„Kezelni az égési sérüléseket” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

(Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell kezelni az égési sérüléseket? == A mindennapokban az egyik leggyakoribb balesetek az égési sérülések, melyeket számtalan háztartási eszköz oko…”)
(Nincs különbség)

A lap 2012. január 30., 17:46-kori változata

Hogyan kell kezelni az égési sérüléseket?

A mindennapokban az egyik leggyakoribb balesetek az égési sérülések, melyeket számtalan háztartási eszköz okozhat pl. vasaló, vagy csak éppen főzés közben leforrázhatjuk magunkat.

Lépések

  1. Állapítsuk meg az égési sérülés komolyságát!
    Égés.jpg
    1. Enyhébb sérülés esetén! (I. fokú)
      1. Hűtsük le a sebet! Ennek legjobb módja a hideg, folyó csapvíz és a hideg vizes borogatás egy olyan ruhaanyag segítségével, amely nem ragad bele a sebbe, tehát semmiképpen sem papírzsebkendővel vagy papír törlőkendővel. A hűtés nem csak a fájdalomcsillapítás miatt fontos, hanem a további szövetkárosodás megakadályozása miatt is.
      2. A megégett terület közeléből finoman távolítsunk el minden ékszert, órát, övet, cipőt, ruhát! Azonban ha valami beleragadt az égési sebbe, azt természetesen nem szabad kitépni.
      3. Használjunk kifejezetten égési sérülésekre alkalmas elsősegélynyújtó gélt! Ezek hosszú távon hűsítik a sebet, ráadásul legtöbbjük nyugtató hatású növényi anyagokat is tartalmaz pl. aloe verát. Mindig jó alaposan olvassuk el az összetevők listáját, mivel egy esetleges allergiás reakció, csak még tovább rontja a roncsolt szövetek állapotát!
      4. Kössük be sebet! Amennyiben jelentősen roncsolódott a bőrfelület, mindenképpen tegyünk kötést a sebre, megelőzve ezzel a seb bakteriális elfertőzését. Az elsősegélydobozok általában tartalmaznak olyan speciális gézeket, melyek tartalmaznak valamilyen aktív iont, pl. jódot vagy ezüstöt.
      5. Pótoljuk az elvesztett folyadékmennyiséget! Nagyobb méretű égési felület esetén nagyon fontos a folyadékpótlás. Érdemes szénsavmentes vízzel, teával, de semmiképpen sem tejjel pótolni az elvesztett folyadékmennyiséget.
      6. A gyorsabb gyógyulás érdekében használjunk hámosító krémeket!
    2. Komolyabb égési sérülés esetén:
      1. Hívjuk a mentőket! Közepesen mély (II. fokú) vagy mély (III. fokú) égési sérülés esetén azonnal hívjuk a mentőket, mert ilyenkor minden perc számít! Az ilyen komoly égési sérüléseket általában legkésőbb 48, de inkább 24 órán belül meg kell műteni, ahhoz, hogy az eredeti hámszövet visszaállítható legyen.
      2. A hűtés ilyenkor is fontos! Nagyobb felület esetén vizes lepedőbe való becsavarás lehet a hatékony módszer, hogy megakadályozzuk a szövetek további roncsolódását.
      3. Fektessük le a sérültet, mert az óriási fájdalom és a nagymértékű folyadékvesztés miatt sokkveszély áll fenn!
      4. Folyamatosan figyeljük a sérültet, hogy nem vesztette-e el az eszméletét, rendszeresen ellenőrizzük a pulzust és a légzést!

Tippek

  • A hűtés akkor ér valamit, ha legalább 8-10 percen keresztül a hideg víz alatt tartjuk a sebet, még akkor is, ha már korábban elzsibbadt a felület, és már nem érezünk fájdalmat.
  • Az igazán komoly égési sérüléseket, melyek kezelése csak azonnali műtéttel oldható meg csak speciális egészségügyi intézményekben láthatják el, amelyek megfelelnek az intenzív ellátás kritériumainak, illetve ahol rendelkezésre állnak a szakmai és a technikai feltételek, mint a speciális felszereltség vagy a megfelelő tapasztalat. Az országban több égési centrum is működik, pl. Budapesten, Szegeden, Miskolcon, Győrben, Pécsett, illetve Debrecenben.
  • Az égések kapcsán ritkán jut eszünkbe a nyári leégés, mint a bőrszövetek roncsolódása, pedig ugyanaz a folyamat megy végbe, mint a konyhai balesetek esetében. A napégést okozó intenzív napfényhatás fokozza bizonyos bőrbetegségek kialakulásának kockázatát. Ezek közzé tartoznak a fertőzések, a bőr korai öregedése és a bőrrák. Ha súlyosabb leégése van érdemes orvoshoz fordulni vele!
  • Az elsőfokú égési sérülések általában 7 nap alatt, míg a másodfokú égések felületes formái két héten belül, jelentősebb heg hátrahagyása nélkül gyógyulnak. A mély típusú másod- és a harmadfokú égési sérülés esetén a gyógyulás 3-4 hétnél hamarabb nem következik be.

Amire szükséged lehet

  • Hideg víz
  • Hűtéshez szükséges ruhaanyag
  • Elsősegélynyújtó gél
  • Tea vagy szénsavmentes víz
  • Ionos géz

Figyelmeztetések

  • Ne nyúljunk a jégakuért! Az égés utáni első pillanatok pánikjában sokan a jégakuért nyúlnak először a tuti biztos fájdalomcsillapítás érdekében. Ez azonban tilos, mivel a túl hideg hűtés kis testfelületen lokális fagyást okozhat, nagyobb terület esetén pedig akár kihűlést is.
  • Felejtsük el beváltnak hitt házi praktikákat! Az elfertőződés veszélye miatt felejtsük el azokat a házilag bevett praktikákat, mint a tojás, a tejföl és az étolaj sebre helyezése.

Kapcsolódó videók

Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Bianka, JViki