„Kezelni a refluxot” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

(Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell kezelni a refluxot (gyomorsav problémákat)? == A reflux betegség a tápcsatorna felső szakaszának összetett működési zavara, eredményeképpen a g…”)
 
(Figyelmeztetések)
 
30. sor: 30. sor:
 
== Figyelmeztetések ==
 
== Figyelmeztetések ==
 
* A túlzott alkoholfogyasztás, dohányzás és elhízás nagy százalékban növelik a reflux kialakulásának esélyét.
 
* A túlzott alkoholfogyasztás, dohányzás és elhízás nagy százalékban növelik a reflux kialakulásának esélyét.
* Ha hosszú távon nem kezeljük a betegséget, akkor komoly szövődményekhez vezethet például  
+
* Ha hosszú távon nem kezeljük a betegséget, akkor komoly szövődményekhez vezethet például a szájüregben a fogzománc károsodásához, a nyelőcsőben pedig a nyálkahártyán kialakult idült gyulladás miatt hegesedés, ritkán szűkület vagy vérzés alakulhat ki. Esetenként az állandó irritációnak kitett nyálkahártya rákos elváltozása is előfordulhat.
Amire szükséged lehet: A szájüregben a fogzománc károsodásához, a nyelőcsőben pedig a nyálkahártyán kialakult idült gyulladás miatt hegesedés, ritkán szűkület vagy vérzés alakulhat ki. Esetenként az állandó irritációnak kitett nyálkahártya rákos elváltozása is előfordulhat.
 
  
 
== Kapcsolódó videók ==
 
== Kapcsolódó videók ==

A lap jelenlegi, 2011. november 27., 20:56-kori változata

[szerkesztés] Hogyan kell kezelni a refluxot (gyomorsav problémákat)?

A reflux betegség a tápcsatorna felső szakaszának összetett működési zavara, eredményeképpen a gyomorsavakkal és emésztőnedvekkel elkeveredett gyomor- és nyombél-tartalom, azaz a refluxátum a normális haladási iránnyal ellentétesen, felfelé visszajut a nyelőcsőbe, ahol kellemetlen tüneteket és végső esetben szervi elváltozásokat, nyálkahártya-gyulladást okoz. Leggyakrabban észlelet tünetei a folytonos gyomorégés, maró érzés a torokban és gyakori éjszakai és ébredés utáni köhögő rohamok.

[szerkesztés] Lépések

  1. A tünetek észlelése esetén azonnal keressük fel háziorvosunkat, aki feltehetően a következő vizsgálatokra küld el minket a diagnózis megerősítése érdekében: endoszkópiára (nyelőcső-tükrözés), 24 órás pH-monitorizálásra (a savas hatás mérése a nyelőcsőben), és manometriára (a nyelőcső izmainak és alsó záróizmának nyomásmérése).
  2. Szüntessük meg a tüneteket! A kezdeti kezelések általában a tünetek csillapítását célozzák meg, melyek a komoly tünetek legtöbbször gyógyszeres kezelést igényelnek. Fontos, hogy a refluxot nem lehet meggyógyítani csak kezeléssel kordában tartani! A kezelés célja, hogy a nyelőcső meglévő gyulladását megszüntessük és megelőzzük annak visszatérést.
  3. Savlekötő gyógyszerek szedése. A legkézenfekvőbb megoldás savlekötő gyógyszerek rendszeres szedése, melyek H2 receptor blokkolók segítségével csökkentik a gyomorsav termelődését és visszajutását a nyelőcsőbe, és közömbösítik a savhatást.
  4. Életmódváltás szükséges! A reflux problémától szenvedők esetében legtöbbször teljes életmódváltásra van szükség, leginkább a táplálkozásuk tekintetében. Az enyhébb tünetekkel küzdőknél, akár ez is megoldást jelenthet a problémára, anélkül, hogy egész életen át gyógyszeres kezelésre lenne szükség.
    1. Ajánlott a nap folyamán sokszor, kis mennyiségű étel fogyasztása.
    2. Egyes ételtípusok kerülése: pl. csokoládé, paradicsom, citrusfélék, fűszeres és bő zsírban sült ételek.
    3. Mondjunk le a kávéról, az alkoholról és a szénsavas italokról!
    4. Együnk sok magas rosttartalmú ételt például gabonát, gyümölcsöt és zöldséget!
  5. Bár sokszor nagyon jól esne egy kis ebéd utáni szieszta, a refluxosoknak azonban az étkezés után 2-3 óráig nem ajánlott lefeküdni és vízszintes pozícióba helyezni magukat!
  6. A nyugodt alvás záloga: bár a reflux tünetei leginkább napközben érezhetőek a legtöbb kárt mégis éjszaka okozza a szervezetben, hisz ekkor folyamatos, állandó irritációnak van kitéve a nyálkahártya. Ezért érdemes alvás közben az ágy feji részének kismértékű megemelése párnákkal vagy pokrócokkal.
  7. Szokjunk le a dohányzásról! A stressz és a dohányzás egyértelműen kockázati faktor a refluxosoknak ezért mindkettőt szigorúan kerülni kell!
  8. Szabaduljunk meg a túlsúlytól! A felesleges kilók is csak tovább rontják a helyzetet, ezért az életmódváltozáshoz hozzá kell, hogy tartozzon a gyakori testmozgás, mellyel a plusz kilóktól is könnyedén megszabadulhatunk!
  9. Mi van, ha az életmódváltás és a gyógyszer se segít? Amennyiben egyikkel sem sikerül kezelnünk a problémát abban az esetben műtéti beavatkozásra lehet szükség, melynek keretében a sebész helyre állítja a nyelőcső és a gyomor közötti záróizom normális működését.

[szerkesztés] Tippek

  • A szódabikarbóna, mint mindenki által jól ismert csodaszer, csak a nehéz ételek vagy pillanatnyi zavarok okozta gyomorsavtermelést szabályozza, azonban komolyabb esetekben hosszú távú alkalmazása is hatástalan.
  • Komoly esetekben számottevő javulást nem eredményez, de a gyomorsavproblémákkal küzdőknek ajánlott a szűk, feszes ruhák kerülése.
  • Amennyiben ez a probléma gyermekeknél jelentkezik az orvosok első körben speciális etetési szokásokat szoktak javasolni, de súlyosabb esetben komolyabb beavatkozásra is szükség lehet.

[szerkesztés] Amire szükséged lehet

  • orvosi segítség
  • odafigyelés
  • életmódváltás

[szerkesztés] Figyelmeztetések

  • A túlzott alkoholfogyasztás, dohányzás és elhízás nagy százalékban növelik a reflux kialakulásának esélyét.
  • Ha hosszú távon nem kezeljük a betegséget, akkor komoly szövődményekhez vezethet például a szájüregben a fogzománc károsodásához, a nyelőcsőben pedig a nyálkahártyán kialakult idült gyulladás miatt hegesedés, ritkán szűkület vagy vérzés alakulhat ki. Esetenként az állandó irritációnak kitett nyálkahártya rákos elváltozása is előfordulhat.

[szerkesztés] Kapcsolódó videók

[szerkesztés] Kapcsolódó források, hivatkozások