Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Kezelni az inkontinenciát

5 741 bájt hozzáadva, 2013. július 6., 11:33
Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell kezelni az inkontinenciát? == right A vizelettartási nehézség gyakori probléma, mely okozhat egészen gyenge, de igen súly…”
== Hogyan kell kezelni az inkontinenciát? ==
[[Fájl:inkontinencia.jpg|right]] A vizelettartási nehézség gyakori probléma, mely okozhat egészen gyenge, de igen súlyos és kellemetlen tüneteket is. Bármilyen életkorban előfordulhat, de ahogy idősödünk, úgy nő az esélye a kialakulásának.
== Lépések ==
# Vizsgáltassuk meg magunkat! Az inkontinencia nem önálló betegség, hanem tünet, ezért nagyon fontos, hogy kiderüljön, milyen ok vagy betegség áll a hátterében. Nem természetes velejárója sem a terhességnek, sem az öregedésnek.
# Fontos, hogy tudjuk, milyen típusú inkontinenciában szenvedünk!
#* Stressz inkontinencia: fiatal és középkorú nőknél a leggyakoribb. Valamilyen hirtelen vagy megerőltető tevékenység (tüsszentés, nehéz tárgy emelése) közben önkéntelenül kis mennyiségű folyadék távozik. Okozhatja a húgyúti záróizom gyengülése, a húgycső vagy húgyvezeték rendellenes elhelyezkedése, menopauza után az ösztrogénhiány okozta csökkenő húgycsőrugalmasság, míg férfiaknál gyakran prosztataműtét után alakul ki, ha a húgycső felső része vagy a hólyag nyaka megsérül.
#* Késztetéses inkontinencia: hirtelen intenzív vizelési inger jelentkezik, melyet képtelenek vagyunk elnyomni. Oka lehet a húgyhólyag krónikus túlműködése, a vizelést gátló homloklebeny működésének megváltoztatása, a záróizmok összehúzódásának gyengülése. Idősebb korban gyakori.
#* Túlfolyásos inkontinencia: akaratlanul kis mennyiségű vizelet szivárog ki. Gyerekeknél a húgycső végének vagy a húgyhólyag nyakának szűkülete okozhatja, férfiaknál a prosztata-megnagyobbodás, lehet oka elzáródás vagy a húgyhólyag gyenge izom-összehúzódása. Oka lehet még a székrekedés, bizonyos gyógyszerek, idegsérülés és a cukorbetegség is.
#* Funkcionális inkontinencia: azért alakul ki a bevizelés, mert a beteg nem képes (vagy nem akarja) időben elérni a mellékhelyiséget. Okozhatja mozgásképtelenség, de a szellemi teljesítményt érintő állapotok és depresszió is.
#* Kevert inkontinencia: az inkontinencia több típusa egyidejűleg is jelen van.
# Vezessünk vizelési naplót! [Erről az oldalról letölthetjük. http://www.webbeteg.hu/uploads/hirek/vizelesinaplo.pdf] Ez segít abban, hogy orvosunk elegendő információhoz jusson.
# Keressünk az inkontinenciatípusnak megfelelő kezelést! Ebben az orvos tud segíteni, hiszen például a depresszió által kiváltott inkontinencia esetében a depressziót kell kezelni, míg a stressz inkontinencia esetén sokat segíthetnek az izomerősítő gyakorlatok.
# Erősítsük a medencefenék izmait! Elmehetünk intim tornára is, de már azzal is sokat javítunk a helyzeten, ha otthon, munka vagy vezetés közben megtornáztatjuk a medencefenék és a hólyagzáró izmokat. Ehhez naponta 3-4 alkalommal végezzük el az alábbi gyakorlatot:
#* Feszítsük meg a medencefenék és a hólyagzáró izmokat. Ehhez csináljunk úgy, mintha a pisilést szeretnénk megszakítani. Így érezni fogjuk, melyik izmokról is van szó.
#* Tartsuk megfeszítve az izmokat 3 másodpercig, majd lazítsunk.
#* Ismételjük meg tízszer.
# Használjunk elektrostimulációt. Ennek során hüvely- vagy végbélkúpba szerelt elektródák segítségével késztetik összehúzódásra az izmokat. Mondhatni, ez a lusták intimtornája.
# Eddzük a hólyagot! Késztetések inkontinenciánál segíthet, ha azzal eddzük a hólyagot, hogy megpróbáljuk minél inkább késleltetni a vizelést. Előbb kezdjük 10 perccel, majd fokozatosan növeljük. A cél a két óra. De a túlfolyásos inkontinencia esetében az is jó edzés, ha a pisilést megszakítjuk pár percre, és utána folytatjuk.
# Végezzünk jógagyakorlatokat!
#* Feküdjünk a hátunkra, lábunkat támasszuk a falnak. Fenekünk alá tegyünk egy párnát, és maradjunk így egy darabig.
#* Feküdjünk a hátunkra, kezünk legyen a testünk mellett, esetleg meg is foghatjuk a bokánkat. Emeljük meg a csípőnket és a fenekünket, és tartsuk 30-60 másodpercig!
# Változtassunk az életmódon! A túlzott koffein- vagy alkoholfogyasztás szintén hozzájárulhat az inkontinenciához, miként a túlsúly is.
#* Igyunk gyümölcsteákat!
#* Vigyázzunk a gyógyteákkal – a csalán, a bodza és a hársfa például vizelethajtó.
#* Kerüljük a túl fűszeres és a paradicsomos ételeket. Bár a zeller, a dinnye, az uborka, a petrezselyem és a retek egészséges, enyhe vízhajtó hatással bírnak, ezért óvatosan alkalmazzuk őket.
# Ha a fentiek nem segítenek, maradnak a gyógyszeres kezelések, a gyógyászati segédeszközök használata vagy a műtéti kezelés.
== Tippek ==
* Kipróbálhatunk inkontinencia kezelésére összeállított gyógyteákat is.
== Amire szükséged lehet ==
*orvos felkeresése
* egészségesebb táplálkozás
* intim terület tornáztatása
== Figyelmeztetések ==
* Nem megoldás, ha kevesebbet iszunk, sőt, ez tovább ronthatja a helyzetet és más betegségek kialakulásához is vezethet.
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
* [http://www.webbeteg.hu/cikkek/inkontinencia/248/a-vizelet-inkontinencia-tipusai A vizelet inkontinencia típusai]
* [http://www.webbeteg.hu/cikkek/inkontinencia/247/mi-is-az-a-vizelet-inkontinencia Mi is az a vizelet inkontinencia?]
* [http://www.webbeteg.hu/cikkek/inkontinencia/251/hogyan-kezelheto-a-vizelet-inkontinencia Hogyan kezelhető a vizelet inkontinencia?]
* [http://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/inkontinencia/cikkek/altalaban_az_inkontinenciarol/tudatos_etkezes_viszlat_vizeletcsepeges/20110309103232 Általában az inkontinenciáról]

[[Kategória:Egészség]]
emailconfirmed
3 341
szerkesztés