„Óvni a környezetünket” változatai közötti eltérés
Innen: Hogyankell.hu
a (→Kapcsolódó források, hivatkozások) |
(→Kapcsolódó források, hivatkozások) |
||
51. sor: | 51. sor: | ||
* [http://donnalight.hu/articles.php?act=view&id=134 Mit tehetünk a környezetünkért?] | * [http://donnalight.hu/articles.php?act=view&id=134 Mit tehetünk a környezetünkért?] | ||
* [http://www.femina.hu/otthon/idealis_homerseklet_a_lakasban Ideális hőmérséklet a lakásban] | * [http://www.femina.hu/otthon/idealis_homerseklet_a_lakasban Ideális hőmérséklet a lakásban] | ||
− | http://okosarok.hu/kornyezetbarat-haztartas-5-legfontosabb-eleme | + | * [http://okosarok.hu/kornyezetbarat-haztartas-5-legfontosabb-eleme] |
[[Kategória:Otthon-kert]] | [[Kategória:Otthon-kert]] |
A lap 2017. augusztus 6., 12:29-kori változata
Hogyan kell óvni a környezetünket?
Globális felmelegedés, erősödő hurrikánok és szélviharok, fokozódó monszunok, sűrűbb és veszélyesebb földrengések, földcsuszamlások, vékonyuló ózonréteg, és még folytathatnánk a felsorolást. Sajnos ezekért mind az ember és a mértéktelen fogyasztása, környezetpusztítása a felelős. Pedig elég megfogadni pár jó tanácsot, és apróságoknak tűnő dolgokra odafigyelni, hogy tehessünk környezetünk óvása érdekében.
Lépések
- Ne csak használd, tegyél a közvetlen környezetedért is! Gondozd a kertedet, tartsd tisztán a házad környékét és szabadulj meg a szeméttől! Ha a belváros közepén laksz és csupa betonból áll a környezeted, akkor is próbálj meg minden lehetőséget kihasználni növények ültetésre, zöldesítésre. Például tegyél pár cserép virágot az ablakpárkányra vagy a bejárati ajtó mellé, esetleg válassz falra fúrható cserepeket. Így javíthatod a közvetlen környezetedben a levegő minőségét, ráadásul kellemesebbé, esztétikusabbá és békésebbé varázsolhatod a helyet, ahol élsz.
- Légy tisztelettudó a környezeteddel! A legalapvetőbb, hogy ne szemetelj, bárhol is jársz! Vidd el szemeted a legközelebbi kukáig! Tarts magadnál mindig egy papírzacskót, amiben gyűjtheted. Továbbá ha kirándulsz erdőben, ne tegyél szándékosan kárt a növényekben!
- Spórolj, ahol csak tudsz! Ha mindig lekapcsolod magad után a villanyt, és csak annyi vizet használsz fürdéshez és mosakodáshoz, amennyi feltétlenül szükséges, valamint télen nem fűtöd túl a lakást, máris tettél valamit a környezetedért. Kevesebbet fogyasztottál, több maradt még felhasználásra a nem megújuló energiaforrásokból. Ráadásul még anyagilag is megtakaríthatsz pár forintot közben.
- Cseréld ki a villanykörtéket, izzókat energiatakarékos változatra!
- Vegyél energiatakarékos elektromos háztartási gépeket! Az "A" energiaosztályos termékek kicsit drágábbak, viszont kevesebb áram kell működtetésükhöz, így hosszabb távon biztosan környezetkímélőbbek
- Ha tartályos a WC-d, ne használd el minden lehúzáskor az egész tartálynyi vizet, csak a felét!
- Szereld fel lakásod, házad jól záródó csapokkal, valamint gondoskodj arról is, hogy a fűtés szabályozható legyen!
- Ha van kis kerted, sok virágod, akkor gyűjtsd nekik az esővizet! Öntözéshez pont megfelelő ez a minőség.
- A gázzal, vagy fával - attól függ, hogy mivel fűtesz - akkor tudsz spórolni, és ezáltal kímélni a füsttől a környezetedet, ha betartod az optimális szobahőmérsékleteket. A nappaliban, és azokban a helyiségekben, ahol egy nap a legtöbb időt eltöltesz a 21°C az ajánlott hőmérséklet, míg a vizes helyeken (fürdő, WC) a 21-24°C. Természetesen utóbbit időzítheted a fürdéshez is, ha tudod. A hálószobákban a jó alváshoz szükséges optimális hőfok a 18-20°C.
- Legyél tudatos vásárló! Lépj ki a megszokott életedből, és gondold át, miket vásároltál manapság, mennyire volt környezetbarát a termék, amit választottál. Esetleg a héten hány reklám, vagy hívogató akciós tábla hatására csábultál el, mikor nem is lett volna rá szükséged? Ne csak rutinszerűen vásárolj és fogyassz, figyelj is oda mostantól!
- A boltokban válaszd a helyi gyümölcsöket, zöldségeket, élelmiszereket, mivel ezeket kevesebbet utaztak, hogy a polcokra kerülhessenek, tehát kevésbé szennyezték a környezetet.
- Részesítsd előnyben az újrahasznosított termékeket! Például léteznek ilyen bevásárlószatyrok, rajzlapnak való papír, stb.
- Mondj le a nejlonzacskóról! Ma már lehet kapni divatos színekben pompázó, kis helyre összehajtogatható, ruhából készült bevásárló szatyrokat. Inkább ezeket használd bevásárlásaid során!
- Mindig csak annyit vegyél meg, használj fel és fogyassz el, ami feltétlenül szükséges!
- Tanuld meg kezelni a hulladékokat! Általánosságban véve csak az otthoni szemetesben összegyűlt csomagolóanyagokat és ételeket tekintjük hulladéknak, pedig minden, amit hátrahagyunk magunk után, az szemét!
- Gyűjtsd szelektíven a hulladékot! Ma már egyre több gyűjtősziget létezik, sőt, egyre több társasházba, panelházakba helyeznek ki szelektív kukákat, így messze sem kell menni azért, hogy tehess valamit a környezetedért!
- Takaríts és mossál környezetbarát szerekkel! Vagy ha megoldható, ne engedd a vegyszereket a lefolyóba! A fáradt olajat se! Ezek, habár kismértékűek is, mind veszélyes hulladéknak számítanak.
- Az elemek, akkumulátorok, elektronikai berendezések mind veszélyes hulladékok! Lomtalanításkor se helyezd ki őket az utcára! A legtöbb nagyobb üzletláncban elhelyezhetőek, vagy vissza is veszik őket.
- Kíméld a levegőt! Amikor csak lehet, mondj le autódról, és járj tömegközlekedéssel, biciklivel vagy gyalog. Utóbbiakkal ráadásul még az egészségedért is teszel.
Tippek
- Tapasztalataidat és a környezetedért tett elhivatottságod, erőfeszítésed oszd meg másokkal is! Ismerőseinkre, barátainkra és családunk szavaira mindig is jobban odafigyelünk, mint a személytelen médiára.
- Ha komolyan fontolóra veszed a környezetbarát tudatosságot, jó ha tisztában vagy vele, hogy ez egy kisebb életmódváltással ér fel. Ha komolyan gondolod, járj is el úgy!
Amire szükséged lehet
- Elhivatottság
- Környezet-szeretet
- Odafigyelés
Figyelmeztetések
- Mivel környezetünk állapota folyamatosan romlik, tenni érte nem a "majd holnap" kategória! Ha tényleg óvni szeretnéd környezeted, akkor azt kezd el még ma, és vidd is véghez egész életeden át!