„Cikkek:Hogyan válaszd ki a helyes színt makettfestéshez” változatai közötti eltérés
Innen: Hogyankell.hu
a („Cikkek:Hogyan válaszd ki a helyes színt makettfestéshez” levédve ([Szerkesztés=csak adminisztrátoroknak engedélyezett] (határozatlan) [Átnevezés=csak adminisztrátoroknak engedélyezett] (határozatlan))) |
|
(Nincs különbség)
|
A lap jelenlegi, 2022. október 27., 11:42-kori változata
Hogyan válaszd ki a helyes színt makettfestéshez?
A makettfestésben az egyik legjelentősebb kérdés az, hogy mit jelent az adott makett esetében a pontos szín. Hogyan lehetséges helyesen kiválasztani, hogy minél valósághűbb eredményt érhess el? Létezik egyáltalán helyes szín? Az alábbiakban ezt a témakört boncolgatjuk!
Színhelyes szín? Hogyan válassz jól?
Amellett, hogy a történelmi hűséget is szem előtt kell tartani, és az alapján másolni a színeket, előfordulhat, hogy csupán egy fekete-fehér fénykép jelenti a támpontot. A tényt elfogadni, hogy nem létezik színhelyes szín, eleinte nehéznek tűnhet. Ehelyett érdemesebb ezt egy kicsit lazábban venned, az adott színhez leginkább hasonlító színt érdemes kiválasztanod, és ezzel már meg is tetted, amit lehet.
A színek beszerzését pedig megoldhatod a Modellfutár makettfestékek bőséges kínálatából, ahol márkák szerint csoportosítva találod a teljes termékkört.
A legjobb megoldás, ha végiggondolod a maketted életútját, és megvizsgálod azt a történelmi korszakot. A rendelkezésedre álló fotó alapján igyekszel kiválasztani a legjobban hasonlító színeket. Gondolj csak bele, a harci járművek javánál a zöld és barna színárnyalatai dominálnak. Tehát egy alapos tervezés és némi eredetkutatás sokat segíthet! Azt viszont engedd el, hogy létezik tökéletesen egyező színhelyes szín!
Vegyük példaként, hogy egy másik cég gyártja a korábbról ismert festéket, ugyanaz a mixtúra, azonos recept, ennek ellenére látszik valami kis árnyalatnyi különbség a két festék között.
Milyen okai lehetnek, hogy nem egyeznek a színek?
Az egyik ok például, hogy más helyről történik a kötőanyagok beszerzése, vagy fejlesztettek a gyártási technológián, akár szigorúbbá váltak a környezetvédelmi előírások. Ennek következtében a kémiai összetevők esetében változásokat kellett bevezetni.
Szintén az okok között szerepelhet, ha megváltozott az egész keverési, gyártási technológia a folyamatos fejlesztések révén.
A pigmentek alapját biztosító anyag forrása kiapadt, mást kellett helyette választani. Ez alapján joggal mondhatod, hogy a gyártók hiába kutatták ki, hogy melyik színt, milyen receptúra alapján lehet elkészíteni, mégis lehetetlennek tűnik pontosan lemásolni az adott festéket. Másrészt mivel nem 1:1 méretarányban zajlik a festés, ez szintén hatással van a színek végső megjelenésére. Itt megjegyezhetjük, hogy a weathering folyamatok ugyanúgy befolyásoló erővel bírnak, amikor például egy színt világosítasz vagy sötétítesz.
Hogyan válassz színt?
Érdemes először meghatároznod, hogy melyik gyártó termékeivel dolgoznál szívesen. Ezután fogadd meg az adott gyártó színajánlását!
A termék összeállítási rajzánál általában egy festékkódot is találsz. Bevethetsz színkonverter appot is! Teljes mértékben viszont nem lehet ugyanolyan színű a maketted, mint az eredeti jármű, csupán nagyon hasonló. Később, ha például versenyre készülnél, érdemes lesz beleásnod magad az aktuális trendekbe, gyűjthetsz referenciaanyagokat, táblázatokat!