„Környezetkímélő háztartási szereket készíteni és használni otthon” változatai közötti eltérés
Innen: Hogyankell.hu
(→Figyelmeztetések) |
(→Lépések) |
||
40. sor: | 40. sor: | ||
#*Szórj hintőport a régi, penészes könyvek lapjai közé, majd ütögesd ki óvatosan a lapok közül. Ezzel fertőtleníted és illatosítod is őket. | #*Szórj hintőport a régi, penészes könyvek lapjai közé, majd ütögesd ki óvatosan a lapok közül. Ezzel fertőtleníted és illatosítod is őket. | ||
#'''Hangyariasztó szer:''' | #'''Hangyariasztó szer:''' | ||
− | A hangyák utálják az őrölt kávé illatát, ezért ha a kényes pontokra szórod, elriaszthatod őket onnan. | + | #*A hangyák utálják az őrölt kávé illatát, ezért ha a kényes pontokra szórod, elriaszthatod őket onnan. |
== Tippek == | == Tippek == |
A lap 2015. május 4., 21:53-kori változata
Hogyan kell környezetkímélő háztartási szereket készíteni és használni otthon?
Napjainkban rengeteg olyan tisztítószert és vegyszert használunk a háztartásban, melyek nem veszélytelenek ránk és környezetünkre nézve. Nem mellesleg komoly irritációt, allergiát okozhatnak. Léteznek viszont olyan természetes anyagok, melyek évszázadokig alkották a háztartási szerek garmadát. Ezekkel gazdaságosabban, környezetkímélőbben, és mégis ugyanolyan hatásfokkal el lehet érni a kívánt eredményt. Nagymamáink ajánlásával álljanak most itt a legfontosabb praktikák.
Lépések
- Ha van otthon 10 %-os ecet, só, mosószóda, citrom(lé) és szódabikarbóna, akkor már nyert ügyed van, mert ezzel a pár szerrel az egész házat tisztára pucolhatod. Együtt és külön-külön is bátran felveheted velük a versenyt a különböző piszkos, foltos, zsíros, vízköves felületek ellen. Az alábbiakban ezekre láthatsz példákat.
- Univerzális alaptisztítószer: az ecet
- Bármit lefertőtleníthetsz vele, ha egy szivacsra, rongyra cseppentesz belőle és áttörlöd vele a szennyezett felületet. Só vagy mosószóda hozzáadásával a zsírosabb felületeteken is hatékony.
- Víz és ecet 3:1-es arányú keverékével tükröket, ablakot és egyéb üveges felületet tudsz cseppmentesre törölni. A csaptelepek is szép fényesek lesznek tőle, csak utána száraz ronggyal töröld át.
- Bútorok tisztításához olivaolajat keverj össze harmadannyi ecettel. Antik és keményfa felületek esetén méhviasszal vagy lenolajjal polírozz.
- Szagtalanítás:
- Tegyél a hűtőbe egy félbevágott citromot, hogy mindig jó illat uralkodjon benne. Ha takarítod, akkor facsard egy citrom levét a vízbe, így egyúttal fertőtlenítesz is. Ugyanígy, ha a vágódeszkád átdörzsölöd, akkor nemcsak szagtalanítod, hanem fertőtleníted is, megelőzve pl.: a szalmonellafertőzést.
- A szódabikarbóna is kiváló szagtalanító és, ha a citrom kombinációjával alkalmazod, biztos nem penészednek többé könnyen az ételek a hűtőben.
- Természetes illóolajok, szárított levendulával töltött textilzacskók is kellemes illatot kölcsönöznek helyiségeknek, szekrényeknek.
- Zsíroldás:
- Néhány evőkanál sót keverj össze annyi vízzel, hogy kenhető masszát kapj belőle. Óvatosan dörzsöld át vele a kényes felületet (pl. tűzhelyet), majd hagyd rajta 15-20 percig. Egy nedves törlőkendő segítségével a már feloldott zsíros foltokat eltávolíthatod.
- A só sütőben is bevethető zsíroldó. Nedvesítsd be a sütő ajtaját, majd szórj rá sót. Kapcsold be a sütőt, várd meg amíg a só megbarnul, majd töröld le.
- Fele-fele arányú víz és szódabikarbóna keveréke a zsíros, olajos foltokon csodát művelhet.
- Tökéletes segítség az almaecet is, ami hatékonyan feloldja a szennyeződéseket. Tűzhelyen használva annak eredeti fényét is visszaadja. Egy pohár almaecetet keverj össze két evőkanál cukorral. A sütőt kapcsold be, majd ha felmelegedett kapcsold ki. Ekkor kend át az ecetes keverékkel belül, és kívül a tűzhelyrészen is. Egy órát hagyd rajta állni a keveréket, majd amikor a sütő már újra kihűlt, töröld át az egészet egy tiszta ronggyal.
- Szódabikarbóna jó a zsíros foltokra: szórj rá szőnyegre, kárpitra, textilekre, majd 30 perc múlva porszívózd fel.
- Vízkőoldás:
- Vágj félbe egy citromot, dörzsöld át vele a kívánt felületet. Fél óra után már moshatod is le egy nedves ronggyal. Ha makacs vízkővel van dolgod, akkor érdemes sóba belemártani a citrom húsát, és jól átsúrolni a szennyezett felületeket.
- Meglepő, de ecettel is elvégezheted a műveletet.
- Lefolyótisztítás:
- Nemes egyszerűséggel a szénsavas üditők, pl. kóla az egyik legjobb szer erre, mivel képes a felhalmozódott zsírréteget és a vízkőt lemarni. Önts a lefolyóba pár dl kólát, majd legalább egy órát hagyd rajta és öblítsd le. A pezsgőtabletta is hasonlóan hatékony lehet.
- A szódabikarbóna és az ecet keveréke illetve a citromsav is hatékony a dugulás elhárításában is hatékony lehet: önts a lefolyóba fél pohár szódabikarbónát, majd egy pohár ecetet.
- Mosás:
- Legegyszerűbb, ha mosószódára cseréled a mosószereidet (még a makacs foltokat is eltünteti).
- Öblítőként használj ecetet: a várakozásokkal ellentétben nem lesz ecetszagú a ruha, hanem friss illatot fog árasztani. Hozzávalók: 1 csésze mosószóda (vagy mosódió), 1 csésze háztartási ecet, 1 csésze víz, 5-10 csepp illóolaj. Mindezt rakd a mosógép öblítős tartályába.
- Konyhasóval átfésülve felfrissítheted a szőnyegeket, kárpitokat. Majd porszívózd ki belőlük a sót.
- Fürdőszoba takarítása:
- Citromlé vagy annak hatékonyabb változata, a citromsav lehet a WC tisztítás mestere. Kevés víz hozzáadásával készíts belőle pasztát, és súrold át vele a felületet.
- A szódabikarbóna, ahogy a háztartás szinte minden más területén, a WC-tisztítás során is kiváló fegyver, melyet ugyanúgy alkalmazhatsz, mint a citromsavat.
- Önts 10%-os ecetet a WC-csészébe, hagyd kis ideig hagyd állni, keféld át a felületet, majd öblítsd le. Kiváló fertőtlenítő hatása is van.
- Penészölő:
- Forralj fel 1 liter vizet, majd keverj hozzá 1 dl ecetet (lehet 20%-os is). A keveréket töltsd szórófejes flakonba, majd spricceld a penészes felületre, és dörzsöld át - festett falak esetében óvatosan dörzsöld. Ügyelj a megelőzésre is: páratartalom csökkentése, ill. csírájában elfojtani a penészt.
- A fürdőben súrolóporból és hipóból készült keveréket is használhatsz. Hagyd 1 napig a felületen, majd dörzsöld és öblítsd le.
- Penészölő lemosót 3,5 l víz és 3/4 pohár ammónia oldatából is készíthetsz a fürdőbe, a kárpitokból pedig 0,5 pohár bórax és 2 pohár forró víz oldatával moshatod ki a penészfoltokat.
- Szórj hintőport a régi, penészes könyvek lapjai közé, majd ütögesd ki óvatosan a lapok közül. Ezzel fertőtleníted és illatosítod is őket.
- Hangyariasztó szer:
- A hangyák utálják az őrölt kávé illatát, ezért ha a kényes pontokra szórod, elriaszthatod őket onnan.
Tippek
- Ideális illóolaj a levendula, amely fertőtlenítő tulajdonsággal is rendelkezik. A természetes illóolajok remek illatosítók, melyek nem irritálják a nyálkahártyát.
- Fehér pamut anyagok fehérítését megoldhatod egy kis vízbe áztatva, hozzátéve 1-2 kanál reszelt mosószappant és citromot. Főzd 10 percig a kívánt eredmény eléréséhez.
- Ha ecettel takarítasz egy helységet, azért jól szellőztess ki.
Amire szükséged lehet
- Citrom(lé), citromsav
- Ecet
- Só
- Szódabikarbóna
- Mosószóda, házi szappan
- Természetes illóolaj
Figyelmeztetések
- Veszélyes klóralapú mosószert ammónia vagy savas alapanyagokkal keverni (még ecettel sem), mert mérgező gázt képeznek és légzőszervi betegségeket okoznak.
- Szennyezett ruhákat langyos vízbe áztasd, mert a forró víz a foltot inkább a textilbe főzi.