„Mézeskalácsot díszíteni” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

(Lépések)
 
(11 közbenső módosítás, amit 2 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
 
== Hogyan kell mézeskalácsot díszíteni? ==
 
== Hogyan kell mézeskalácsot díszíteni? ==
  
[[Fájl:mezeskalacs_diszites.jpg|200 px|right]]A megsütött mézeskalácsok kidíszítésük után nyerik el igazi karácsonyi hangulatukat. A díszítésük során többféle alapanyaggal és technikával dolgozhatunk, a színeknek és a mintáknak csak a fantáziánk szabhat határt. A szebbnél-szebb mézeskalácsok ünnepi köntösbe öltöztetett otthonunk dekorációi lehetnek, ajándékba is adhatjuk szeretteinknek, de akár a karácsonyfára is felaggathatjuk őket.
+
[[Fájl:mezeskalacs_diszites_.jpg|250 px|right]]A megsütött mézeskalácsok kidíszítésük után nyerik el igazi karácsonyi hangulatukat. A díszítésük során többféle alapanyaggal és technikával dolgozhatunk, a színeknek és a mintáknak csak a fantáziánk szabhat határt. A szebbnél-szebb mézeskalácsok ünnepi köntösbe öltöztetett otthonunk dekorációi lehetnek, ajándékba is adhatjuk szeretteinknek, de akár a karácsonyfára is felaggathatjuk őket.
  
 
== Lépések ==
 
== Lépések ==
  
#*'''Díszítés fehér cukormázzal:''' Verjünk fel egy tojásfehérjét, amihez folyamatosan szórjunk 20 dkg porcukrot, majd adjunk hozzá néhány csepp citromlevet és habverővel keverjük ki keményre az egész masszát. A cukormáz akkor jó, ha tejfölszerű, csak nagyon lassan folyik le a kanálról. Ha túl hígra sikerült, akkor szórjunk még hozzá porcukrot! Adagoljuk a mázat egy habzsák vagy egy tiszta nejlonzacskó egyik sarkába, majd csavarjuk meg a habzsák, illetve a zacskó nyílását, hogy ne folyjon ki belőle a massza miközben dolgozunk vele, végül a csücskén vágjunk egy apróbb lyukat.  Sütő- vagy zsírpapírból is formálhatunk tölcsért, aminek szintén hajtsuk vissza a széles száját, a sarkánál pedig vágjunk egy kisebb nyílást. Vegyük a kezünkbe a nyomózsákot és a cukormázzal kezdjünk el kontúrvonalakat húzni a mézeskalácson. Fontos, hogy kis nyomással adagoljuk a mázat, óvatosan és folyamatosan húzzuk a vonalat, hiszen csak így lesz szép a díszítés.
+
*'''Díszítés fehér cukormázzal:''' Verjünk fel négy tojásfehérjét, amihez folyamatosan szórjunk 20 dkg porcukrot, majd adjunk hozzá néhány csepp citromlevet, és habverővel keverjük ki keményre az egész masszát. A cukormáz akkor jó, ha tejfölszerű, csak nagyon lassan folyik le a kanálról. Ha túl hígra sikerült, akkor szórjunk még hozzá porcukrot! Adagoljuk a mázat egy habzsák vagy egy tiszta nejlonzacskó egyik sarkába, majd csavarjuk meg a habzsák, illetve a zacskó nyílását, hogy ne folyjon ki belőle a massza miközben dolgozunk vele, végül a csücskén vágjunk egy apróbb lyukat.  Sütő- vagy zsírpapírból is formálhatunk tölcsért, aminek szintén hajtsuk vissza a széles száját, a sarkánál pedig vágjunk egy kisebb nyílást. Vegyük a kezünkbe a nyomózsákot és a cukormázzal kezdjünk el kontúrvonalakat húzni a mézeskalácson. Fontos, hogy kis nyomással adagoljuk a mázat, óvatosan és folyamatosan húzzuk a vonalat, hiszen csak így lesz szép a díszítés.
 
[[Fájl:mezeskalacs_diszites_1.jpg|centre|400 px]]  
 
[[Fájl:mezeskalacs_diszites_1.jpg|centre|400 px]]  
#*'''Díszítés fehér cukormáz-bevonattal:''' A cukormázzal a mézeskalács egész felületét is bevonhatjuk. Ehhez azonban hígabb masszára van szükségünk, azaz a tojásfehérjét kevesebb porcukorral és egy evőkanál citromlével verjük fel krémes állagúra. A nyomózsák és egy kicsit sűrűbb máz segítségével először rajzoljuk meg a figura kontúrvonalát, majd a mézeskalács közepére tegyünk egy kis adag cukormázat, amelyet egy krémlapáttal egyenletesen oszlassunk el a kontúrvonalak által határolt területen. Miután megszáradt, speciális ételfesték és egy vékonyabb ecset segítségével különböző mintákat is festhetünk a fehér mázra.
+
*'''Díszítés fehér cukormáz-bevonattal:''' A cukormázzal a mézeskalács egész felületét is bevonhatjuk. Ehhez azonban hígabb masszára van szükségünk, azaz a tojásfehérjét kevesebb porcukorral és egy evőkanál citromlével verjünk fel krémes állagúra. A nyomózsák és egy kicsit sűrűbb máz segítségével először rajzoljuk meg a figura kontúrvonalát, majd a mézeskalács közepére tegyünk egy kis adag hígabb cukormázat, amelyet egy krémlapáttal egyenletesen oszlassunk el a kontúrvonalak által határolt területen. Miután megszáradt, speciális ételfesték és egy vékonyabb ecset segítségével különböző mintákat is festhetünk a fehér mázra.
 
[[Fájl:mezeskalacs_diszites_2.jpg|centre|400 px]]
 
[[Fájl:mezeskalacs_diszites_2.jpg|centre|400 px]]
#*'''Díszítés színes cukormázzal:''' A hagyományos fehér cukormáz helyett színes masszákkal is kontúrozhatjuk vagy bevonhatjuk a mézeskalácsokat. Ha sötétebb színű mázat szeretnénk kikeverni, akkor használjunk por állagú ételfestéket, amelyből fél kávéskanálnyit adjunk a felvert tojásfehérjéhez, majd ezután szórjuk hozzá a porcukrot! Pasztellesebb színekhez a gél/paszta állagú ételfesték a megfelelő, amelyből szintén kis mennyiséget adjunk a kikevert cukormázhoz. Ha túl világosnak látjuk a kapott színt, akkor tegyünk több porfestéket, illetve gél állagú ételfestéket a cukormázhoz.
+
*'''Díszítés színes cukormázzal:''' A hagyományos fehér cukormáz helyett színes masszákkal is kontúrozhatjuk vagy bevonhatjuk a mézeskalácsokat. Ha sötétebb színű mázat szeretnénk kikeverni, akkor használjunk por állagú ételfestéket, amelyből fél kávéskanálnyit adjunk a felvert tojásfehérjéhez, majd ezután szórjuk hozzá a porcukrot! Pasztellesebb színekhez a gél/paszta állagú ételfesték a megfelelő, amelyből szintén kis mennyiséget adjunk a kikevert cukormázhoz. Ha túl világosnak látjuk a kapott színt, akkor tegyünk több porfestéket, illetve gél állagú ételfestéket a cukormázhoz.
 
[[Fájl:mezeskalacs_diszites_3.jpg|centre|400 px]]
 
[[Fájl:mezeskalacs_diszites_3.jpg|centre|400 px]]
#*'''Díszítés magokkal:''' A nyers mézeskalács figurákat kenjük meg tojásfehérjével, és erre szórjunk kisebb magokat (pl. mák, szezámmag). A tojásfehérje nemcsak ragasztóként kiváló, hanem szép fényes lesz tőle a kisült mézeskalács. Ha nagyobb magvakkal (pl. mandulával, tökmaggal, dióval, fenyőmaggal, napraforgómaggal), aszalt vagy kandírozott gyümölcsökkel szeretnénk díszíteni a mézeskalácsokat, akkor ezeket óvatosan nyomkodjuk bele a nyers tésztába, majd szintén kenjük le a mézeskalácsot és a magokat, gyümölcsöket tojásfehérjével.
+
*'''Díszítés magokkal:''' A nyers mézeskalács figurákat kenjük meg tojásfehérjével, és erre szórjunk kisebb magokat (pl. mák, szezámmag). A tojásfehérje nemcsak ragasztóként kiváló, hanem szép fényes lesz tőle a kisült mézeskalács. Ha nagyobb magvakkal (pl. mandulával, tökmaggal, dióval, fenyőmaggal, napraforgómaggal), aszalt vagy kandírozott gyümölcsökkel szeretnénk díszíteni a mézeskalácsokat, akkor ezeket óvatosan nyomkodjuk bele a nyers tésztába, majd szintén kenjük le tojásfehérjével a mézeskalácsokat és a magokat, gyümölcsöket.
[[Fájl:mezeskalacs_diszites_4.jpg|centre|400 px]]       
+
[[Fájl:mezeskalacs_diszites_4.jpg|centre|500 px]]       
#*'''Díszítés dekorcukrokkal:''' Arany és ezüst színű gyöngycukorral, valamint különböző színű és formájú dekorcukrokkal is díszíthetjük a kisült mézeskalácsokat. Ragasztóként olvasztott cukrot vagy magát a cukormázat használhatjuk.  
+
*'''Díszítés dekorcukrokkal:''' Arany és ezüst színű gyöngycukorral, valamint különböző színű és formájú dekorcukrokkal is díszíthetjük a kisült mézeskalácsokat. Ragasztóként olvasztott cukrot vagy magát a cukormázat használhatjuk.  
 
[[Fájl:mezeskalacs_diszites_5.jpg|centre|400 px]]
 
[[Fájl:mezeskalacs_diszites_5.jpg|centre|400 px]]
#*'''Díszítés marcipánnal:''' Vásárolhatunk fehér marcipánt, amelyet szintén ételfestékkel színezhetünk. Célszerű gél állagúval színezni, mert a folyékony színezék könnyen felpuhítja a masszát. A színezéshez nyújtsuk ki egy porcukorral megszórt deszkán a marcipánt, majd egy fogpiszkálót mártsunk az ételfestékbe, és szurkáljuk meg vele a fehér marcipánt. Gyúrjuk bele a festéket, és addig adagoljuk hozzá a színezéket, amíg elérjük a megfelelő árnyalatot. A kinyújtott marcipánból például kés vagy egy pogácsaszaggató segítségével különböző formákat vághatunk ki, amelyeket cukormázzal rögzíthetünk a mézeskalácsokra.
+
*'''Díszítés marcipánnal:''' Vásárolhatunk fehér marcipánt, amelyet szintén ételfestékkel színezhetünk. Célszerű gél állagúval színezni, mert a folyékony színezék könnyen felpuhítja a masszát. A színezéshez nyújtsuk ki egy porcukorral megszórt deszkán a marcipánt, majd egy fogpiszkálót mártsunk az ételfestékbe, és szurkáljuk meg vele a fehér marcipánt. Gyúrjuk bele a festéket, és addig adagoljuk hozzá a színezéket, amíg elérjük a megfelelő árnyalatot. A kinyújtott marcipánból például kés vagy egy pogácsaszaggató segítségével különböző formákat vághatunk ki, amelyeket cukormázzal rögzíthetünk a mézeskalácsokra.
 
[[Fájl:mezeskalacs_diszites_6.jpg|centre|400 px]]
 
[[Fájl:mezeskalacs_diszites_6.jpg|centre|400 px]]
#*'''Díszítés szalaggal:''' Nagyobb mézeskalács-figurán még a sütés előtt fúrjunk lyukakat. Sütés után ezeken a lyukakon keresztül szatén- vagy organza szalagot fűzhetünk át, amely szintén díszítőeleme lehet a mézeskalácsnak.
+
*'''Díszítés szalaggal:''' Nagyobb mézeskalács-figurán még a sütés előtt fúrjunk lyukakat. Sütés után ezeken a lyukakon keresztül szatén- vagy organza szalagot fűzhetünk át, amely szintén díszítőeleme lehet a mézeskalácsnak.
 
[[Fájl:mezeskalacs_diszites_7.jpg|centre|400 px]]
 
[[Fájl:mezeskalacs_diszites_7.jpg|centre|400 px]]
  
 
== Tippek ==
 
== Tippek ==
  
*[http://www.hogyankell.hu/M%C3%A9zeskal%C3%A1csot_s%C3%BCtni/ Hogyan kell mézeskalácsot sütni?]
+
*[http://www.hogyankell.hu/M%C3%A9zeskal%C3%A1csot_s%C3%BCtni Hogyan kell mézeskalácsot sütni?]
 
*Nyomózsákot úgy készíthetünk sütő- vagy zsírpapírból, hogy kivágunk a papírból egy 20 cm-es négyzetet, amit átlósan félbevágunk, és így két háromszöget kapunk. Az egyik háromszög hosszabb oldala legyen távolabb tőlünk, aminek a bal oldali sarkát a hozzánk legközelebb eső sarokra hajtjuk át, hogy tölcsért kapjunk. A jobb kezünkbe lévő sarkot pedig a tölcsérre hajtjuk. A sarkokat pontosan egymásra illesztjük, és többször behajtjuk, hogy rögzítsük a zsákot. A másik háromszöggel ugyanezt tesszük, így két nyomózsákot is tudunk egyszerre készíteni.
 
*Nyomózsákot úgy készíthetünk sütő- vagy zsírpapírból, hogy kivágunk a papírból egy 20 cm-es négyzetet, amit átlósan félbevágunk, és így két háromszöget kapunk. Az egyik háromszög hosszabb oldala legyen távolabb tőlünk, aminek a bal oldali sarkát a hozzánk legközelebb eső sarokra hajtjuk át, hogy tölcsért kapjunk. A jobb kezünkbe lévő sarkot pedig a tölcsérre hajtjuk. A sarkokat pontosan egymásra illesztjük, és többször behajtjuk, hogy rögzítsük a zsákot. A másik háromszöggel ugyanezt tesszük, így két nyomózsákot is tudunk egyszerre készíteni.
 
*Érdemes letakarva néhány napig hűtőszekrényben tárolni a cukormázat és csak ezután díszíteni vele a mézeskalácsokat.
 
*Érdemes letakarva néhány napig hűtőszekrényben tárolni a cukormázat és csak ezután díszíteni vele a mézeskalácsokat.
28. sor: 28. sor:
 
*A fel nem használt cukormázat lezárt edényben és hűtőszekrényben tárolva még egy-két napig megőrizhetjük, azonban használat előtt keverjük át.
 
*A fel nem használt cukormázat lezárt edényben és hűtőszekrényben tárolva még egy-két napig megőrizhetjük, azonban használat előtt keverjük át.
 
*A mézeskalácsokat habcsőbe töltött cukormázzal és különböző mintát adó kinyomókkal is díszíthetjük.
 
*A mézeskalácsokat habcsőbe töltött cukormázzal és különböző mintát adó kinyomókkal is díszíthetjük.
*Akár előre elkészített díszítőelemeket (pl. fenyőág, masni, virág) is ragaszthatunk a mézeskalácsokra. Ezeket szintén habcső és különböző mintát adó kinyomó fejek segítségével készíthetjük el.  Ehhez azonban sűrűbb cukormázat kell kikevernünk, amihez érdemes egy teáskanálnyi étkezési keményítőt is adni, mert törékenyebb díszítőelemeket készítünk. A formákat nyomjuk egy sütőpapírba, és hagyjuk megszáradni.
+
*Akár előre elkészített díszítőelemeket (pl. fenyőág, masni, virág) is ragaszthatunk a mézeskalácsokra. Ezeket szintén habcső és különböző mintát adó kinyomó fejek segítségével készíthetjük el.  Ehhez azonban sűrűbb cukormázat kell kikevernünk, amihez érdemes egy teáskanálnyi étkezési keményítőt is adni, mert törékenyebb díszítőelemeket készítünk. A formákat nyomjuk egy sütőpapírra, és hagyjuk megszáradni.
*Ha a nyers tésztán elfelejtettünk lyukat készíteni, akkor a kisült tésztát is át tudjuk fúrni óvatosan egy nagyobb tűvel vagy egy hegyes hurkapálcikával. A lyukon pedig cérnát, madzagot vagy szalagot fűzhetünk át, így már fel tudjuk akasztani a mézeskalácsot.  
+
*Ha a nyers tésztán elfelejtettünk lyukat készíteni, akkor a kisült tésztát óvatosan át tudjuk fúrni egy nagyobb tűvel vagy egy hegyes hurkapálcikával. A lyukon pedig cérnát, madzagot vagy szalagot fűzhetünk át, így már fel tudjuk akasztani a mézeskalácsot.  
 
*Ha nem szeretnénk kidíszíteni a mézeskalács figurákat, akkor is érdemes a sütés előtt tojásfehérjével megkenni őket, mert így szép fényesek lesznek.
 
*Ha nem szeretnénk kidíszíteni a mézeskalács figurákat, akkor is érdemes a sütés előtt tojásfehérjével megkenni őket, mert így szép fényesek lesznek.
  
45. sor: 45. sor:
 
== Figyelmeztetések ==
 
== Figyelmeztetések ==
  
*Várjuk meg, míg jól kihűl a mézeskalács, és csak ezután díszítsük!
+
*Várjuk meg, amíg teljesen kihűl a mézeskalács, és csak ezután díszítsük!
 
*Amikor a nyomózsákkal és a cukormázzal húzzuk a kontúrvonalat, akkor törekedjünk arra, hogy folyamatosan húzzuk a vonalat! A fordulókban megállhatunk, de ne tegyük le a cukormáz-szálat!
 
*Amikor a nyomózsákkal és a cukormázzal húzzuk a kontúrvonalat, akkor törekedjünk arra, hogy folyamatosan húzzuk a vonalat! A fordulókban megállhatunk, de ne tegyük le a cukormáz-szálat!
  
51. sor: 51. sor:
  
 
* [http://www.femina.hu/karacsony/mezeskalacs_legkonnyebben/ Tippek a mézeskalács díszítéséhez]
 
* [http://www.femina.hu/karacsony/mezeskalacs_legkonnyebben/ Tippek a mézeskalács díszítéséhez]
* [http://mivesmezes.hu/otlet_szoveg.html/ A mézeskalács díszítésének fortélyai]
+
* [http://mivesmezes.hu/otlet_szoveg.html A mézeskalács díszítésének fortélyai]
  
 
[[Kategória:Étel-ital]]
 
[[Kategória:Étel-ital]]

A lap jelenlegi, 2017. december 22., 08:08-kori változata

[szerkesztés] Hogyan kell mézeskalácsot díszíteni?

Mezeskalacs diszites .jpg

A megsütött mézeskalácsok kidíszítésük után nyerik el igazi karácsonyi hangulatukat. A díszítésük során többféle alapanyaggal és technikával dolgozhatunk, a színeknek és a mintáknak csak a fantáziánk szabhat határt. A szebbnél-szebb mézeskalácsok ünnepi köntösbe öltöztetett otthonunk dekorációi lehetnek, ajándékba is adhatjuk szeretteinknek, de akár a karácsonyfára is felaggathatjuk őket.

[szerkesztés] Lépések

  • Díszítés fehér cukormázzal: Verjünk fel négy tojásfehérjét, amihez folyamatosan szórjunk 20 dkg porcukrot, majd adjunk hozzá néhány csepp citromlevet, és habverővel keverjük ki keményre az egész masszát. A cukormáz akkor jó, ha tejfölszerű, csak nagyon lassan folyik le a kanálról. Ha túl hígra sikerült, akkor szórjunk még hozzá porcukrot! Adagoljuk a mázat egy habzsák vagy egy tiszta nejlonzacskó egyik sarkába, majd csavarjuk meg a habzsák, illetve a zacskó nyílását, hogy ne folyjon ki belőle a massza miközben dolgozunk vele, végül a csücskén vágjunk egy apróbb lyukat. Sütő- vagy zsírpapírból is formálhatunk tölcsért, aminek szintén hajtsuk vissza a széles száját, a sarkánál pedig vágjunk egy kisebb nyílást. Vegyük a kezünkbe a nyomózsákot és a cukormázzal kezdjünk el kontúrvonalakat húzni a mézeskalácson. Fontos, hogy kis nyomással adagoljuk a mázat, óvatosan és folyamatosan húzzuk a vonalat, hiszen csak így lesz szép a díszítés.
Mezeskalacs diszites 1.jpg
  • Díszítés fehér cukormáz-bevonattal: A cukormázzal a mézeskalács egész felületét is bevonhatjuk. Ehhez azonban hígabb masszára van szükségünk, azaz a tojásfehérjét kevesebb porcukorral és egy evőkanál citromlével verjünk fel krémes állagúra. A nyomózsák és egy kicsit sűrűbb máz segítségével először rajzoljuk meg a figura kontúrvonalát, majd a mézeskalács közepére tegyünk egy kis adag hígabb cukormázat, amelyet egy krémlapáttal egyenletesen oszlassunk el a kontúrvonalak által határolt területen. Miután megszáradt, speciális ételfesték és egy vékonyabb ecset segítségével különböző mintákat is festhetünk a fehér mázra.
Mezeskalacs diszites 2.jpg
  • Díszítés színes cukormázzal: A hagyományos fehér cukormáz helyett színes masszákkal is kontúrozhatjuk vagy bevonhatjuk a mézeskalácsokat. Ha sötétebb színű mázat szeretnénk kikeverni, akkor használjunk por állagú ételfestéket, amelyből fél kávéskanálnyit adjunk a felvert tojásfehérjéhez, majd ezután szórjuk hozzá a porcukrot! Pasztellesebb színekhez a gél/paszta állagú ételfesték a megfelelő, amelyből szintén kis mennyiséget adjunk a kikevert cukormázhoz. Ha túl világosnak látjuk a kapott színt, akkor tegyünk több porfestéket, illetve gél állagú ételfestéket a cukormázhoz.
Mezeskalacs diszites 3.jpg
  • Díszítés magokkal: A nyers mézeskalács figurákat kenjük meg tojásfehérjével, és erre szórjunk kisebb magokat (pl. mák, szezámmag). A tojásfehérje nemcsak ragasztóként kiváló, hanem szép fényes lesz tőle a kisült mézeskalács. Ha nagyobb magvakkal (pl. mandulával, tökmaggal, dióval, fenyőmaggal, napraforgómaggal), aszalt vagy kandírozott gyümölcsökkel szeretnénk díszíteni a mézeskalácsokat, akkor ezeket óvatosan nyomkodjuk bele a nyers tésztába, majd szintén kenjük le tojásfehérjével a mézeskalácsokat és a magokat, gyümölcsöket.
Mezeskalacs diszites 4.jpg
  • Díszítés dekorcukrokkal: Arany és ezüst színű gyöngycukorral, valamint különböző színű és formájú dekorcukrokkal is díszíthetjük a kisült mézeskalácsokat. Ragasztóként olvasztott cukrot vagy magát a cukormázat használhatjuk.
Mezeskalacs diszites 5.jpg
  • Díszítés marcipánnal: Vásárolhatunk fehér marcipánt, amelyet szintén ételfestékkel színezhetünk. Célszerű gél állagúval színezni, mert a folyékony színezék könnyen felpuhítja a masszát. A színezéshez nyújtsuk ki egy porcukorral megszórt deszkán a marcipánt, majd egy fogpiszkálót mártsunk az ételfestékbe, és szurkáljuk meg vele a fehér marcipánt. Gyúrjuk bele a festéket, és addig adagoljuk hozzá a színezéket, amíg elérjük a megfelelő árnyalatot. A kinyújtott marcipánból például kés vagy egy pogácsaszaggató segítségével különböző formákat vághatunk ki, amelyeket cukormázzal rögzíthetünk a mézeskalácsokra.
Mezeskalacs diszites 6.jpg
  • Díszítés szalaggal: Nagyobb mézeskalács-figurán még a sütés előtt fúrjunk lyukakat. Sütés után ezeken a lyukakon keresztül szatén- vagy organza szalagot fűzhetünk át, amely szintén díszítőeleme lehet a mézeskalácsnak.
Mezeskalacs diszites 7.jpg

[szerkesztés] Tippek

  • Hogyan kell mézeskalácsot sütni?
  • Nyomózsákot úgy készíthetünk sütő- vagy zsírpapírból, hogy kivágunk a papírból egy 20 cm-es négyzetet, amit átlósan félbevágunk, és így két háromszöget kapunk. Az egyik háromszög hosszabb oldala legyen távolabb tőlünk, aminek a bal oldali sarkát a hozzánk legközelebb eső sarokra hajtjuk át, hogy tölcsért kapjunk. A jobb kezünkbe lévő sarkot pedig a tölcsérre hajtjuk. A sarkokat pontosan egymásra illesztjük, és többször behajtjuk, hogy rögzítsük a zsákot. A másik háromszöggel ugyanezt tesszük, így két nyomózsákot is tudunk egyszerre készíteni.
  • Érdemes letakarva néhány napig hűtőszekrényben tárolni a cukormázat és csak ezután díszíteni vele a mézeskalácsokat.
  • A cukormázat természetes anyagokkal is színezhetjük, például kakaóporral, gyümölcsök levével, azonban ezek kevésbé intenzív színezők, ezért csak pasztellesebb színeket tudunk velük kikeverni.
  • A fel nem használt cukormázat lezárt edényben és hűtőszekrényben tárolva még egy-két napig megőrizhetjük, azonban használat előtt keverjük át.
  • A mézeskalácsokat habcsőbe töltött cukormázzal és különböző mintát adó kinyomókkal is díszíthetjük.
  • Akár előre elkészített díszítőelemeket (pl. fenyőág, masni, virág) is ragaszthatunk a mézeskalácsokra. Ezeket szintén habcső és különböző mintát adó kinyomó fejek segítségével készíthetjük el. Ehhez azonban sűrűbb cukormázat kell kikevernünk, amihez érdemes egy teáskanálnyi étkezési keményítőt is adni, mert törékenyebb díszítőelemeket készítünk. A formákat nyomjuk egy sütőpapírra, és hagyjuk megszáradni.
  • Ha a nyers tésztán elfelejtettünk lyukat készíteni, akkor a kisült tésztát óvatosan át tudjuk fúrni egy nagyobb tűvel vagy egy hegyes hurkapálcikával. A lyukon pedig cérnát, madzagot vagy szalagot fűzhetünk át, így már fel tudjuk akasztani a mézeskalácsot.
  • Ha nem szeretnénk kidíszíteni a mézeskalács figurákat, akkor is érdemes a sütés előtt tojásfehérjével megkenni őket, mert így szép fényesek lesznek.

[szerkesztés] Amire szükséged lehet

  • nyomózsák
  • tojásfehérje
  • porcukor
  • citromlé, citromsav vagy ecet
  • ételfesték, természetes színezékek
  • magvak
  • dekorcukrok
  • szalagok

[szerkesztés] Figyelmeztetések

  • Várjuk meg, amíg teljesen kihűl a mézeskalács, és csak ezután díszítsük!
  • Amikor a nyomózsákkal és a cukormázzal húzzuk a kontúrvonalat, akkor törekedjünk arra, hogy folyamatosan húzzuk a vonalat! A fordulókban megállhatunk, de ne tegyük le a cukormáz-szálat!

[szerkesztés] Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Bya, Hogyankell