„Csatlakozni a Madárbarát kert programhoz” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

(Kapcsolódó videók)
(Kapcsolódó források, hivatkozások)
52. sor: 52. sor:
 
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
 
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
  
MEGJEGYZÉS: Az alábbi minta alapján add meg azokat a webcímeket és a hozzájuk tartozó rövid leírást, amit forrásként használtál, illetve szorosan a témához kapcsolódnak. Ezt a sort kérlek, töröld, csak magyarázatként szolgál!
+
* [http://emberpalanta.hu/emberpalantaknak/hogyan-alakits-ki-madarbarat-kertet/ Hogyan alakíts ki madárbarát kertet]
 
+
* [http://www.baranyamadar.extra.hu/madarbarat_kert.htm Madárbarát kert]
 
+
* [http://www.mme.hu/madarbarat_kert A Madárbarát kert jellemzői]
* [http://www.hogyankell.hu Hogyan kell?]
+
* [http://www.mme.hu/madarbarat_kert_program Madárbarát kert program]
 +
* [http://kertpont.hu/index.php?menu=cikk&CId=123 Ismerd meg a madárbarát kertet]
  
 
[[Kategória:Otthon-kert]]
 
[[Kategória:Otthon-kert]]
 
[[Kategória:Állatok]]
 
[[Kategória:Állatok]]

A lap 2014. szeptember 1., 20:42-kori változata

Hogyan kell csatlakozni a Madárbarát kert programhoz?

Madárkert.jpg

Egy igazi kert elképzelhetetlen madárdal nélkül. Szeretnéd, hogy a te kertedben is állandó legyen a madárcsicsergés, és igazi felüdülést jelentsen számodra az ott tartózkodás? Ehhez nem kell különösebb madártani ismeret, csupán egy kis elszántság és odafigyelés, hogy olyan kertet alakíts ki, mely örömet jelent számodra és a környezeted számára is. Mindezért pedig még jutalmat is kapsz a Magyar Madártani Egyesülettől (MME), amely a Madárbarát kert program elindítója.

Lépések

  1. Legyél tudatos madárbarát, és szánd rá magad, hogy odafigyelsz a környezetedre.
  2. Regisztrálj az mme honlapján, a letölthető adatlap kitöltésével, és a regisztrációs díj kifizetésével. Vagy keresd fel az Egyesület irodáját, ahol személyesen is regisztrálhatsz Madárbarát kert
  3. Helyezz ki a kertbe mesterséges fészekodúkat.
  4. Létesíts madáritatót, és porfürdőt.
  5. Helyezz ki legalább egy madáretetőt, hogy télen is legyen táplálék a madarak számára.
  6. Szükség esetén egyéni madárvédelmi berendezéseket is helyezz ki pl.: műfészek fecskék számára.
  7. A kertet, vagy legalább annak egy részét próbáld meg úgy művelni, hogy madárvédelmi szempontoknak is megfeleljen:
    • a gyep öntözésével segítheted a madarak táplálékhoz jutását: ugyanis a nedvesség miatt a földigiliszták a felbukkannak a felszínen, és a rigó számára ez nagyszerű csemege
    • ősszel ne gereblyézd össze az összes levelet a fák alól: a lehullott lombozat alatt sok rovar, csiga találja meg élőhelyét, és biztosít táplálékot a madarak számára
    • a sövényt nem nyírd le mértani pontossággal: a nyíratlan részek kiváló fészekrakó helyet nyújtanak a madarak számára
    • ültess minél több színes virágot: ez vonzza a rovarokat, a bőséges táplálékra pedig még több marár fogja látogatni kertedet
  8. A regisztrációs csomagban kapott jelentőlap segítségével tájékoztasd a Magyar Madártani Egyesületet az év alatt kertedben megfigyelt madarakról és az ott végzett madárvédelmi munkádról.
  9. Az információk értékelése után az Egyesület egy elismerő táblát fog küldeni postai úton, mely hirdeti majd, hogy kerted a madarak számára egy igazi paradicsom.

Tippek

  • Itatóként használhatsz egyszerű virágalátétet is. Lehetőleg legalább 10 cm átmérőjűt, hogy a madarak akár meg is fürödhessenek benne.
  • Ha mélyebb az itató, egy követ vagy fadarabot is belerakhatsz, hogy a kisebb madarak rá tudjanak ülni, és könnyebben jussanak vízhez.
  • A Madárbarát kert kialakításával kapcsolatosan bármikor felkeresheted az MME irodáját, ahol készségesen válaszolnak kérdéseidre. Honlapjukon pedig számos ötletet találsz arra, hogy hogyan kezdj hozzá a kerted madárbaráttá tételéhez.
  • A regisztrációs csomaggal kapsz egy Madárbarát Kert Kalendáriumot, mely minden fontos információt tartalmaz a programmal kapcsolatosan. A madárvédelmi eszközöket pedig az Egyesület boltjában is beszerezheted, vagy saját magad is elkészítheted.


Amire szükséged lehet

  • Kert
  • Odafigyelés a környezetedre
  • Regisztrációs lap a Magyar Madártani Egyesülettől
  • Madárodú
  • Madáretető
  • Éves jelentő lap


Figyelmeztetések

  • Az itatókat télen rendszeresen ellenőrizd. Ha befagyott az ivóvíz, törd fel a jeget és kézmeleg vízzel töltsd újra. Az itatókat egész évben kint hagyhatod.
  • A hóolvadást követően abba kell hagynod a madáretetést, és ki kell ürítened az etetőket is. Vannak ugyanis madarak, melyek a fiókáikat csupán a könnyen elérhető magokkal táplálják, melyet azonban a fiókák még nem tudnak megfelelően megemészteni, és akár meg is fulladhatnak tőle.



Kapcsolódó videók

Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

BoglarkaS, Gycsutk