„Cikkek:Tetőtér beépítésével a komfortosabb mindennapokért” változatai közötti eltérés
Innen: Hogyankell.hu
(Új oldal, tartalma: „=='''Tetőtér beépítésével a komfortosabb mindennapokért'''== Ahogy nőnek a gyerekek, és egyre szűkösebb lesz az otthonunk, azon gondolkodunk, hogyan növelh…”) |
(Nincs különbség)
|
A lap 2020. december 22., 07:26-kori változata
Tetőtér beépítésével a komfortosabb mindennapokért
Ahogy nőnek a gyerekek, és egyre szűkösebb lesz az otthonunk, azon gondolkodunk, hogyan növelhetjük a teret, hogy kényelmesen elférjünk. Ilyenkor felmerül a költözés gondolata ugyanúgy, ahogy a ház bővítése is. Ha a tető kialakítása megengedi, akkor leggyakrabban a tetőtér beépítést választjuk, mert költséghatékonyabb megoldás. Viszont mielőtt belevágunk, érdemes a témát jól körüljárni, mert vannak jogszabályok, amiket be kell tartanunk, illetve hogy tényleg gazdaságos legyen a szigetelés.
A tetőtér beépítése nem olcsó mulatság, de mégis takarékosabb, ha új ház vásárlása helyett azt választjuk. Ezzel könnyen kialakíthatsz plusz szobákat, életteret vagy akár külön bejárattal egy kis lakást is.
Mielőtt belekezdenél a tetőtér beépítésébe
Mielőtt belekezdesz ebbe a hatalmas munkába, először is szakemberrel nézesd meg a tetőszerkezetet és annak szigetelését. Járj utána, majd indítsd el az engedélyezés folyamatát, illetve számold ki a felmerülő költségeket. Az engedélyezés első lépése, hogy felmérd, felméresd a ház és a tető állapotát, majd ha ez megvan, akkor készíts egy tervet. Ezzel lehetséges az engedély megszerzése. A kivitelezéskor mindenképpen figyelj, hogy műszakvezető szükséges a folyamathoz, akinek építési naplót kell vezetnie a munkálatokról.
A tetőtér-szigetelés mindig hatásos
A tetőtér szigetelése akkor is fontos, ha csak szeretnénk házunkat a hőingadozástól megvédeni, energiatakarékossá tenni, a rezsit csökkenteni. Hőkamerával deríthetjük fel a gyenge pontokat. Ezek általában a pilléreknél, áthidalóknál, betonkoszorúknál van.
Ha a hőszigetelő rendszer beépítése szakszerű, akkor akár 2-3 kategóriával jobb energiahatékonyságot kaphatunk. A szigetelés előtt utána kell járni a különböző szigetelőanyagoknak, mert nem mindegy, hogy a tető mely részén melyik anyagot használjuk. A tető szigeteléséhez a tetőfólia és az üveggyapot a legmegfelelőbb, míg az oldalánál az EPS vagy kőzetgyapot közül választhatunk, padlóhoz pedig az XPS vagy a lépésálló hungarocell a tökéletes választás.
Erre figyelj, ha tetőtér-beépítést tervezel
Jogszabály írja elő, hogy kivitelezési tervet készíts. A tervezés előtt át kell gondolni néhány dolgot. Az első, hogy milyen a tetőszerkezet formája, hisz a hagyományos, régi kockaházak sátorteteje nem alkalmas tetőtér-beépítésre, míg a nyeregtetővel világos, tágas teret érhetünk el.
Fontos még az épület tájolása, mely segít, hogy hova tegyük az ablakokat, hogy minél több természetes fény jusson a helyiségbe.
Ebben a fázisban tervezzük meg, hogy honnan lehet majd a tetőteret megközelíteni. Lehetséges akár külső lépcsővel, illetve akár belülre is tehetjük a lépcsőt.
Meg kell vizsgálni, hogy a ház szerkezete elbírja-e a bővítést. Alapkövetelmény, hogy a falak szilárdan álljanak, a födém erős legyen, hogy a bővítést maximálisan elbírja. Ha valamelyik szempontnál kétely merül fel, mindenképpen a zsebbe kell nyúlni, hogy a szerkezet is megerősítésre kerüljön.