserélni ezeket. Az akkumulátor teljesítménye egyébként a hideg beálltával általában jelentősen csökken. Ha azt tapasztaljuk, hogy az autó nehezen indul, akkor legelőször próbáljuk meg feltölteni. Ha ez nem segít, akkor bizony eljött a csere ideje.
- Fékek: A rossz utak, illetve a kedvezőtlen látási körülmények miatt a téli hónapokban még nagyobb szerepet kap a fék. Ha úgy érezzük, hogy már nem fog rendesen, vagy túl nagy a pedál holtjátéka, mindenképpen vigyük szakszervizbe! Az életünk és mások élete múlhat rajta!
- Izzók: Az autóban található fényszórók, illetve fényjelző berendezések nem csak a mi látásunkat, de egyúttal mások számára a láthatóságunkat is biztosítják. Télen ennek ráadásul még nagyobb a jelentősége, hiszen a sötétben vezetett órák száma jóval magasabb. Ellenőrizzük, hogy minden jelzőfény világít-e, ha nem, cseréljük ki a hibás darabokat! Ne feledkezzünk meg az izzókészletből kivett példányok pótlásáról sem!
- Téliesítsük az autónkat! A négykerekű télre történő felkészítése jegyében váltsunk téli gumira! (Kivéve, ha négyévszakos gumiabroncsot használunk.) Cseréljük a szélvédőmosó folyadékot téli változatra, illetve ellenőrizzük azt is, hogy a hűtőfolyadék tartalmaz-e kellő mennyiségű fagyálló oldatot (ezt egy speciális műszer segítségével a szervizekben könnyedén elvégzik). Ugyancsak nem árt alaposan szemügyre venni, illetve kipróbálni az ablaktörlőket. Ha a gumijaik már itt-ott szakadoznak, és így nem tisztítják a szélvédőt egyenletesen, mindenképpen gondoskodjunk a cseréről!
- Ellenőrizzük, hogy az autóhoz tartozó, kötelező felszerelések hiánytalanul megvannak-e! Elakadást jelző háromszög, valamint egészségügyi csomag mindenképpen kell, hogy legyen nálunk. Ha valamelyik hiányzik vagy lejárt az EÜ-csomag szavatossága, akkor azonnal pótoljuk! A láthatósági mellény megléte ugyan nem kötelező, ám ha valamilyen forgalmi ok vagy műszaki meghibásodás miatt meg kell állnunk, és ki kell szállnunk a gépjárműből, akkor lakott területen kívül, éjszaka és korlátozott látási viszonyok között a láthatósági mellény viselése kötelező.
- Nem kötelező, de télen ajánlott kiegészítők azok, amelyeket a KRESZ nem ír elő szükséges felszerelésként, de mégis erősen ajánlott tartozékoknak számítanak az autóban. Érdemes ezeket is a kocsiban tartani! A reggeli fagyok beálltával ilyen például a hókaparó, a hókefe, valamint a jégoldó. Az sem árt, ha van nálunk vontatókötél, illetve indítókábel. Mindkettő kis helyet foglal el, de óriási segítséget jelenthet egy esetleges elakadás alkalmával. További hasznos kellékek listáját az Amire szükséged lehet címszó alatt található.
Tippek
- Nem árt, ha fejben is felkészülünk a téli vezetésre. Bizony ilyenkor gyakran csúszós az út, még a téli gumi használata esetén is hosszabb lehet a féktáv. Érdemes tehát sokkal óvatosabban, megfontoltabban vezetni!
- Ha hosszabb téli útra készülünk, vigyünk magunkkal pluszban meleg ruhát, takarót, ételt, termoszban meleg italt és akár egy kannában pár liter benzint is. Ezek egy váratlan úttorlasz vagy egy havazás kapcsán kialakult hosszabb elakadás során aranyat érhetnek.
Amire szükséged lehet
- Ablaktörlőlapát
- Akkumulátortöltő
- Elakadást jelző háromszög
- Egészségügyi csomag
- Benzinkanna
- Fagyálló folyadék
- Láthatósági mellény
- Hóseprű (hókefe)
- Szilikonos spray
¬* Defekt gyorsjavító spray
- Indítókábel
- Téli ablakmosó folyadék
- Téli gumi
- Izzókészlet
- Jégkaparó
- Vontatókötél
- Zseblámpa
Figyelmeztetések
- A kötelező kiegészítők meglétét a rendőr egy igazoltatás során bármikor ellenőrizheti, hiányuk esetén pedig meg is büntethet minket.
- Amennyiben bizonytalanok vagyunk az autó műszaki állapotának megítélése kapcsán, érdemes egy téli ellenőrzésre, illetve átvizsgálásra bejelentkezni a közeli szervizbe!