„Fizetési felszólítást küldeni” változatai közötti eltérés

Innen: Hogyankell.hu

(Lépések)
a (Visszaállítottam a lap korábbi változatát: 84.0.62.61 (vita) szerkesztéséről Kiscsillag szerkesztésére)
 
(3 közbenső módosítás, amit 2 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
36. sor: 36. sor:
 
== Kapcsolódó videók ==
 
== Kapcsolódó videók ==
  
 +
<youtube>gGibVf1vvY4</youtube>
  
 
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==
 
== Kapcsolódó források, hivatkozások ==

A lap jelenlegi, 2016. július 5., 14:44-kori változata

[szerkesztés] Hogyan kell fizetési felszólítást küldeni?

Penzbehajtas.jpg

A fizetési felszólítás csak az első lépés a tartozás behajtásához. De már itt is hibázhatsz azzal, hogy nem vagy elég precíz és előrelátó. Ha a későbbi behajtást még eredményesebbé szeretnéd tenni, akkor jól figyelj, mert adunk néhány tippet ahhoz, hogy már az első felszólítás is hatékony lehessen.

[szerkesztés] Lépések

  1. Mielőtt nekiállsz a fizetési felszólítás megírásának, vedd elő mindazokat a papírokat, dokumentumokat, amelyek megalapozzák a követelésedet. (Ha ilyen nincs, gondold végig, mikor - mi - hogyan történt, és ki fogja ezt tanúsítani? Ha nincs ilyen személy, a szerencse legyen veled!)
  2. Ha felállítottad a tényállást (így mondják a jogászok is), akkor az alábbiakat írd bele a felszólító leveledbe:
    • Mikor történt köztetek mindaz, amire alapítod, hogy tartoznak neked (mikor írta alá a szerződést, mikor állapodtatok meg az árban, díjban, milyen fizetési határidőben maradtatok stb.).
    • Mikor küldtél már levelet vagy beszéltél az adóssal, hogy fizesse vissza, amivel tartozik. És ő erre mit ígért neked akkor, milyen fizetési határidőt vállalt?
    • Írd meg, hogy neked is szükséged van a pénzre, mert másra szeretnéd költeni, amiben az adósod akadályoz most téged. Ezt nem teheti meg veled, ha mégis, meg kell térítenie számodra az ezzel okozott hátrányt.
    • Szabj egy utolsó határidőt, és tégy ajánlatot! Pl. ha 3 napon belül készpénzben fizet, nem számítasz kamatot, vagy nem fordulsz ügyvédhez, esetleg behajtó céghez.
    • Ígérd meg, hogy részletekben is fizethet, de csak ha erről egy fizetési haladékról szóló megállapodást írtok alá, és az aláíráskor a tartozás 15-20%-át meg is fizeti részedre. Ebben az esetben számítsd kamatot a többi részletre, hiszen ha bankba tennéd a pénzt, neked is kamatozna.
  3. Várd meg, átvette-e az adósod a levelet, és írd fel a naptáradba a levélben adott határidőt. Így te is pontosan tudod, mit kértél az adósodtól. Ha ugyanis te sem tartod nyilván a saját határidőidet, mit vársz tőlünk, hogyan segítsünk még?
  4. Ha jó felszólítást küldtél, és mégsem jutsz a pénzedhez, telefonon is "maceráld" az illetőt. Ezt senki sem szereti. Előbb-utóbb megunja majd és inkább annak nem fizet, aki nem macerálja őt, neked pedig igen.

[szerkesztés] Tippek

  • Ha az adósod egy cég, fordulj jogászhoz, ott számos lehetőség áll még rendelkezésedre a felszólításon kívül (felszámolási kérelem, per, végrehajtás - attól függ, mi a tartozás tárgya).
  • Tértivevénnyel küldd a levelet, vagy ajánlott, elsőbbségi küldeményként. Így tudod bizonyítani, hogy átvették, vagy azt, hogy feladtad,
  • Jól tagoltan, helyesírási hibák nélkül írd meg a felszólítást, mert amúgy komolytalannak fogsz tűnni.

[szerkesztés] Amire szükséged lehet

  • Okiratok, tanúk
  • Levélpapír, e-mail, toll, számítógép a levelezéshez
  • Naptár a határidőkhöz
  • Pénz a postához
  • Jó tanácsadó a behajtási ötletekhez

[szerkesztés] Figyelmeztetések

  • Ügyelj arra, ha te is tartozol az adósodnak, akkor erre hivatkozni fognak a válaszlevélben, tehát jobb, ha ezzel te is számolsz majd.
  • Ha fizetési haladékban állapodtok meg, írjatok erről egy megállapodást, melyet mindkét fél 2 tanú jelenlétében aláír. Ha tudsz, kérj közjegyzői tartozáselismerő nyilatkozatot!

[szerkesztés] Kapcsolódó videók

[szerkesztés] Kapcsolódó források, hivatkozások

Az oldal szerzői

DrnemethLAW.hu, Hogyankell, Kiscsillag