„Hírt írni” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

(Hogyan kell hírt írni?)
a (Visszaállítottam a lap korábbi változatát 94.44.229.35 (vita) szerkesztéséről Hogyankell szerkesztésére)
(Címke: Visszaállítás)
 
(5 közbenső módosítás, amit 4 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
2. sor: 2. sor:
  
  
[[Fájl:Hirszerkesztes.jpg|left|200px]]A hír olyan objektív újságírói műfaj, ami kizárólag információkból épül fel, így betartva néhány szabályt viszonylag könnyen megszerkeszthető egy hír.
+
[[Fájl:Hirszerkesztes.jpg|right|200px]]
 +
 
 +
A hír olyan objektív újságírói műfaj, ami kizárólag információkból épül fel, így betartva néhány szabályt viszonylag könnyen megszerkeszthető egy hír.
  
 
== Lépések ==
 
== Lépések ==

A lap jelenlegi, 2022. december 22., 06:47-kori változata

[szerkesztés] Hogyan kell hírt írni?

Hirszerkesztes.jpg

A hír olyan objektív újságírói műfaj, ami kizárólag információkból épül fel, így betartva néhány szabályt viszonylag könnyen megszerkeszthető egy hír.

[szerkesztés] Lépések

  1. Tudd, hogy mi pontosan a hír. Első lépésként, (még mielőtt elkezdenéd megírni a hírt) tudnod kell, mi is az a hír: A hír rövid, objektív újságírói műfaj, ami aktuális, releváns, ismert/híres embert érint, volt előzménye és várható következménye. Semmilyen szubjektív véleményt, kommentárt, nem tartalmazhat. A hírértéket az alábbi tényezők növelhetik: aktualitás, közelség (ez lehet földrajzi-, érzelmi-, pszichológiai- vagy kulturális közelség) érintettség köre és mértéke, a normasértés mértéke, elit szerepeltetése illetve a váratlanság foka.
  2. Mit tartalmazzon? Hír megírásakor törekedni kell arra, hogy minden elérhető információt tartalmazzon, az 5W+H módszer szerint az alábbi 6 kérdésre kell választ adni a hírben: mi történt, kivel történt, mikor történt, hol történt, hogyan történt és végül pedig miért történt. Természetesen előfordulhat, hogy egyes kérdésekre nem tudunk választ adni.
  3. Címadás A mínuszos híreket kivéve, minden hírnek van címe, erre különösen figyelj: rövid, figyelemfelkeltő címet adj. A cím a témát mindenképpen jelölje, egyértelműen beazonosítható legyen, hogy miről fog szólni. Főcím mellett van alcím és belső cím is, ezek azonban már opcionálisak.
  4. Lead A címet egy rövid lead kövesse, ami röviden összefoglalja a témát. (Elektronikus sajtóban, pl. TV-ben, rádióban a leadet a headline váltja ki, ami rövidebb, mint egy lead: egy-egy kiragadott, figyelemfelkeltő mondat)
  5. Hírtest A lead után, a hírtestben kell kibontani a részleteket, mégpedig a fordított piramis módszerével: hír elején vannak a leglényegesebb tudnivalók, ezekből van a legtöbb; míg a végére kerüljenek a kevésbé fontos, háttér információk, ezekből (a fordított piramishoz hasonlóan) kevés legyen.


[szerkesztés] Tippek

  • A hír legyen rövid, tömör, csak a lényeget tartalmazza. Minden más, (hírmagyarázat, hírelemzés stb.) már más műfajhoz tartozik, ezért ne is kerüljön bele.
  • Csak biztos információkkal dolgozz! Legalább két megerősítésre van szükség egy hír esetében.
  • Fogalmazz egyszerűen, érthetően, kerüld a kétértelmű mondatokat.


[szerkesztés] Amire szükséged lehet

  • Jó cím
  • Jó fogalmazóképesség
  • Jó helyesírás
  • Tárgyilagosság


[szerkesztés] Figyelmeztetések

  • A hír nem tartalmazhat szubjektív elemeket, ne használj olyan szavakat, mint: úgy tűnik, talán, lehet. stb.
  • A hírszerkesztést mindig objektív szempontok szerint kell végezni, nem sugallhat mást, mint a valóság.


[szerkesztés] Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Henrik, Hogyankell, Nárcisz10