Főmenü megnyitása

Hogyankell.hu β

Módosítások

Pénzt kölcsön adni

4 001 bájt hozzáadva, 2011. október 25., 21:43
Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell {{PAGENAME}}? == Elképzelhető, hogy barátod, családtagod segítséget kér. Pénz kér kölcsön, és te szívesen adnál is neki. Abban segít ez a ci…”
== Hogyan kell {{PAGENAME}}? ==

Elképzelhető, hogy barátod, családtagod segítséget kér. Pénz kér kölcsön, és te szívesen adnál is neki. Abban segít ez a cikk, hogy a tartozás ténye ne menjen a barátság rovására. Hiszen tudod: üzletben nincs barátság...

== Lépések ==


# Pontosan beszéljétek meg, mennyi pénzt kér tőled ismerősöd. (Vadidegennek sose adj kölcsön.) Mikor van a folyósítás (pénzátadás vagy átutalás) napja, és mikorra kell visszafizetnie. Abban is állapodjatok meg, mennyi lesz a kölcsön éves kamata. A kamatot időarányosan kell számítani.

# Ha lehetséges, kérj valamilyen biztosítékot is (fedezet: zálogtárgy vagy ingatlan jelzálog, esetleg kezes). Ez inkább nagyobb összegeknél jöhet szóba.

# Ha megállapodtatok a részletekben, írjatok egy nem túl bonyolult kölcsönszerződést. Mindenképpen legyen rajta 2 tanú aláírás is, mert ez később (ha baj van), máris erősebb okiratnak minősül, mintha csak ti ketten írtátok volna alá.

# Megállapodhattok részletfizetésben is, ha a visszafizetést nem egyösszegben, a futamidő végén kell teljesíteni. Ez hasznosabb is, hiszen kisebb részletek folyamatos teljesítésével mindig csökken a tartozás összege, így tehát az az összeg is, ami beragadhat...

# Ha lejárt a határidő, és az adósod nem fizet, azonnal, már a határidő lejárta utáni napokban küldj neki egy fizetési emlékeztetőt. Így udvariasan, de határozottan hívod fel a figyelmét a fizetésre. Ha erre sem fizet, legközelebb már a késedelmi kamatot is számítsd ki a tartozás alapösszege melle a második felszólításban, így látni fogja, jobban jár, ha fizet, mert csak nőnek a költségei.

# Ha visszakapod a pénzedet, írj alá egy igazolást arról, hogy kifizették a teljes tartozást.(Add vissza a kapott biztosítékot is.) Részletfizetések esetén is mindig igazold, mekkora összeget kaptál és még mekkora a hátralévő tartozás összege.

# Ha nem kapod vissza a pénzedet, azonnal fordulj ügyvédhez, és vidd el hozzá az összes okiratot, szerződést, felszólítást, amit aláírtál és kiküldtél. Minél előbb indítsd el a behajtási eljárást, mert a késedelem további veszélyt rejt.

== Tippek ==

* Mindig írásos szerződést készíts, mert a szó elszáll, az írás megmarad.
* A szerződésben pontosan, precízen rögzítsd az adós személyes adatait, mert ez a későbbi eljárásokban (behajtás, per stb.) nagyon hasznos lesz.
* Biztosítékként mindig a tartozás, kölcsön összegénél nagyobb értékű vagyontárgyat kérjél. Csak így biztosíthatod, hogy ezért cserébe visszaadják majd a pénzedet.
* Mindig köss ki részletfizetést, mert jobban jársz annál, mintha csak a futamidő végén kellene egy összegben fizetni.


== Amire szükséged lehet ==

* Számológép, a kamatszámításhoz
* Bankszámla - ha erről utalod a pénzt, később nehéz lesz azt állítani, hogy nem is adtad oda.
* Egy jó ügyvéd vagy egy pénzbehajtó cég, ha nem fizetnék vissza a pénzedet.


== Figyelmeztetések ==

* Mindig köss ki kamatot és késedelmi kamatot is, hiszen mások használják a pénzedet. Ha nálad lenne, te is kamatoztatnád, nem?
* Mindig figyeld, tartsd fejben a lejárt határidőket, az elmulasztott részletfizetéseket, így te magad nem okozol a kelleténél nagyobb kárt magadnak. Menj a pénzed után!

== Kapcsolódó videók ==

== Kapcsolódó források, hivatkozások ==

* [http://www.drnemethlaw.hu/SZERZODES_JOG_SZERZODES_felmondasa/58 Vajon érdemes-e már a kölcsönszerződést is ügyvéddel iratni?]
* [http://www.kamatkalkulator.hu/ Kamatkalkulátor - segédlet a számolgatásokhoz]
* [http://kesedelmi-kamat.hu/ Késedelmi kamat számolgatás és tippek a témához]
*[https://ugyintezes.magyarorszag.hu/dokumentumok/kolcsonszerzodes.rtf Kölcsönszerződés minta a magyarorszag.hu-n]

[[Kategória:Üzlet-jog]]

[[Kategória:Üzlet-jog]]
Névtelen felhasználó