„Drupal tartalomkezelőt telepíteni” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

(Tippek)
28. sor: 28. sor:
 
* A Drupal tartalomkezelő nagyon jó dokumentációval rendelkezik, érdemes ellátogatni a [http://drupal.hu/ hazai Drupal közösség hivatalos weboldalára].
 
* A Drupal tartalomkezelő nagyon jó dokumentációval rendelkezik, érdemes ellátogatni a [http://drupal.hu/ hazai Drupal közösség hivatalos weboldalára].
 
* A Drupal egyik legnagyobb ereje a köré épülő aktív fejlesztői közösségben rejlik, ennek köszönhetően számos funkció érhető el ingyenesen, így a weboldaladat percek alatt tudod új lehetőségekkel bővíteni.
 
* A Drupal egyik legnagyobb ereje a köré épülő aktív fejlesztői közösségben rejlik, ennek köszönhetően számos funkció érhető el ingyenesen, így a weboldaladat percek alatt tudod új lehetőségekkel bővíteni.
 +
* Ha szeretnéd új felületet (layout, smink) feltenni az oldaladra, olvasd el a [Drupal sminket telepíteni|Hogyan kell Drupal sminket telepíteni] című cikkünket is!
  
 
== Amire szükséged lehet ==
 
== Amire szükséged lehet ==

A lap 2012. február 4., 11:52-kori változata

Hogyan kell Drupal tartalomkezelőt telepíteni?

Drupal-tartalomkezelo-cms.png

A Drupal az egyik legismertebb ingyenesen használható tartalomkezelő rendszer (content management system, cms). Megfelelő jogosultságok birtokában a telepítés általában negyed óra alatt elvégezhető, a rendszerhez pedig számos ingyenesen alkalmazható kiegészítő modul tölthető le.

Lépések

  1. Töltsd le a Drupal telepítőkészletet. A legújabb, és korábbi Drupal verziók telepítőkészletét itt találod meg.
  2. Töltsd le a nyelvi verziót. A magyar nyelvű kiegészítés legfrissebb változata innen tölthető le: http://localize.drupal.org/translate/languages/hu
  3. Tedd fel a letöltött anyagokat a szerverre, majd tömörítsd ki a Drupal telepítőkészletet.
    1. UNIX alatt parancssorból: $ tar -zxvf drupal-7.1.tar.gz
    2. Windows alatt: Szükségünk lesz egy olyan kitömörítő programra, ami képes a .tgz,.tar vagy .tar.gz állományok kezelésére. A népszerű WinZip, Total Commander és WinRAR programok mind képesek erre. Ne felejtsük el a kicsomagolt állományokat a kiválasztott weben elérhető könyvtárba másolni.
  4. Készítsd elő az adatbázist a Drupal telepítéséhez.
    1. Indítsuk el a MySQL kliens programot (ahol 'jelszo' a root felhasználó jelszava): $ mysql -uroot -pjelszo
    2. A megjelenő parancssorban hozzuk létre az adatbázist: CREATE DATABASE drupal DEFAULT CHARSET utf8 DEFAULT COLLATE utf8_hungarian_ci; Ha véletlenül nincs magyar egybevetés támogatás az általunk használt MySQL rendszeren, használhatjuk az utf8_general_ci egybevetést is.
    3. Vegyük fel a Drupal felhasználót (a jelszó szükség szerinti megváltoztatásával):GRANT ALL PRIVILEGES ON drupal.* TO drupal@localhost IDENTIFIED BY 'titkosjelszo';
    4. Ha PHP 4-gyel szeretnénk a MySQL 4.1-es vagy újabb adatbázisunkat használni, akkor feltétlenül a régebbi jelszó kódolási formát kell használnunk, mert a PHP 4 nem készült fel az újabb MySQL által alkalmazott kódolásra. Ha ezt a PHP-MySQL kombinációt használjuk, akkor adjuk ki a következő parancsot: SET PASSWORD FOR 'drupal'@'localhost' = OLD_PASSWORD('titkosjelszo');. Így már PHP 4-gyel tudunk majd csatlakozni.
  5. Másold be a felület magyar fordítását a megfelelő könyvtárba.
  6. Indítsd el a telepítést. Látogass el webböngésződdel a http://enweboldalam.hu/drupal/install.php címre, ahol a http://enweboldalam.hu/drupal/ az a hoszt illetve könyvtár webszerveren elérhető címe, ahova a fájlokat előkészítetted.
  7. Válasszd ki a felület nyelvi változatát.
  8. Az Adatbázis beállításoknál add meg a korábban létrehozott adatbázis paramétereit.
  9. Add meg a weboldalad nevét, illetve az az e-mail címet, ahová a rendszer értesítések érkezhetnek.
  10. Végül add meg az Adminsztrátor nevét, e-mail címet és jelszavát.
  11. Ha minden adatot megadtál, akkor a Drupal telepítése sikeres képernyő fogad.

Tippek

  • A Drupal adatbázisának előkészítéséhez használhatod a PHPMyAdmin programot is, amennyiben megfelelő jogosultságokkal rendelkezel.
  • A Drupal tartalomkezelő nagyon jó dokumentációval rendelkezik, érdemes ellátogatni a hazai Drupal közösség hivatalos weboldalára.
  • A Drupal egyik legnagyobb ereje a köré épülő aktív fejlesztői közösségben rejlik, ennek köszönhetően számos funkció érhető el ingyenesen, így a weboldaladat percek alatt tudod új lehetőségekkel bővíteni.
  • Ha szeretnéd új felületet (layout, smink) feltenni az oldaladra, olvasd el a [Drupal sminket telepíteni|Hogyan kell Drupal sminket telepíteni] című cikkünket is!

Amire szükséged lehet

  • Webszerver
  • Adatbázisszerver
  • Internet hozzáférés
  • Haladó szintű webes technikai ismeretek


Figyelmeztetések

  • A Drupal különböző verziói esetében az alapvető lépések némiképp eltérhetnek, ezért letöltés során érdemes elolvasni az adott változat telepítési útmutatóját.
  • A Drupal csak megfelelő jogosultságok birtokában telepíthető. Mindenképpen fontos, hogy ne csak fájlokat tudj másolni a szerverre, hanem megfelelő adatbázist is létre tudj hozni.

Kapcsolódó videók

Drupal telepítés lépésről lépésre magyarul

Drupal telepítés videó


Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Hogyankell