„A kullancsot eltávolítani” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

(Kapcsolódó források, hivatkozások)
(Tippek)
20. sor: 20. sor:
 
* Nem kell megijedni, ha a kullancs feje beszakad (ez még mindig jobb, mintha az egész kullancs a bőrben maradna, vagy a potrohát nyomkodva a béltartalom visszakerülne a sebbe). A fejrész pár nap alatt kilökődik, bár érdemes szemmel tartani a sebet, mert kisebb fertőzések, esetleg gyulladás felléphet.
 
* Nem kell megijedni, ha a kullancs feje beszakad (ez még mindig jobb, mintha az egész kullancs a bőrben maradna, vagy a potrohát nyomkodva a béltartalom visszakerülne a sebbe). A fejrész pár nap alatt kilökődik, bár érdemes szemmel tartani a sebet, mert kisebb fertőzések, esetleg gyulladás felléphet.
 
* A kullancsok észlelésének legbiztosabb módja, ha egy hozzánk közel álló személy alaposan átnézi és végigsimogatja minden testrészünket. :)
 
* A kullancsok észlelésének legbiztosabb módja, ha egy hozzánk közel álló személy alaposan átnézi és végigsimogatja minden testrészünket. :)
* Kössünk ingyenes kullancsveszély biztosítást! A tavaszi, korai nyári időszakban jelentősen elszaporodnak a kullancsok az erődős, tisztás területeken egyaránt. Bármilyen elővigyázatosak is vagyunk a túrázás alkalmával, sajnos bármikor megeshet, hogy kullancscsípés áldozatai leszünk. Jó pár esetben pedig hiába távolítjuk el ideje korán a kullancsot, a fertőzések többsége pár órán belül megtörténik, mire észrevennénk egyáltalán, hogy kullancs költözött belénk, arról nem is beszélve, hogy Lyme-kór ellen nincs védőoltás. Egy-egy ilyen betegség, pl. az agyhártyagyulladás vagy a Lyme-kór pedig komoly költségekkel, és munkából való kieséssel járhat, ami anyagilag sem túl rózsás. Van már olyan biztosító, akinél köthető ingyenes kullancsveszély biztosítás, melyhez csupán regisztrálni kell, és ha bárki, aki velünk egy háztartásban él, a világon bárhol kullancscsípés következtében megbetegszik a családban, akkor térít a biztosító. Gyakori túrázóknak mindenképp érdemes ilyen biztosítást kötni, hisz nem kerül semmibe!
+
* Kössünk ingyenes biztosítást! Bármilyen elővigyázatosak is vagyunk, sajnos számtalan példa van rá évente, hogy valaki kullancscsípés következtében betegszik meg agyhártyagyulladásban vagy a Lyme-kórban, ami hosszú kórházi ápolást és komoly költséget jelent a gyógyszerek tekintetében is, arról nem is beszélve, hogy Lyme-kór ellen nincs védőoltás. Van már olyan biztosító, akinél köthető ingyenes kullancsveszély biztosítás, melyhez csupán regisztrálni kell, és ha bárki, aki velünk egy háztartásban él, a világon bárhol kullancscsípés következtében megbetegszik a családban, akkor térít a biztosító. Ez komoly segítség lehet ezekben a helyzetekben, és a kötés egy forintunkba sem kerül.
  
 
== Figyelmeztetések ==
 
== Figyelmeztetések ==

A lap 2018. március 26., 13:50-kori változata

Hogyan kell a kullancsot eltávolítani, kiszedni?

Kullancs.jpg

A kullancs több betegséget is terjeszt, ezért ha észreveszünk egyet, azonnal, késlekedés nélkül el kell távolítani! A kiszedésre számos népi módszer létezik, de ezek többsége a szakértők szerint veszélyesebb, így az alábbiakban összefoglaljuk a kullancs eltávolításának szakszerű módját.

Lépések

  1. Fertőtlenítsük a kullancs kiszedő csipeszt, kanalat.
  2. A csipesszel közelítsük meg a kullancsot úgy, hogy minél kevesebbet piszkáljuk, nyomogatjuk. Válasszuk el a környező szőrszálakat, és ha szükséges, kicsit feszítsük meg a bőrt.
  3. Fogjuk meg a kullancsot a feji részénél, a lehető legközelebb a bőrhöz.
  4. Húzzuk felfelé finom, de határozott mozdulattal, egyenletes erőkifejtést gyakorolva a kullancsra, hogy a bőrünk is felemelkedjen, egy kis sátrat képezzen. A parazita a húzás hatására elengedi a bőrt.
  5. Ha ez nem történik meg azonnal, akkor se csavargassuk, vagy nyomjuk meg a potrohát! Ne engedjük el a kullancsot, csak húzzuk, egyenletesen növelve a kifejtett erőt.
  6. Fertőtlenítsük a csípés helyét vagy az esetleges sebet, majd a kezünket is, és ha szükséges, ragtapasszal zárjuk le a sebet. Ne feledkezzünk meg a használt eszközök fertőtlenítéséről sem!
  7. A kullancsot égessük el (így pusztíthatjuk el legbiztosabban a kórokozókat), vagy tegyük egy műanyag, biztosan záródó fiolába, és őrizzük meg egy ideig. Ha később gond adódna, a kullancs vizsgálata segíthet a kórokozók pontos azonosításban.

Tippek

  • Ha kullancsot találunk, mielőbb távolítsuk el, mert egyes kórokozók átvitele már a bőrbe fúródást követő pár óra múlva is megtörténhet! Ha a kullancs 24 órán át van a bőrben, és fertőzött, szinte biztos a kórokozók átadása. Ezért semmiképpen se várjuk meg, míg magától kiesik!
  • Ha nincs kéznél kullancscsipesz, egy szál cérnával is megpróbálhatjuk eltávolítani a kullancsot. Tekerjük a cérnát a kullancs köré (kicsit távolabb tőle), majd a cérnaszál két végét megfogva húzzuk össze a hurkot, hogy az a kullancs fejét a bőrnél fogja meg. Ezután a cérnát a kullancsnál összeszorítva húzzuk felfelé az állatot. Ugyanezt megpróbálhatjuk vékony, steril gézlappal is (a kullancs lábai beleakadnak a géz szálaiba). Ha cérna vagy géz sem áll rendelkezésünkre, túrakéssel vagy bicskával (esetleg körömmel) is megpróbálhatjuk eltávolítani a kullancsot. Minden esetben fokozott figyelmet fordítsunk a fertőtlenítésre!
  • Túrázást, szabadban tett sétát követően mindig zuhanyozzunk le, a ruhánkat pedig tegyük egy légmentesen záródó műanyag zsákba pár napra, hogy a kullancsok elpusztuljanak (kísérletek szerint egyes kullancsok még a mosógépben történő tisztítást és centrifugálást is túlélik). Pár nap elteltével alaposan rázzuk ki a ruhákat, majd mossuk ki őket.
  • Nem kell megijedni, ha a kullancs feje beszakad (ez még mindig jobb, mintha az egész kullancs a bőrben maradna, vagy a potrohát nyomkodva a béltartalom visszakerülne a sebbe). A fejrész pár nap alatt kilökődik, bár érdemes szemmel tartani a sebet, mert kisebb fertőzések, esetleg gyulladás felléphet.
  • A kullancsok észlelésének legbiztosabb módja, ha egy hozzánk közel álló személy alaposan átnézi és végigsimogatja minden testrészünket. :)
  • Kössünk ingyenes biztosítást! Bármilyen elővigyázatosak is vagyunk, sajnos számtalan példa van rá évente, hogy valaki kullancscsípés következtében betegszik meg agyhártyagyulladásban vagy a Lyme-kórban, ami hosszú kórházi ápolást és komoly költséget jelent a gyógyszerek tekintetében is, arról nem is beszélve, hogy Lyme-kór ellen nincs védőoltás. Van már olyan biztosító, akinél köthető ingyenes kullancsveszély biztosítás, melyhez csupán regisztrálni kell, és ha bárki, aki velünk egy háztartásban él, a világon bárhol kullancscsípés következtében megbetegszik a családban, akkor térít a biztosító. Ez komoly segítség lehet ezekben a helyzetekben, és a kötés egy forintunkba sem kerül.

Figyelmeztetések

  • A kullancs fejét nem szabad csavargatni, mert ilyenkor a kullancs megijed, és visszaöklendezi a sebbe a béltartalmát, ezzel pedig a fertőzés esélyét növeljük! A kullancs feje ráadásul így szakad be a legkönnyebben.
  • Kiszedés előtt vagy közben tilos bármilyen kenőcsöt vagy folyadékot (ecetet, olajat) a kullancsra vagy köré kenni, mert a parazita fuldokolni és öklendezni kezd, növelve a fertőzésveszélyt.
  • Tilos a kullancsot a testénél (a potrohánál) megfogni, megnyomni.
  • Bár főleg az internetes sok helyen olvasható, a kullancsot nem lehet a sebből „kicsalogatni” a megnyálazott gyufával. A kullancs egyáltalán nem szereti a foszfort, ráadásul a mai gyufák többségéhez már nem is ezt a vegyületet használják.
  • A kullancs észlelése után inkább próbálkozzunk meg mi magunk a kullancs eltávolításával a fenti lépések szerint, orvoshoz akkor forduljunk, ha azonnal bejutunk hozzá. A fertőzések átadása miatt ugyanis rendkívül fontos a gyors eltávolítás.
  • Azonnal forduljunk orvoshoz, ha a kullancscsípést követő 1 hónapon belül láz, influenzához hasonló tünetek (hidegrázás, fejfájás, gyengeség, izomfájdalom vagy hányás, hányinger), esetleg a csípés helye körül kokárdához hasonló, belül világosabb, kívül élénkebb piros folt, kiütés jelentkezik!
  • Mindenképpen menjünk orvoshoz, ha terhes nőt ért a kullancscsípés!

Amire szükséged lehet

  • Fertőtlenítő oldat vagy törlőkendő
  • Sebtapasz, steril géz
  • Kullancscsipesz, kanál, esetleg cérna, géz vagy bicska
  • Öngyújtó, gyufa a kullancs elégetéséhez, vagy műanyag fiola a tárolásához.

Kapcsolódó videók



Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Bianka, Hogyankell, JViki