„Laminált padlót lerakni” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

(padlóburkolatok rövid ismertetése, és laminált padló lerakásának lépései)
 
 
(Egy közbenső módosítás, amit egy másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
42. sor: 42. sor:
 
== Amire szükséged lehet ==
 
== Amire szükséged lehet ==
  
* mérőszalag/mérőléc
+
* mérőszalag / mérőléc
 
* ceruza
 
* ceruza
 
* műagyag fólia
 
* műagyag fólia

A lap jelenlegi, 2016. február 11., 11:53-kori változata

[szerkesztés] Hogyan kell Laminált padlót lerakni?

Milyen padlót tegyünk a szobába? Sokféle padló sokféle változatban kapható, ezért érdemes alaposan megfontolnunk, milyet válasszunk.

Ha a strapabíróság a legfőbb szempont, egyértelműen a vinylpadló a legjobb megoldás. Ez a fajta újdonságnak számít a magyar piacon, ezért kevesebben ismerik még az előnyeit. Vékony, vízálló és csúszásmentes, tökéletes fürdőszobába vagy konyhába, ahol elkerülhetetlenül ilyen típusú megmérettetésekkel kell majd megbirkóznia. Előnye, hogy meleg vizes padlófűtésre is rakhatjuk, amire sok más padlófajta nem lenne alkalmas. Hátránya viszont, hogy műanyag. Sokaknak ez nem okoz problémát, de aki szereti a természetes anyagokat, annak érdemes másfelé keresgélnie.

A legelegánsabb megoldás a készparketta. Valódi fából készül, változatos mintáival és faillatával feldobja a szobát. Nemcsak jól néz ki, de a padlófajták közül ez a legtartósabb is. Nem kell aggódnunk, hogy fakóra kopik vagy durván megkarcolódik. Ideális választás nappaliba vagy más, forgalmas helyiségbe, ahol fontos szempont a kopásállóság. Egyetlen érv szólhat ellene, az pedig az ára. Amilyen gyönyörű és tartós, pont olyan drága is. Cserébe újra csiszolható és sérülésmentesen felszedhető, így tovább használhatjuk, akár más szobákban is.

Könnyen helyettesíthetjük a készparketta érzetét laminált padlóval. Ez a fajta nagyon sokféle színben, vastagságban és kopásállósági értékkel ellátva kapható. Tökéletes irodákba és várótermekbe is, mert rendkívül strapabíró. A vastagság témakörében a 7 milliméternél vékonyabb padlóelemekkel ne is álljunk szóba. A kopásállóságot ugyanis nem az összepréselt fareszelék tömörsége adja, hanem a ráhelyezett kopóréteg. Minél vastagabb, annál nehezebben kopik. Termékválasztásunkat az elérhető színek is befolyásolhatják. A készparketta esetében, mivel valódi fából készül, a színárnyalatok palettája limitált. A vinylpadló és a laminált padló esetében nagy valószínűséggel nem leszünk gondban, ha színt kell választani, a széles színskála miatt. Ha kiválasztottuk a megfelelő típust és színt, jöhet a lerakás. A fent említett padlófajták nagy részénél nem nehéz a kivitelezés, ezért akár magunk is megcsinálhatjuk. A laminált padló lerakása egyszerű, és nem túl időigényes. Lássuk, hogyan is kezdjünk neki ennek a feladatnak.


[szerkesztés] Lépések

  1. Először is mérjük le a helyiséget, ahova a laminált padló kerül. Az eredményül kapott négyzetméterszámnál 3-5%-kal több anyagot vegyünk.
  2. A régi padlót el is távolíthatjuk, de az új alatt is hagyhatjuk.
  3. A laminált padló alá érdemes párazáró fóliát tenni, hogy biztosan ne érje nedvesség az elemeket. Hasznos még az alátétfólia lerakása is, mely akadályozza a hang terjedését, és elégséges hangszigetelést nyújt a padló alá.
  4. A laminált elemeket a fő fényforrás irányába rakjuk le, optikailag így érjük el a legjobb hatást. A lerakásnál fontos, hogy a fal mellett 5-7 mm tágulási teret hagyjunk az anyagnak. Az egymásba illesztésnél ütőfát, vonóvasat és kalapácsot használjunk. Minden sor legalább 30 cm-es csúsztatással kerüljön egymás mellé, ne azonos helyen legyen az elválasztás.
  5. Az ajtótokot le kell rövidíteni, hogy alá férjen a padlóelem. Ehhez egy laminált padlólapra és egy darab párazáróra van szükség: ezeket egymásra tesszük, plusz egy millimétert rászámolunk, és meg is van a szükséges vastagság, amit levágunk az ajtótokból.
  6. A küszöbhöz burkolatváltó profilt építünk, itt is betartjuk a szükséges tágulási teret. Ez ahhoz kell, hogy a másik helyiség burkolata és a laminált padló is tudjon „mozogni”, ha szükséges.
  7. Az ajtólapot megfelelőre vágjuk: ehhez elég csak mellé tenni egy padlóelemet, és már meg is van a szükséges magasság, amit le kell vágnunk.
  8. Lábazati szegőlécek felrakásával befejezzük a munkát. Különféle kiegészítő elemek vannak forgalomban, köztük akadnak olyanok is, melyek sarokprofillal rendelkeznek: ezeket csak fel kell húzni a lécre, és kész is a sarok burkolata.
  9. A fűtőcsövek és egyéb „akadályok” kivágásához lyukfúróval és szúrófűrésszel kivágjuk a megfelelő formát az elemekből, és így helyezzük a padlóra. Egy úgynevezett csőrózsa (kör alakú takaróelem) segítségével eltakarhatjuk a lyukakat.


[szerkesztés] Tippek

  • A laminált padlót alapvetően száraz, egyenletes felületre érdemes tenni. Hogyan tudhatjuk meg, hogy az aljzat száraz-e? Ragasztószalaggal ragasszunk egy darab műanyag fóliát az aljzatra, hogy légmentesen zárjon. Ha 24 óra múlva nedvesség gyűlik fel alatta, vagy az aljzat láthatóan sötétebb lesz, akkor az aljzat nedvességtartalma magas. Ilyenkor hívjunk szakembert.
  • Vásárlás előtt vegyük figyelembe a vásárolni kívánt termék kopásállósági értékeit is! A 31, 32 és 33-as kopásállósági érték nagyon magasnak számít: forgalmas helyiségekben egy ilyennel biztosan nem lőhetünk mellé.
  • Színválasztásnál érdemes figyelembe venni a szoba méreteit és világosságát: sötét színeket inkább nagy, világos szobába tegyünk, mert kicsinyíti a teret; világos bútorokkal enyhén „lebegő”, modern hatású szobát hozhatunk létre. A világos padló kicsi, hosszúkás, sötétebb helyekre ideális, mert bővíti a teret. A fényt úgy veri vissza, hogy optikailag nagyobbnak tűnik a szoba, mint amekkora valójában. Bármilyen színű bútor és fal illik hozzá.
  • A mintákkal óvatosan bánjunk: bármilyen jól is néz ki első látásra, ha egy egész szobát burkolunk ki vele, meglehetősen zavaró lehet. Ugyanez áll a rikító színekre is.
  • Ha nem elég egyenletes a padló, glett anyaggal segíthetünk rajta.
  • Legalább 48 óráig érdemes a kiválasztott laminált padló elemeket abban a szobában tartani, ahol majd lerakjuk. Így nem ér majd minket meglepetés, amikor az elemek kitágulnak/összehúzódnak a hőmérséklet változásával.
  • Egyszerre csak annyi habfóliát érdemes lerakni, amekkora területen épp dolgozunk, mert felpúposodhat.
  • A tágulási tér tartásához érdemes távtartó ékeket használni.
  • Ha a szoba 8 méternél szélesebb, érdemes úgynevezett dilatációs profilt beépíteni, így megadjuk a padlónak a szükséges mozgásszabadságot.


[szerkesztés] Amire szükséged lehet

  • mérőszalag / mérőléc
  • ceruza
  • műagyag fólia
  • glett anyag, fogazott glett vas (egyenetlenségek eltüntetéséhez)
  • párazáró fólia (laminált padlóval megegyező mennyiség)
  • alátétfólia (laminált padlóval megegyező mennyiség)
  • ragasztószalag
  • vonóvas
  • ütőfa
  • kalapács (max. 400 g)
  • távtartó ékek
  • rögzítő lécek (dilatációs profilhoz, burkolatváltó profilhoz)
  • kézifűrész/fejező fűrész, lyukfúró, szúrófűrész, körfűrész (opcionális)


[szerkesztés] Figyelmeztetések

  • Fontos, hogy a lerakás megkezdése előtt alaposan tanulmányozzuk át a laminált padló lerakásának minden lépését. Ha a padlót rosszul rakjuk le, elveszítheti a garanciáját, ami akár 15-20 év is lehet.
  • Ne ragasszuk le a padlóelemeket. Költséges dolog a ragasztó, amit használnunk kéne, és a jótállást is biztosan elveszítjük.
  • Nem szabad lakkozni a padló felületét. A műgyantára nem tapad a lakk, ezért le fog válni róla, ami nem szép látvány.


[szerkesztés] Kapcsolódó videók

Laminált padló lerakása, röviden


[szerkesztés] Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Bauhaus