„Napkollektort választani” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

(Tippek)
(Tippek)
11. sor: 11. sor:
  
 
== Tippek ==
 
== Tippek ==
[[Fájl:Hogyan-kell-napkollektort-valasztani.jpg]]
+
[[Fájl:Hogyan-kell-napkollektort-valasztani-2.jpg]]
 
* Ha a napkollektor telepítése előtt energiatakarékossági intézkedéseket hajtasz végre a házban (pl. szigetelés), akkor kisebb rendszer is elegendő lehet, és csökkentheted a beruházás költségeit.
 
* Ha a napkollektor telepítése előtt energiatakarékossági intézkedéseket hajtasz végre a házban (pl. szigetelés), akkor kisebb rendszer is elegendő lehet, és csökkentheted a beruházás költségeit.
 
* Nézd meg, hogy van-e támogatás a napkollektor telepítésére a lakóhelyeden! Sok helyen léteznek ilyen programok, amelyek jelentősen csökkenthetik a beruházás költségeit.
 
* Nézd meg, hogy van-e támogatás a napkollektor telepítésére a lakóhelyeden! Sok helyen léteznek ilyen programok, amelyek jelentősen csökkenthetik a beruházás költségeit.

A lap 2023. július 27., 09:21-kori változata

Hogyan kell napkollektort választani?

Hogyan-kell-napkollektort-valasztani.jpg

A napkollektorok nagyon praktikus és környezetbarát berendezések, ugyanis a napból származó ingyenes hőt gyűjtik össze és hasznosítják a háztartásunkban. Ezt a hőenergiát általában melegvíz-előállításra, vagy fűtésrendszerekben használjuk fel. A napkollektorok kiválasztásánál érdemes több tényezőt is figyelembe venni, hogy a legmegfelelőbb rendszert választhassuk ki magunknak.

Lépések

  1. Vizsgáld meg, hogy melyik típusú napkollektor felel meg a legjobban az igényeidnek! A napkollektoroknak két alapvető típusa van. Ezek a síkkollektorok, illetve a vákuumcsöves kollektorok. A síkkollektorok általában olcsóbbak és egyszerűbbek, viszont kevésbé hatékonyak, míg a vákuumcsöves kollektorok drágábbak, de nagyobb hatásfokkal rendelkeznek. Mivel hosszú távra szóló befektetésről van szó, célszerű a drágább változatot választani, hiszen évek alatt visszahozza az árát.
  2. Vedd figyelembe a telepítés helyszínét! A napkollektor hatékonysága nagyban függ a napfény mennyiségétől, ami az elhelyezkedés szerint változik. Emellett figyelembe kell venni a tető dőlésszögét és irányát is, mivel ezek is befolyásolják a bejövő hőmennyiséget és így a rendszer hatékonyságát.
  3. Határozd meg az energiaszükségletedet! Ha csak melegvíz előállítására szeretnéd használni a rendszert, akkor kisebb méretű kollektor is elegendő lehet. Ha a fűtési rendszerre is rá szeretnéd kötni, akkor nagyobb méretű és hatékonyságú berendezésre lesz szükséged. Például egy 18 db vákuumcsőből álló napkollektoros rendszer átlagosan 200 liter meleg víz előállítására képes huszonnégy óra leforgása alatt.
  4. Vedd igénybe szakértő segítségét! Ha nem vagy biztos a döntésedben, akkor érdemes szakember segítségét kérni, aki segít kiválasztani a legmegfelelőbb rendszert.
  5. Kérj árajánlatokat több beszállítótól is! Az árak nagyban változhatnak az egyes beszerzési helyek között, ezért érdemes több ajánlatot is összehasonlítani.

Tippek

Hogyan-kell-napkollektort-valasztani-2.jpg

  • Ha a napkollektor telepítése előtt energiatakarékossági intézkedéseket hajtasz végre a házban (pl. szigetelés), akkor kisebb rendszer is elegendő lehet, és csökkentheted a beruházás költségeit.
  • Nézd meg, hogy van-e támogatás a napkollektor telepítésére a lakóhelyeden! Sok helyen léteznek ilyen programok, amelyek jelentősen csökkenthetik a beruházás költségeit.
  • A napkollektorok használata lehetővé teszi a melegvíz-előállítást olyan helyeken is, ahol a hagyományos energiaforrásokhoz (gáz, áram) való hozzáférés nehézkes vagy költséges (például nyaralóban).

Amire szükséged lehet

  • Szakértő a napkollektor kiválasztásához
  • Több árajánlat összehasonlítása

Figyelmeztetések

  • A napkollektoros rendszerek Magyarországon a 3 évszakos modellt követik: ez azt jelenti, hogy a napkollektorokat a tavasz-nyár-ősz ciklusban lehet alkalmazni. Amikor télen a hőmérséklet tartósan 0 fok alá esik, akkor a nagytartály alján elhelyezett leeresztő nyílás segítségével a vizet le kell engedni, hogy ne fagyjon szét a rendszerben!

Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

Hogyankell