„Abálni” változatai közötti eltérés
Innen: Hogyankell.hu
(Új oldal, tartalma: „== Hogyan kell abálni? == right|250px Az abálás tulajdonképpen 100 foknál alacsonyabb hőmérsékleten történő, lassú és hosszú ideig ta…”) |
(Nincs különbség)
|
A lap 2017. április 8., 06:06-kori változata
Hogyan kell abálni?
Az abálás tulajdonképpen 100 foknál alacsonyabb hőmérsékleten történő, lassú és hosszú ideig tartó főzést jelent. Egyes tájegységeken kövesztésnek nevezik ezt az eljárást. Disznóvágáskor a hurka és a disznósajt hozzávalóit szokták abálni, de az abált szalonna is finom étel, amelyet az alábbi lépéseket követve egyszerűen elkészíthetsz.
Lépések
- A szalonnát vagy más húst tedd egy akkora fazékba, amiben kényelmesen elfér.
- Önts a fazékba annyi vizet, hogy a húsnál ujjnyival magasabban legyen (csak annyi leve legyen, hogy a főzés végén is ellepje a húst).
- Kezdd el melegíteni a vizet, és közben ízesítsd be az abalevet. Adj hozzá:
- annyi sót, hogy kellemes íze legyen
- néhány darab egész babérlevelet
- egész borsot
- esetleg néhány gerezd fokhagymát egészben
- Ahogy a hús elkezd főni, hab képződik a lé tetején. Ezt egy kanállal szedd le.
- Ha a lé „gyöngyözni” kezd, vagyis apró buborékok jelennek meg benne, de még nem forr, akkor vedd vissza a fazék alatt a hőmérsékletet/lángot. Próbáld tartani ezt a hőmérsékletet – ez az abálás lényege.
- Az abálást addig folytasd, amíg a szalonna vagy más hús teljesen megpuhul – ez mennyiségtől függően több óra lehet. Hústűvel vagy fogpiszkálóval ellenőrizheted, hogy teljesen átfőtt-e a hús.
- Ha megpuhult, többféleképpen folytathatod az étel készítését:
- Ha sonkát vagy más száraz húst készítesz, amit később hidegen tálalnál, akkor érdemes az abálólében hagyni a kihűlésig, így szaftosabb lesz.
- A paprikás abált szalonnához készíts pácot: az abálóléből vegyél ki néhány kanálnyit, keverd el egy evőkanálnyi őrölt pirospaprikával, és adj hozzá jópár összezúzott vagy lereszelt fokhagymagerezdet. A megpuhult szalonnát még forrón kend be ezzel a keverékkel – ha szereted, még pluszban is hinthetsz rá paprikát. Hagyd teljesen kihűlni, csak utána szeleteld. (Ezt a paprikás változatot árulják sok helyen csécsi szalonna néven.)
- A hurka hozzávalóit vedd ki az abaléből, és aprítsd fel a további felhasználáshoz.
Tippek
- Az abálás után visszamaradt levet felhasználhatod főzelékek készítésére.
- A disznóvágáskor hagyományosan egy alaplében, egymás után abálták a hurka hozzávalóit, majd a betöltött hurkát és végül a tokaszalonnát is – így gazdaságosabb volt, ráadásul „összeértek” az ízek.
- Az abáláshoz hasonló eljárás a konfitálás, csak ebben az esetben forráspont alatt tartott zsírban főzik a húst.
- Az abálás több óráig tarthat, ezt kukta használatával lerövidítheted.
Amire szükséged lehet
- Szalonna vagy más nyers (esetleg füstölt) hús
- Víz
- Só
- Egész bors
- Babérlevél
- Fokhagyma
Figyelmeztetések
- Hiába van füstöléssel tartósítva például a sonka, abálás (kövesztés) után már nem áll el sokáig.