„Vesekövet megelőzni és kezelni” változatai közötti eltérés
Innen: Hogyankell.hu
(Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell a vesekövet megelőzni és kezelni? == A vesekő gyakori, szinte népbetegségnek tekinthető, a lakosság 3-4 százalékát érinti. Az örökletes ténye…”) |
(Nincs különbség)
|
A lap 2013. február 27., 18:44-kori változata
Hogyan kell a vesekövet megelőzni és kezelni?
A vesekő gyakori, szinte népbetegségnek tekinthető, a lakosság 3-4 százalékát érinti. Az örökletes tényezők miatt családi halmozódás elfordulhat, azaz veseköves szülők esetén nagyobb az esélye a gyermek is hasonló problémákkal fog küzdeni. Általában 20-40 éves kor között fordul elő leggyakrabban, de gyermekkorban sem számít ritka betegségnek, sőt csecsemőknél is előfordulhat a húgyutak kövessége.
Lépések
- Mitől alakul ki a vesekő?
- A leggyakoribb ok a túlzott kalciumürítés. Ezt pedig a legtöbb esetben a pajzsmirigy túlműködése, vesebetegség, D-vitamin túladagolás vagy hosszan tartó fekvés okozza.
- Hozzájárulhat az is, ha súlyfelesleggel küzdünk.
- A helytelen táplálkozás is könnyen vezethet vesekő kialakulásához.
- A mozgáshiány ugyancsak előidézheti a kőképződést.
- Az egyik legfontosabb tényező az elégtelen mennyiségű napi folyadékbevitel.
- Hogyan előzzük meg a vesekőképződést?
- A legfontosabb a bőséges folyadékfogyasztás a nap folyamán egyenletesen. A legjobb kőképződést megelőző folyadék a narancslé.
- Testmozgással is csökkenthetjük a kőképződés esélyét, egyrészt, mert az áramló, mozgó folyadék nem kedvez a kristályok képződésének, másrészt a verejtékezés és az azt követő szomjúság hozzásegít bennünket a szükséges folyadékfogyasztáshoz.
- A vizelet savasságának/lúgosságának gyógyszeres változtatásával is megakadályozhatjuk a kristályok kicsapódását.
- Ha már volt vesekövünk, a vesekő kiújulását az eltávolított vesekő típusától függően alkalmazott étrenddel tudjuk leginkább megakadályozni. A cisztinkövek megelőzésében a hal, tej, marhahús, tojás és lencse fogyasztását kell csökkenteni. A kálcium-oxalát kövek esetén a tej, tejtermékek, spenót, sóska, kakaó, csokoládé nem ajánlott, de a B6 vitaminban gazdag ételek (rizs, burgonya, gomba, szárazbab) előnyösek.
- Hogyan kezeljük a vesekövet?
- A vesekövek egy része spontán távozik a szervezetből. Ehhez nincs másra szükségünk, mint drasztikusan megnövelt napi folyadék mennyiségre. Ez persze csak akkor lehetséges, ha a kövek nagyon picik.
- Sebészeti beavatkozásra is szükség lehet, ekkor a bőrön ejtett kis metszésen keresztül egy speciális fogóeszközzel a kis köveket kihúzzák, a nagyobbakat felaprítják és eltávolítják.
- Létezik műtét nélküli megoldás is. Ultrahangos lökéshullámokat juttatnak a szervezetbe, melyek széttörik a köveket - szerencsés esetben, találat esetén teljesen porrá zúzzák. Az ultrahang a lágy részeken anélkül hatol át, hogy bármilyen sérülést okozna.
- Ha az ultrahangos sugárral nem lehet megtörni a köveket, azok mérete és szilárdsága miatt, akkor sokszor kis vágást ejtenek a bőrön, megszúrják a vesét és egész egyszerűen kiveszik a követ.
- Ha pedig a kő a húgyvezetékben akadt el, akkor endoszkóppal távolítják el. Pár milliméteres kis optikával ellátott csövet tolnak fel a húgycsövön, a húgyhólyagon keresztül egészen a húgyvezetékig, majd egy kis csipesszel megfogják, és szó szerint kihúzzák.
- Tiszta húgysavkövek esetén lehetőség van szájon keresztül szedett gyógyszerrel feloldani a követ (citrátkeverékekkel, allopurinollal). A cisztinkövek esetén is sikerrel járhat a gyógyszeres oldás. A struvitköveknél a fertőzést létrehozó baktériumok eltávolítása (antibiotikus kezeléssel) segít. A kálciumkövek esetén gyógyszeres oldásra nincs lehetőség, de a kövek újbóli kialakulását megelőzi a tiazid típusú húgyhajtók alkalmazása.
Tippek
- Az akut veseköves roham oldására újabban a nem szteroid gyulladás csökkentőket javasolják első választásként, mert segíti a spontán távozásra alkalmas kövek kiürülését.
- Ajánlatos a stressz kerülése, mert az is jelentősen fokozhatja a vesekő kialakulásának esélyét.
Amire szükséged lehet
- Narancslé vagy sör
- Rendszeres mozgás
- Szükség esetén gyógyszerek
Figyelmeztetések
- A túlzott só- és húsfogyasztás komoly veszélyt jelenthet, mert a szervezet savasodásával fokozódik a kőképződés valószínűsége!
- Vesekő miatti vesegörcsök esetén azonnal forduljunk orvoshoz!