„A hazugságot felismerni” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

(Hogyan kell a hazugságot felismerni?)
 
(Lépések)
6. sor: 6. sor:
 
== Lépések ==
 
== Lépések ==
  
# A szemkontaktus: amennyiben a beszélgető partnerünk kerüli velünk a szemkontaktust vagy túl hosszan fogva tartott pillantást tart meg, illetve sokat pislog egyszerre, valamint emelgeti a szemöldökét, akkor gyanakodhatunk rá, hogy éppen nem mond igazat.
+
# '''A szemkontaktus hiánya''': amennyiben a beszélgető partnerünk kerüli velünk a szemkontaktust vagy túl hosszan fogva tartott pillantást tart meg, illetve sokat pislog egyszerre, valamint emelgeti a szemöldökét, akkor gyanakodhatunk rá, hogy éppen nem mond igazat.
# Változás a hang tónusában vagy a beszéd tempójában: amikor valaki túl lassan, a szavakat keresve beszél, avagy túl gyorsan ismételget egyes szavakat egymás után, és mind emellett még a hanglejtése is változik, elképzelhető, hogy füllent.
+
# '''Változás a hang tónusában vagy a beszéd tempójában''': amikor valaki túl lassan, a szavakat keresve beszél, avagy túl gyorsan ismételget egyes szavakat egymás után, és mind emellett még a hanglejtése is változik, elképzelhető, hogy füllent.
# Szokatlan testbeszéd: amennyiben azt tapasztaljuk, hogy a másik fél a lábát rázza, a száját vagy az orrát érintgeti, elfordul a partnertől, a vállait megemeli, stb., akkor az izgalom jeleit tapasztalhatjuk, ami mögött bizony a nem igazmondás is állhat.  
+
# '''Szokatlan testbeszéd''': amennyiben azt tapasztaljuk, hogy a másik fél a lábát rázza, a száját vagy az orrát érintgeti, elfordul a partnertől, a vállait megemeli, stb., akkor az izgalom jeleit tapasztalhatjuk, ami mögött bizony a nem igazmondás is állhat.  
# Túlzott védekező magatartás: a túlkomplikált magyarázkodás, túl sok részlet közlése is utalhat a hazugságra, főleg ha a beszélgetésnél védekező magatartást alkalmaz a partner.
+
# '''Túlzott védekező magatartás''': a túlkomplikált magyarázkodás, túl sok részlet közlése is utalhat a hazugságra, főleg ha a beszélgetésnél védekező magatartást alkalmaz a partner.
# Túlzott támadó magatartás, agresszió.
+
# '''Túlzott támadó magatartás, agresszió.'''
# Hirtelen, sok és gyors témaváltás az egyik legbiztosabb jele a hazugságnak.
+
# '''Hirtelen, sok és gyors témaváltás''' az egyik legbiztosabb jele a hazugságnak.
# A cinikus viselkedés: aki szarkasztikus, bagatellizál, vagy humorizál egy komoly beszélgetés során, abból közel biztosan lemérhetjük, hogy nem őszinte velünk.
+
# '''A cinikus viselkedés''': aki szarkasztikus, bagatellizál, vagy humorizál egy komoly beszélgetés során, abból közel biztosan lemérhetjük, hogy nem őszinte velünk.
# A válasz kerülése: a kérdésekre, egyes témákra az egyenes válaszok kerülése, a kérdésre kérdéssel való felelt szintén tipikus terelési módszer.
+
# '''A válasz kerülése''': a kérdésekre, egyes témákra az egyenes válaszok kerülése, a kérdésre kérdéssel való felelt szintén tipikus terelési módszer.
# Az eszközök használata: amikor valaki idegességében a tárgyakkal (toll, pohár, stb.) kezd el bíbelődni, és ezeket a beszélgető partner elé helyezi, közel biztosak lehetünk benne, hogy nem teljesen őszinte velünk.
+
# '''Az eszközök használata''': amikor valaki idegességében a tárgyakkal (toll, pohár, stb.) kezd el bíbelődni, és ezeket a beszélgető partner elé helyezi, közel biztosak lehetünk benne, hogy nem teljesen őszinte velünk.
 
 
  
 
== Tippek ==
 
== Tippek ==

A lap 2014. április 25., 10:44-kori változata

Hogyan kell a hazugságot felismerni?

Milyen jelek utalnak arra, hogy ha valaki nem mond igazat, ferdít a valóságon, avagy kerülgeti a forró kását? Érdemes tisztában lennünk ezeknek a megnyilvánulásaival, hiszen az élet minden területén, a hétköznapok szituációiban, illetve egy állásinterjún a HR szakemberek nagy része ismeri és figyeli ezen jelzőket. Lássunk néhány jelet, amik arra utalhatnak, hogy a beszélgető partnerünk füllent.


Lépések

  1. A szemkontaktus hiánya: amennyiben a beszélgető partnerünk kerüli velünk a szemkontaktust vagy túl hosszan fogva tartott pillantást tart meg, illetve sokat pislog egyszerre, valamint emelgeti a szemöldökét, akkor gyanakodhatunk rá, hogy éppen nem mond igazat.
  2. Változás a hang tónusában vagy a beszéd tempójában: amikor valaki túl lassan, a szavakat keresve beszél, avagy túl gyorsan ismételget egyes szavakat egymás után, és mind emellett még a hanglejtése is változik, elképzelhető, hogy füllent.
  3. Szokatlan testbeszéd: amennyiben azt tapasztaljuk, hogy a másik fél a lábát rázza, a száját vagy az orrát érintgeti, elfordul a partnertől, a vállait megemeli, stb., akkor az izgalom jeleit tapasztalhatjuk, ami mögött bizony a nem igazmondás is állhat.
  4. Túlzott védekező magatartás: a túlkomplikált magyarázkodás, túl sok részlet közlése is utalhat a hazugságra, főleg ha a beszélgetésnél védekező magatartást alkalmaz a partner.
  5. Túlzott támadó magatartás, agresszió.
  6. Hirtelen, sok és gyors témaváltás az egyik legbiztosabb jele a hazugságnak.
  7. A cinikus viselkedés: aki szarkasztikus, bagatellizál, vagy humorizál egy komoly beszélgetés során, abból közel biztosan lemérhetjük, hogy nem őszinte velünk.
  8. A válasz kerülése: a kérdésekre, egyes témákra az egyenes válaszok kerülése, a kérdésre kérdéssel való felelt szintén tipikus terelési módszer.
  9. Az eszközök használata: amikor valaki idegességében a tárgyakkal (toll, pohár, stb.) kezd el bíbelődni, és ezeket a beszélgető partner elé helyezi, közel biztosak lehetünk benne, hogy nem teljesen őszinte velünk.

Tippek

  • Ha a fenti jelek közül sokat észreveszünk a másikon, kezdhetünk gyanakodni a hazugság tényére.


Amire szükséged lehet

  • Önfejlesztő tréning
  • Könyvek a témában
  • Videók

Figyelmeztetések

  • Amennyiben mi magunk viselkednénk az alábbiak szerint, feltétlen figyeljünk oda rá, nehogy fordítva süljön el a latolgatás.

Kapcsolódó videók


Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

BoglarkaS, Mező