„Cikkek:Végbélgomba vagy aranyér” változatai közötti eltérés
Innen: Hogyankell.hu
a („Cikkek:Végbélgomba vagy aranyér” levédve ([Szerkesztés=csak adminisztrátoroknak engedélyezett] (határozatlan) [Átnevezés=csak adminisztrátoroknak engedélyezett] (határozatlan))) |
|
(Nincs különbség)
|
A lap jelenlegi, 2022. június 3., 06:54-kori változata
Végbélgomba vagy aranyér?
Vannak bizonyos betegségek, melyekről kellemetlen beszélni, orvoshoz sem fordulunk szívesen a panaszokkal. Ha a végbélnyílás környékén jelentkeznek a problémák, igyekszünk magunk megoldást keresni, pedig a tünetek alapján nehéz megállapítani, mi a bajunk.
Végbélgomba - mi is ez?
A végbélviszketés egy igen gyakori tünet, mely a lakosság 1-5%-át érinti. Főleg esténként jelentkezik, s ez zavart okoz az alvásban: kialvatlansághoz vezethet. Napközben is előfordulhat azonban, és nagyon megnehezíti a mindennapi életvitelt.
Oka sok minden lehet, legtöbbször aranyér, de akár gombás fertőzés is. Ennek kiderítésére mindenképp érdemes felkeresni egy szakrendelőt, ahol egyértelműen meg tudják állapítani, mi okozza a tüneteket. A Dr. Bánfalvi Aranyér Központban aranyér- és végbélvizsgálatot is végeznek, így őket célszerű felkeresni. Tapasztalt orvosaik egyéni konzultációkkal, személyre szabott tanácsokkal segítik a hozzájuk fordulókat.
Mivel a végbélgomba és az aranyér tünetei hasonlóak, mindenképp jó, ha proktológust keresünk fel. Egy rövid kivizsgálást követően meg is kezdődhet a kezelés, melynek hatására életminőségünk javulhat.
Mi okozhatja a végbélgombát?
A gombás fertőzések bármely testrészen megjelenhetnek, de a fenék környéke ideális helye a gombáknak, kórokozóknak. A nedves, sötét és meleg helyeken szívesen tapadnak meg a gombák, így nem csoda, hogy sokaknál előfordul a végbélnek e betegsége.
Valójában bárkinél jelentkezhetnek a tünetek, ugyanis egy-egy hasmenéses időszakot követően szaporodnak el leginkább a kórokozók a területen. Ilyenkor a végbél környéke nyirkos, nedves marad, ez okozhatja a gombásodást.
A medencék, uszodák látogatása során is szerezhetünk gombás fertőzést. Figyeljünk a higiéniára, és alaposan töröljük szárazra az adott testrészt.
Irritáció okozta viszketést okozhatja azonban az is, hogy nem a megfelelő testápoló szereket, tusfürdőket használjuk, ilyenkor érdemes lecserélni ezeket. A túlsúlyos embereknél gyakrabban jelentkezhetnek a panaszok, az életmódváltás itt is hasznos lehet.
Mit lehet tenni a gombásodás ellen?
A végbélgomba megjelenését a szűnni nem akaró viszketés jelezheti. Ilyenkor ösztönösen vakarózni kezdünk, ezzel viszont nem teszünk jót. A terület begyulladhat, bepirosodhat, ami további kezeléseket kíván. Ahhoz, hogy megtudjuk, milyen kenőccsel kenegessük a végbélnyílás környékét, orvoshoz kell fordulni, mert csak ő tudja egyértelműen megállapítani, mi okozza a problémát.
Többféle betegség is állhat ugyanis a háttérben: cukorbetegség, epebetegség, aranyér, végbélrepedés, végbélgyulladás, sipoly, tályog, de akár a végbél daganatos megbetegedése is. Mindegyiknek egyik jellemző tünete a végbélnyílás környéki viszketés.
Ne vegyük hát félvállról a dolgot, minél hamarabb kérjünk időpontot kivizsgálásra! Valószínűleg hosszabb időt vesz igénybe a pontos diagnózis felállítása, addig is változtassunk életmódunkon, táplálkozzunk egészségesebben!