„Cikkek:Hogyan csökkentsünk a fűtésszámlán” változatai közötti eltérés
Innen: Hogyankell.hu
(Új oldal, tartalma: „ =='''Hogyan csökkentsünk a fűtésszámlán?'''== Javában tombol a fűtési szezon, ami sokaknál igencsak megterheli a családi kasszát, főleg a nagyobb alapter…”) |
(Nincs különbség)
|
A lap 2020. december 13., 10:20-kori változata
Hogyan csökkentsünk a fűtésszámlán?
Javában tombol a fűtési szezon, ami sokaknál igencsak megterheli a családi kasszát, főleg a nagyobb alapterületű családi házak esetén. Fagyoskodni ugyan senki sem szeret, ám a fűtésen lehet és érdemes is spórolni, hiszen az így megtakarított pénzt rákölthetjük például a ház modernizálására is. Ehhez adunk most pár hasznos tippet.
Szellőztetés okosan
Ez a módszer ugyan nem kerül semmibe, viszont mégis mérsékelheti a kiadásokat. Sokan ugyanis ott hibáznak, hogy még a téli hónapokban is bukóra nyitják az ablakot és akár órákig szellőztetnek, így pedig szépen kihűl a lakás, aminek az újra felfűtése jelentős energiafelhasználással jár.
Ennél sokkal kifizetődőbb, ha sarkig tárjuk az összes ablakot, és így hagyjuk körülbelül 10 percig, hogy a helyiségek megteljenek friss oxigénnel. Utána viszont csukjunk be mindent. Ennyi idő alatt nem hűlnek ki a szobák, mégis kicserélődött a levegő a házban. Ezt a rövid, de intenzív szellőztetést elegendő naponta 2x, reggel és este elvégezni.
Megfelelő szigetelés
Bár egy ház teljes szigetelése nem kevés anyagi ráfordítást igényel, viszont a fűtésszámla látványosan lecsökkenthető vele, így tulajdonképpen egy hosszú távon megtérülő befektetésről van szó. Hiszen egy optimálisan szigetelt házban a hő benn marad, így nem az “udvart fűtjük”.
Perszen nem elég csak a falakról gondoskodni, hiszen jelentős hő szökhet ki a nyílászárók mellett is. Ha az ablak vagy az ajtó közelében azt érezzük, hogy áramlik be a hideg, akkor mindenképp ajánlott a hézagokat szigetelni vagy a nyílászárókat kicserélni.
A Nívó Biztonsági Ajtók Extra változata ideális a családi házakba, hiszen a külső és belső oldalon egyaránt található pirhab és kőzetgyapot szigetelőréteg, ami nemcsak a hideget, hanem az utcai zajokat is odakinn tartja. A hőhídmentességnek köszönhetően pedig a korrodálástól sem kell tartani.
A hőmérséklet szabályozása
Rengetegen elkövetik azt a hibát, hogy amikor nincsenek otthon, szinte teljesen lekapcsolják a fűtést. Ez pedig nemcsak azért kellemetlen, mert hazaérve a kinti hideg után bent sem tudunk felmelegedni, hanem ilyenkor sokkal több energia is fogy. Hiszen gondoljunk bele: a hőmérséklet szinten tartása jóval költségkímélőbb, mint minden nap 5-10 fokokat felfűteni rövid idő alatt.
Egyedül csak akkor érdemes minimumra venni a fűtést, ha több napig nem leszünk otthon, ellenkező esetben bőven elég csak 1-2 fokkal csökkenteni. Ugyanez igaz az éjszakákra is. Bár alváshoz valóban nem szükséges 24-25 fok, de azért a 16-18 viszont igencsak kevés.
Ha pedig a fűtést helyiségenként is lehet szabályozni, akkor nyugodtan vegyük lejjebb a hőfokot ott, ahol csak keveset tartózkodunk (pl. vendégszoba). A gyakran használt szobákat viszont tartsuk kellemesen melegen, mert nincs is annál rosszabb, mint amikor vastag pulóverben, takaró alatt vacogva kell kuporogni a kanapén. Hiszen az otthonunk célja az, hogy jól érezzük magunkat benne.