„Céges ügyvédet választani” változatai közötti eltérés
Innen: Hogyankell.hu
(Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell {{PAGENAME}}? == Sok kisvállalkozás cégvezetője azt gondolja: ügyvéd csak akkor kell, ha majd a bíróságra kell menni. Pedig ez nem így van. Minde…”) |
(Nincs különbség)
|
A lap 2013. augusztus 9., 10:37-kori változata
Hogyan kell Céges ügyvédet választani?
Sok kisvállalkozás cégvezetője azt gondolja: ügyvéd csak akkor kell, ha majd a bíróságra kell menni. Pedig ez nem így van. Minden jog. Az is, amiről nem is gondolnád. Egy vállalkozásnak pedig inkább céges ügyvéd kell, nem pedig egy családjogász. Segítünk abban, hogyan kell a megfelelő céges ügyvédet kiválasztanod.
Lépések
- Tekintsd át, hogy mi a céged fő profilja és mi az, amivel még mellékesen is foglalkozol, vagy foglalkozni szeretnél a közeljövőben. Azonosítsd tehát a vállalkozásodat, és próbáld kívülről nézni magadat: milyen ügyeid vannak általában.
- Nagyjából ezek közül választhatsz:
- Szerződések: Ha vannak vagy kellenének szerződések a cégedek (pl. megbízási vagy vállalkozási szerződések, együttműködési megállapodások, bérleti szerződések stb), akkor ehhez kifejezetten szerződések írásában és szerződések felmondásában jártas ügyvédet keress. Ne a netes mintákból dolgozz.
- Cégeljárások: Ha gyakran változtatod a cégirataidat, vagy sokat alapítsz céget - mindig egy-egy új projektedre - akkor cégalapításban és cégmódosításokban jártas ügyvédet keress. (Inkább keress ügyvédi irodát, ne hagyatkozz "cégalapító plázacégekre".)
- Ingatlanok: Ha inkább ingatlanokkal foglalkozik a vállalkozásod, vagy ilyen irányban tervezed a növekedést, akkor ingatlanos ügyvéd lesz neked a jó céges ügyvéded.
- Értékesítés a weben és Szerzői jogok: Ha on-line értékesítesz a neten, akkor feltétlenül kötbérekre és szerzői jogokra és jogsértő cselekedetek "üldözésére" szakosodott ügyvédet válassz. Ő lesz a legjobb megoldás a te problémádra.
- Speciális tevékenységek: Ha off-line kereskedő vagy, vagy szállítmányozol, esetleg más speciális szolgáltató tevékenységet folytatsz, akkor az ilyen komplexebb ügyekben legalább már 5-7 éve eljáró ügyvédet válassz. A céges viták megoldásában a pályakezdőknél nagyobb tapasztalata van a már régebbi praxist folytató ügyvédeknek.
- Ha megtaláltad, kiválasztottad a megfelelőnek tűnő ügyvédet, szerezz róla információkat több helyről is. Keress ajánlásokat hozzá, esetleg keresd meg ügyfeleit, kérdezd meg milyen tapasztalatuk volt vele.
- Kérj egy első konzultációt vagy kérdezz az ügyvédi honlapjukon át is. Az első benyomás, a honlapról adott válasz is megmutatja: vajon a te stílusodhoz és elvárásaidhoz megfelelő ügyvédet választottad-e. Ha nem tetszik, keress tovább.
- Ha megtaláltad a megfelelőt, onnantól bízz benne és mindig kérd ki a véleményét a céges ügyeidben, így kevesebbet hibázol majd.
Tippek
- Céges ügyvéd választásakor azt is vedd figyelembe, hogy a céged székhelyéhez közel legyen.
- Az első megkereséskor kérj referenciákat. Így láthatod, milyen hasonló ügyeket oldott már meg az ügyvéd, akit választanál.
- A céges ügyvéd legyen hatékony és alapos, ha mindig sokat kell rá várni vagy bizonytalan, az inkább legyen gyanús.
- Érdemes havi átalánydíjas megbízást kötni, így olcsóbban jössz ki, mint ha óradíjjal számolnak.A havidíjba sok kedvezmény is tartozhat, kérj egyedi ajánlatot a céged számára.
- Keress ár-értékarányos munkadíjakkal dolgozó irodát, ma már az ügyvédek közt is nagy a konkurencia harc, bőven van miből választanod.
- Egy cégnek lehet több céges ügyvédje is, ez nem tilos. Ha nem találsz egy ügyvédet, aki minden ügyedhez ért, nyugodtan alkalmazz akár több specialistát is.
Amire szükséged lehet
- Kell kitartás a kereséshez, egyre több ügyvéd jelen van a neten, sok honlapot át kell nézned, mire dönteni tudnál.
- Kell ajánlás, tehát elsősorban ajánlásra válassz ügyvédet is, legyen olyan kapcsolatod, ismerősöd, akinek már jó tapasztalata volt a céges ügyvédjével. Kérdezd meg cégvezető ismerőseidet.
- Netes ügyvédbróker szolgáltatást is kereshetsz, segít a döntésben.
- Vagy ismerd meg, fedezd fel a céged székhelye szerinti megyei ügyvédi kamara honlapját, így helyben közeli ügyvédet tudsz gyorsan keresni.
Figyelmeztetések
- Az ügyvédi díjak szabad megállapodást képeznek, semmilyen jogszabály nem írja elő, hogy egy ügyvéd mennyiért dolgozhat. Előre tisztázd a munkadíjakat, így nem érhet meglepetés.
- Ha az ügyvéd nem vállalja a felelősséget a munkája eredményéért, az a cégednek nem jó. Bár az ügyvédi megbízás nem eredménykötelem, mégis kérj némi garanciát arra, hogy a számodra megfelelő jogi megoldást kapod. Erre jó pl a sikerdíj. Ha van eredmény, van munkadíj, ha nincs eredmény, nem fizetsz. (De számíts arra is: lesz ügyvéd, aki ilyet nem vállal.)