„Cikkek:Miért érdemes olajtököt termesztenünk” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

(Új oldal, tartalma: „ =='''Miért érdemes olajtököt termesztenünk?'''== Az olajos növények szerepe elsősorban az emberi étkezésben, ugyanakkor az állati takarmányozásban is jel…”)
(Nincs különbség)

A lap 2021. április 23., 05:06-kori változata

Miért érdemes olajtököt termesztenünk?

Az olajos növények szerepe elsősorban az emberi étkezésben, ugyanakkor az állati takarmányozásban is jelentős. A növényekből nyert olajon kívül ugyanis a feldolgozás melléktermékeit is hasznosítják, ipari és takarmányozási célokra egyaránt.

Az olajos növényekhez hasonlóan az olajtököt is elsősorban étkezési célból termesztik. Az olajtök magjából készített olaj elismerten gyógyhatású és rendkívül magas E-vitamin tartalommal is rendelkezik. Ezeknek a tulajdonságainak köszönhetően kiváltképpen keresett termék. Étrend-kiegészítők és kozmetikumok is készülnek felhasználásával. A gyógyhatás a különböző, szervezeten belüli gyulladásokra igen jelentős, de a prosztata egyes megbetegedéseire, valamint arterioszklerózisra és érelmeszesedésre egyaránt javasolt a szedése.

Az olajtök termesztése

Az olajtök termesztése igényel némi odafigyelést, s a későbbi sikerekhez elengedhetetlen a magas minőségű, fémzárolt olajtök vetőmagok alkalmazása. Az olajtök kedveli a napsütést és igényes a talajra, valamint a megfelelő tápanyag-ellátottságra. A tápanyagban és mészben gazdag talajt kedveli, de a homokos, illetve homokos vályogtalajokon is termeszthető. Ahhoz, hogy a megfelelő mértékben és minőségben fejlődjön az olajtök, vízigényével is számolni kell. Noha alapvetően szárazságtűrő növényről beszélhetünk, de a kifejezetten aszályos időszakokat rosszabbul viseli, és két mélybarázdás locsolást szükséges kivitelezni.

Más kabakos növények után nem javasolt a vetése az egyforma kórokozóik miatt, viszont a kalászosok remek előveteményei lehetnek az olajtöknek. A vetés előtt a talaj igényel némi előkészítést, fél méteres mélységig javasolt fellazítani, és a vetés előtt kiemelten fontos a gyommentesség fenntartása. A tápanyagok pótlására istállótrágya javasolt. A megtermékenyülést érdemes néhány méhcsalád telepítésével támogatni, és nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy az olajtök idegen megtermékenyülő, s ezért izolációs távolságot szükséges tartani.

A növényvédelemről is szükséges gondoskodni, de a betakarítás előtt 30 nappal már nem szabad növényvédő szereket alkalmazni, s a méhek miatt csak olyan szereket érdemes választani, amelyek a méhekre a lehető legkevésbé veszélyesek.

A betakarítás alapvetően kézzel végzendő munka, de egyszerűbb gépekkel gyorsítható a termések összegyűjtése. Az ideje szeptember közepe és október eleje között érkezik el. Betakarítás után érdemes prizmázni, ami azonban csak a hibátlan terméssel válik lehetségessé.

Az olajtök feldolgozásakor a magvakra nagyon kell vigyázni, nem szabad sérülniük, viszont a nagyon alapos tisztításra feltétlenül szükség van. Ezután addig kell szárítani, amíg az elvárt 8%-os nedvességtartalmat a magvak elérik. Ez, valamint a tökéletes tisztaság alapvető elvárás az olajtök magvakkal szemben. Ezenkívül a magvak olajtartalma is fontos minőségi paraméter, értéke pedig a 40% és a 60% között mozoghat.