„Gondozni az őszi kertet” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

(Kapcsolódó források, hivatkozások)
 
(2 közbenső módosítás ugyanattól a szerkesztőtől nincs mutatva)
6. sor: 6. sor:
  
 
== Lépések ==
 
== Lépések ==
# Gondoljuk át, hogy milyen feladataink lesznek és milyen eszközökre, kerti szerszámokra lesz szükségünk. Vegyük számba, hogy mi az, ami megtalálható a háznál és mi az, amit még be kell szereznünk.  
+
# '''Gondoljuk át, hogy milyen feladataink lesznek és milyen eszközökre, kerti szerszámokra lesz szükségünk.''' Vegyük számba, hogy mi az, ami megtalálható a háznál és mi az, amit még be kell szereznünk.  
# Az első és legfontosabb feladat, hogy rendszeresen, hétről-hétre gyűjtsük össze a lehullott, elszáradt leveleket gereblyével vagy lombseprűvel.
+
# Az első és legfontosabb feladat, hogy rendszeresen, hétről-hétre '''gyűjtsük össze a lehullott, elszáradt leveleket''' gereblyével vagy lombseprűvel.
# A lombot felhasználhatjuk komposztnak, hogy a talajunk sokkal gazdagabb és termékenyebb legyen a következő évre. Ennek érdekében érdemes összegyűjteni lombgyűjtő zsákokba és komposztálóba.  
+
# '''A lombot felhasználhatjuk komposztnak''', hogy a talajunk sokkal gazdagabb és termékenyebb legyen a következő évre. Ennek érdekében érdemes összegyűjteni lombgyűjtő zsákokba és komposztálóba.  
# Ha van ágaprító gépünk, akkor ezzel a remek eszközzel összeapríthatjuk a kisebb ágakat, leveleket, ezért ezek sokkal hamarabb komposztálódnak, hiszen gyorsíthatjuk vele a lebomlást.
+
# '''Ha van ágaprító gépünk''', akkor ezzel a remek eszközzel összeapríthatjuk a kisebb ágakat, leveleket, ezért ezek sokkal hamarabb komposztálódnak, hiszen gyorsíthatjuk vele a lebomlást.
# Ősszel mindig nagyon fontos, hogy pótoljuk a termőtalaj tápanyagtartalmát. Most van itt az ideje a trágyázásnak! Ez lehet zöld tárgya, érlelt marhatárgya vagy komposzt is, ezáltal tápanyagban gazdag talajt kapunk tavaszra. Fontos, hogy őszi tápot használjunk!
+
# Ősszel mindig nagyon fontos, hogy '''pótoljuk a termőtalaj tápanyagtartalmát'''. Most van itt az ideje a trágyázásnak! Ez lehet zöld tárgya, érlelt marhatárgya vagy komposzt is, ezáltal tápanyagban gazdag talajt kapunk tavaszra. Fontos, hogy őszi tápot használjunk!
# Ha nem akarunk komposztálni, akkor - akár lombszívóval, vagy kerti seprűvel is –összegyűjthetjük és zöldhulladékgyűjtő zsákba tehetjük a lehullott leveleket, ágakat.
+
# '''Ha nem akarunk komposztálni''', akkor - akár lombszívóval, vagy kerti seprűvel is –összegyűjthetjük és zöldhulladékgyűjtő zsákba tehetjük a lehullott leveleket, ágakat.
 
# Előkészíthetjük a leandert, a pálmát, a muskátlit és más, nem télálló növényt a téli teleltetésre.
 
# Előkészíthetjük a leandert, a pálmát, a muskátlit és más, nem télálló növényt a téli teleltetésre.
# Nyírjuk le a füvet, de ne dobjuk ki! Szétterítve szárítsuk meg és szórjuk a növények alá. Szintén remek komposztot képez a fű is.
+
# '''Nyírjuk le a füvet''', de ne dobjuk ki! Szétterítve szárítsuk meg és szórjuk a növények alá. Szintén remek komposztot képez a fű is.
# A szeptember és az október még remek idő, ha új növényeket szeretnél ültetni vagy telepíteni. Ültethetsz fákat, cserjéket, rózsákat, gyümölcsfákat vagy virágokat.  
+
# A szeptember és az október még remek idő, ha '''új növényeket szeretnél ültetni''' vagy telepíteni. Ültethetsz fákat, cserjéket, rózsákat, gyümölcsfákat vagy virágokat.  
# Érdemes megejteni a gyeptrágyázást is, valamint a gyepszellőztetésről sem szabad elfeledkezni. Ha van szerszámunk azzal, ha nincs gereblyével vagy vasvillával.
+
# '''Érdemes megejteni a gyeptrágyázást is''', valamint a gyepszellőztetésről sem szabad elfeledkezni. Ha van szerszámunk azzal, ha nincs gereblyével vagy vasvillával.
 
# Ha rózsáink vannak, a töveiket fedjük be homokkal, hogy melegen tartsuk a gyökereiket.
 
# Ha rózsáink vannak, a töveiket fedjük be homokkal, hogy melegen tartsuk a gyökereiket.
# Vágjuk le a sövényeket még a tél előtt, hogy tavasszal szépek legyenek!
+
# '''Vágjuk le a sövényeket még a tél előtt''', hogy tavasszal szépek legyenek!
 
# Ha végeztünk a munkával, tisztítsuk meg az általunk használt kerti eszközöket, szerszámokat és szárazan tegyük a helyükre.
 
# Ha végeztünk a munkával, tisztítsuk meg az általunk használt kerti eszközöket, szerszámokat és szárazan tegyük a helyükre.
# Nem maradt más feladat hátra, mint gyönyörködni a szépen rendbe tett kertben, átélni a jól végzett munka örömét és várni a tavaszt és a kert újjáéledését.
+
# Nem maradt más feladat hátra, mint '''gyönyörködni a szépen rendbe tett kertben''', átélni a jól végzett munka örömét és várni a tavaszt és a kert újjáéledését.
  
 
[[Fájl:Oszi-kert-gondozas-2.jpg]]
 
[[Fájl:Oszi-kert-gondozas-2.jpg]]
52. sor: 52. sor:
  
 
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
 
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
A helyes linkeket piros színnel jelöltem.
 
 
* [https://www.bauhaus.hu/gep/kerti-gepek/agaprito.html?utm_source=hogyankell&utm_medium=blog&utm_campaign=2022ND0153#page=1]  
 
* [https://www.bauhaus.hu/gep/kerti-gepek/agaprito.html?utm_source=hogyankell&utm_medium=blog&utm_campaign=2022ND0153#page=1]  
 
* [https://www.bauhaus.hu/szerszam-tarolas/kerti-szerszamok.html#a575_alias_ids=7502,7747,6290,6113,6292,7506,7523,6123,7738,7524,7733,5978,7749,8447,8449,12748,11083&page=1]  
 
* [https://www.bauhaus.hu/szerszam-tarolas/kerti-szerszamok.html#a575_alias_ids=7502,7747,6290,6113,6292,7506,7523,6123,7738,7524,7733,5978,7749,8447,8449,12748,11083&page=1]  

A lap jelenlegi, 2022. szeptember 30., 09:38-kori változata

Hogyan kell gondozni az őszi kertet?

Oszi-kert-gondozas-1.jpg

Ahhoz, hogy ősszel és a következő tavaszon is csodás kertünk legyen, nem árt gereblyét, lombseprűt és más kerti szerszámot ragadni szeptemberben és még októberben is. Egyik legfontosabb feladatunk ebben az időszakban a lehullott levelek, a lombok eltakarítása, hasznosítása és a talaj feljavítása. De milyen lépéseket tegyünk és hogyan, milyen eszközökkel lássunk neki, hogy rendezett, élettel teli kertünk legyen ebben a színpompás évszakban is?

Lépések

  1. Gondoljuk át, hogy milyen feladataink lesznek és milyen eszközökre, kerti szerszámokra lesz szükségünk. Vegyük számba, hogy mi az, ami megtalálható a háznál és mi az, amit még be kell szereznünk.
  2. Az első és legfontosabb feladat, hogy rendszeresen, hétről-hétre gyűjtsük össze a lehullott, elszáradt leveleket gereblyével vagy lombseprűvel.
  3. A lombot felhasználhatjuk komposztnak, hogy a talajunk sokkal gazdagabb és termékenyebb legyen a következő évre. Ennek érdekében érdemes összegyűjteni lombgyűjtő zsákokba és komposztálóba.
  4. Ha van ágaprító gépünk, akkor ezzel a remek eszközzel összeapríthatjuk a kisebb ágakat, leveleket, ezért ezek sokkal hamarabb komposztálódnak, hiszen gyorsíthatjuk vele a lebomlást.
  5. Ősszel mindig nagyon fontos, hogy pótoljuk a termőtalaj tápanyagtartalmát. Most van itt az ideje a trágyázásnak! Ez lehet zöld tárgya, érlelt marhatárgya vagy komposzt is, ezáltal tápanyagban gazdag talajt kapunk tavaszra. Fontos, hogy őszi tápot használjunk!
  6. Ha nem akarunk komposztálni, akkor - akár lombszívóval, vagy kerti seprűvel is –összegyűjthetjük és zöldhulladékgyűjtő zsákba tehetjük a lehullott leveleket, ágakat.
  7. Előkészíthetjük a leandert, a pálmát, a muskátlit és más, nem télálló növényt a téli teleltetésre.
  8. Nyírjuk le a füvet, de ne dobjuk ki! Szétterítve szárítsuk meg és szórjuk a növények alá. Szintén remek komposztot képez a fű is.
  9. A szeptember és az október még remek idő, ha új növényeket szeretnél ültetni vagy telepíteni. Ültethetsz fákat, cserjéket, rózsákat, gyümölcsfákat vagy virágokat.
  10. Érdemes megejteni a gyeptrágyázást is, valamint a gyepszellőztetésről sem szabad elfeledkezni. Ha van szerszámunk azzal, ha nincs gereblyével vagy vasvillával.
  11. Ha rózsáink vannak, a töveiket fedjük be homokkal, hogy melegen tartsuk a gyökereiket.
  12. Vágjuk le a sövényeket még a tél előtt, hogy tavasszal szépek legyenek!
  13. Ha végeztünk a munkával, tisztítsuk meg az általunk használt kerti eszközöket, szerszámokat és szárazan tegyük a helyükre.
  14. Nem maradt más feladat hátra, mint gyönyörködni a szépen rendbe tett kertben, átélni a jól végzett munka örömét és várni a tavaszt és a kert újjáéledését.

Oszi-kert-gondozas-2.jpg

Tippek

  • Érdemes kerti kesztyűt használni, hogy ne sértse fel a bőrünket az ág, illetve, hogy ne kelljen sokáig súrolni munka után a kezünket.
  • Ha sokszor kell a lehullott, nagy mennyiségű lombot összeszednünk, akkor érdemes ún. lombmancsot beszereznünk, mert segítségével sokkal nagyobb mennyiséget tudunk felmarkolni egyszerre.
  • Ha rendszeresen forgatjuk és nedvesen tartjuk a komposztot, felgyorsítjuk a bomlási folyamatot
  • Ha nincs komposztálód, akkor csak teríts szét vékony rétegben a lehullott lombot a virágágyásokban vagy a fák alatt, így komposztálódik, és a fagy ellen is védelmet nyújt. Azonban sokkal kényelmesebb, ha beszerzünk egy jó komposztálót!
  • Ha a következő tavaszon nem szeretnél vagyonokat költeni növényekre, virágokra, akkor érdemes magokat gyűjteni a kertben lévő egynyári és évelő növényekről. Számos évelő növény viszont tőosztással szaporítható, ezért érdemes ezt is elvégezni.
  • Jó hangulatú hétvégi családi program is kerekedhet a kertgondozásból, ha a családot vagy a barátokat is bevonjuk a munkába!

Amire szükséged lehet

  • gereblye
  • lombseprű
  • kerti kesztyű
  • lombgyűjtő zsákok
  • ágaprító gép
  • zöldhulladékgyűjtő zsák
  • kerti talicska (manapság már nagyon modern, színes kivitelben is kapható)
  • lombszívó
  • kerti seprű
  • kerekes lombgyűjtő
  • lombgyűjtő mancs

Figyelmeztetések

  • Nem árt mindig csak egy munkafolyamatra koncentrálni, ne fogjunk bele ebbe is, abba is, hanem haladjunk szépen sorban!
  • A szobanövényeket vigyük be a teraszról, ha éjszaka 5 fok alá süllyed a hőmérséklet!
  • Érdemes az évelő virágokat visszavágni, hogy a fagy ne tehessen bennük kárt!
  • A kerti szerszámokat ne hajigáljuk be a kamrába, tervezzünk, és hozzunk létre nekik tárolót!
  • Használat után az eszközöket mindig tisztítsuk meg és tegyük a helyükre!

Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Hogyankell